I když si to mnohé české domácnosti neuvědomují, udržitelnost je běžnou součástí jejich každodenního života. Podle průzkumu Generali České pojišťovny a výzkumné agentury Ipsos se každá česká rodina podílí na odpovědném způsobu života alespoň jednou aktivitou – třídí odpad, šetří vodu nebo opravují věci místo jejich vyhazování.
Vědomě udržitelně se pak snaží žít rovných 75 procent dotazovaných českých rodin. „Pozorujeme, že se zásadně mění přístup lidí, kteří už nepovažují udržitelnost za pouhý moderní trend. Pouze tři procenta domácností, které o sobě tvrdí, že žijí udržitelně, vnímají udržitelnost jako módní trend,“ říká Michal Straka z agentury Ipsos.
Myslíme na naše děti
Proč rodiny žijí udržitelně? Průzkum ukázal, že si většina (70 procent) spojuje udržitelnější chování především se snahou chránit životní prostředí pro budoucí generace. Více než polovina (57 procent) se chová udržitelněji hlavně proto, že jim to pomáhá šetřit peníze. „Dodržování udržitelných návyků může domácnostem přinést úsporu v řádu několika tisíc korun ročně. Například efektivní hospodaření s potravinami nebo zodpovědné využívání zdrojů jsou maličkosti, které se ale ve výsledku mohou výrazně projevit na běžných výdajích každé domácnosti,“ upozorňuje Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti z Generali České pojišťovny.
Na druhou stranu 25 procent rodin udržitelnost vědomě neřeší, protože ji považují za finančně nebo časově náročnou, nebo nevěří, že jejich snaha má pro planetu smysl. Stranou pak jde, že část z toho, co rodiny při běžném chodu dodržují, se za udržitelné dá považovat.
„Svatá trojice“ ekochování
„Každý krok k udržitelnosti je důležitý – ale musí po něm následovat další. Dobrým měřítkem účinnosti takových kroků je spočítat si uhlíkovou stopu: Tam teprve poznáme, jestli naše snahy směřují tím nejpotřebnějším směrem – často je to spotřeba tepla nebo způsoby dopravy,“ říká Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica, která se zaměřuje na ochranu přírody, krajiny a životního prostředí. K udržitelnosti lze přistupovat i z dlouhodobého hlediska. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak díky odpovědnějšímu chování ušetřit, je snížení spotřeby energií. Zejména úpravami, které přispívají k vyšší energetické efektivitě.
Většina domácností v posledních pěti letech realizovala opatření ke snížení své ekologické stopy. Mezi tři nejčastější patří využívání dešťové vody na zalévání zahrady, kompostování bioodpadu a výměna oken za energeticky úspornější varianty. Podle průzkumu jsou v oblasti udržitelného chování nejaktivnější rodiny s dětmi do tří let. Častěji než ostatní upřednostňují nákup oblečení z druhé ruky, využívají ekologické čisticí prostředky a v posledních pěti letech podnikly alespoň jedno udržitelné opatření ve svém bydlení.
Udržitelné Devatero
|