metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Vojtěch Lavička je také autorem hudby k filmu ROMing. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Díky festivalu Khamoro se potkávaly a společně pařily obě kultury, říká houslista Vojtěch Lavička

  9:45
Houslista, moderátor a skladatel Vojtěch Lavička je známým propagátorem romské kultury. Hrál v Gipsy.cz, spoluzaložil romskou redakci Českého rozhlasu. V současné době působí také v organizaci Slovo 21. „Covid nás všechny sejmul, nemohli jsme hrát. Z kultury zmizelo čtyřicet procent návštěvníků. Jsem rád, že to konečně zase ožívá,“ vzpomíná Lavička.

Co je na romské kultuře jedinečné?
Je nespoutaná, vždy dáváme kus sebe. Je skvělá ve schopnosti improvizovat, nikdy není ošizená a vždy je tam stoprocentní srdce. Při hraní nemyslíme na nic jiného, jsme tady a teď a užíváme si to. Problémů a starostí máme všichni hodně, ale nesmíme brát život jako drama. Vaše dramata nikdo z třetího patra nevidí, nejsou tak velká. Život pořád nabízí dost prostoru pro to si ho užívat a nemít špatné svědomí.

Jaký bude letošní ročník Khamora?
Bude to nabitá párty, která startuje už tuto neděli na Gauči na výstavišti v Holešovicích, kde zahrají kapely Imperio a Connection, se kterou zpívá Erika Fečová.

Čím je festival výjimečný?
Za 24 let, co festival existuje, kolem něj vznikla skvělá komunita lidí, kteří se tam potkali, seznámili se, někteří se dokonce vzali a mají rodiny. Díky Khamoru se potkávaly a společně pařily obě kultury, tak doufám, že dorazí i neromské publikum a společně si to užijeme.

Na co se nejvíc těšíte?
Lákadel je hodně, těším se na romské amatérské divadlo Trajo z Rokycan, které vzniklo v rámci našeho projektu Gendal’ipen, který podporuje mladé romské umělce. Hodně emocionální bude vystoupení ukrajinských Romů Teatr Romans, kteří před válkou utekli z Kyjeva. Těším se také na silné ženské hlasy, protože přesahem Khamora je emancipace.

Jak ženám pomáháte?
Snažíme se romské ženy podporovat, aby se v klasické patriarchální rodině nebály prosadit a studovat. Výjimečné je, že ženy, které prožily většinu života ve stylu vařím, peru, si dnes dodělávají řidičáky, střední školy, sedí v zastupitelstvu, je to obrovská proměna, kterou jejich chlapi museli akceptovat. Naučili se vážit si své ženy ještě úplně jinak.

Čím se zabývá Slovo 21?
Řešíme dvě velká témata. Integraci cizinců, takže se nás týká rusko-ukrajinský konflikt. Další jsou romské projekty, tím nejznámějším je pražský festival Khamoro.

Co pro uprchlíky děláte?
Snažíme se rozklíčovat, co můžeme pro ukrajinské Romy udělat. Často nemají ani základní potřeby, takže děláme třeba humanitární sbírky a snažíme se pomáhat, jak můžeme. Jejich množství je ale tak velké, že postarat se o všechny bohužel není v silách žádné české neziskovky. Jsem rád, že se i stát snaží přijít na to, co dělat.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek