metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

  12:20
Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z Československa.

Další 3 fotografie v galerii
Československá televize natáčí potápěče, kteří ze dna Černého jezera vynášejí bedny, v nichž byly pozoruhodné dokumenty. | foto: ČTK

Vydejte se s námi na Šumavu, k Černému jezeru, do 50. let a počátků studené války. Zdejší hvozdy byly veřejnosti nepřístupné, téměř na dohled už leželo imperialistické Německo.

Doba se ale měnila, v 60. letech již tály ledy, ke vstupu k choulostivé hranici stačilo razítko od ministerstva vnitra. Toho využili reportéři Československé televize, kteří svůj investigativní pořad Zvědavá kamera zavedli v dubnu 1964 právě k Černému jezeru. Kolem něj se odpradávna točily fantastické povídačky, jeho zázračná voda prý měla kdysi „zakonzervovat“ kompletní svatební průvod i s jakousi prokletou hraběnkou uvězněnou v kočáře. Reportéři a jejich potápěči však nevylovili víc než nezajímavé harampádí a pár zrezlých zásobníků ještě z druhé světové války.

Ladislav Bittman. V roce 1964 měl 33 let.

Kardinálně důležité však bylo, že mezi žabími muži s ploutvemi a bombou na zádech byl i Ladislav Bittman, důstojník StB. Zrodila se akce Neptun, která „přečurala“ i zahraniční zpravodajské služby.

Poplach mezi prominenty
Neptun se roztočil přesně před šedesáti lety, v sobotu 20. června 1964. Scénář i provedení narýsoval agent Bittman, který obstaral pět beden, jež měly být opatřeny hlavičkou Říšského hlavního bezpečnostního úřadu. Dokonalou patinu beden i jejich obsahu zajistila sovětská KGB.

Dobrá práce. Šokující „nález“, který zpopularizovala Zvědavá kamera, způsobil, že v západním Německu padaly hlavy, a dokonce byla o pět let prodloužena platnost promlčecí lhůty válečných zločinů. To proto, že dokonale zfalšované dokumenty připomněly válečné hříchy mnoha prominentů západoněmeckého i rakouského režimu, krom jiných i spoluzakladatele Sudetoněmeckého krajanského sdružení Emila Franzela.

Lubomír Štrougal, v letech 1961 - 1965 ministr vnitra ČSSR. Za normalizace, v letech 1970 až 1988, premiér.

Uhranutí Američani
Lubomír Štrougal, v té době ministr vnitra, posléze do mnoha kapitalistických zemí včetně USA nabídl kopie dokumentů vylovených z Černého jezera.

Ani Československá televize nezahálela. Promptně o „nálezu“ natočila dokument, který sklidil velký divácký úspěch a byl oceněn i na mezinárodních festivalech. Americký časopis Life si dokonce u Československé tiskové agentury zajistil exkluzivní reportáže z „nálezu desetiletí“.

Celá geniálně zosnovaná akce Neptun nakonec praskla vlastně náhodou. Způsobil to její mozek Ladislav Bittman. O peripetiích tohoto neuvěřitelného muže si přečtěte v přiloženém infoboxu.

Z komunisty profesorem Bostonské univerzity

  • Ladislav Bittman vstoupil do Komunistické strany Československa v roce 1946 ve věku 15 let. Od roku 1950 studoval na fakultě mezinárodních vztahů. Řadil se mezi premianty, jasně mu bylo naznačeno, že se po dokončení studií stane členem rozvědky.
  • Bittmanův úspěch s akcí Neptun vedl k tomu, že byl vyslán jako speciální agent do Vídně. Tam jej zastihly události pražského jara 1968. Bittman zradil.
  • Z Vídně přes Německo odjel do Spojených států, kde v roce 1971 vypovídal před podvýborem Senátu amerického Kongresu. Hovořil i o akci Neptun.
  • Díky svému předchozímu postavení u Státní tajné Bezpečnosti (StB) předal americkým úřadům informace o tajných agentech StB působících v Německu a Rakousku. Československé soudy ho za to odsoudily k trestu smrti.
  • Pod novým jménem Lawrence Martin Bittman později působil na Bostonské univerzitě, kde přednášel o mezinárodních vztazích, dezinformacích a propagandě. Po ukončení akademické kariéry odešel do penze a věnoval se výtvarnému umění. Zemřel v roce 2018.
  • Odtajnění celého návrhu akce Neptun určeného pro ministra vnitra Lubomíra Štrougala proběhlo až v roce 2006, kdy byl zrušen stupeň Přísně tajné.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek