metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Neděle 13. října 2024. Svátek má Renáta

Dobře zajištěné stáří. Na svou penzi raději spořte už od pětadvaceti let

  12:48
Nespoléhat jen na státní peníze. Možnosti ukládat finance na lepší prožití života po skončení pracovní kariéry se rodily v devadesátkách. Často se ale měnily. Základní otázkou bývá, kdy vlastně se spořením začít. V dobách, kdy nelze odhadnout, jak naspořené peníze okouše inflace, je to zásadní rozhodnutí.
V Česku stále platí, že jedním z nejlepších zajištění na stáří je vedle nějakého typu spoření i nemovitost. | foto: MAFRA

„Pokud chcete jít do důchodu už v 55 letech a mít měsíční rentu třicet tisíc korun po dobu 25 let, potřebujete mít v záloze devět milionů korun,“ vypočítává jednu z variant investiční poradce Jiří Hluchý, CEO fintechu Frenkee. Tady vychází, že kdyby chtěl zájemce jen šetřit a začal ve dvaceti letech, musel by měsíčně odkládat něco přes 20 tisíc korun. „I tak by částka byla pro většinu mladých lidí na pravidelné odkládání nedosažitelná,“ dodává Hluchý.

Jak dokládá nejnovější průzkum společnosti Atris, téměř tři čtvrtiny z více než tisícovky dotazovaných v poměrně širokém věkovém spektru od 18 do 65 let si na budoucí důchod už spoří. Přibližně jedenáct procent z nich už odkládá na penzi více než dvacet let. Přibližně třetina spoří na budoucí penzi od jedenácti do dvaceti let. Stále nejčastějším způsobem je doplňkové penzijní spoření, do něhož si odkládá finance 51 procent respondentů, ale téměř 33 procent investuje do fondů nebo nemovitostí.

Vrátíme-li se k otázce, kdy tedy se spořením začít, odborníci se shodují, že „co nejdříve“. Pochopitelně, především banky chtějí získat nové klienty, protože když máte už jeden produkt, je šance, že si v průběhu doby otevřete další, a to u stejné banky.

Podle zjištění průzkumu ČSOB Penzijní společnosti a agentury STEM/MARK vychází, že více než polovina dotázaných považuje za vhodné začít spořit na důchod nejpozději do 25 let věku. „Ideální doba, kdy si začít odkládat peníze, je zhruba od prvního zaměstnání, což potvrdil také průzkum a odpovědi respondentů,“ říká Jan Bruder z ČSOB Penzijní společnosti.

Mladí 1500 korun měsíčně, v padesáti skoro deset tisíc
Penzijní spoření či jiná obdobná investice k budoucímu státnímu důchodu ale nejsou ztracené v žádném věku. „Pokud se rozhodnete začít spořit až v pozdějším věku, je důležité odkládat větší částky a volit vhodné finanční produkty,“ radí Bruder. Jak by to vypadalo v reálném životě?

Klient, kterému je 25 let, by měl spořit 1500 korun měsíčně. Aby si pak od 65 let přilepšoval ke svému čtrnáctitisícovému důchodu (podle současných výpočtů). Za 35 let penzijního spoření bude mít na svém účtu 2 758 281 korun. Z toho bude 720 tisíc korun jeho, 144 tisíc korun dostane za tu dobu od státu jako příspěvky. Zhodnocení (záleží na bance či fondu, jak má investování nastavené) by pak představovalo téměř 1,9 milionu korun.

Ovšem klient, který se rozhodne využít penzijní spoření se státním příspěvkem až v padesáti letech, musí ke konečné částce, jako u pětadvacetiletého, přispívat výrazně více. Ten by měl spořit měsíčně 9800 korun a za 15 let, v pětašedesáti, se dostane na přibližně stejnou sumu jako pětadvacetiletý spořitel. Na účtu by se mu objevilo 2,7 milionu korun. Jeho by bylo 1,7 milionu korun, od státu by měl asi 61 tisíc korun, a pokud by vyšlo zhodnocení, přišel by si na 885 110 korun.

Mezidůchod i pro mladší
Ve světě se uplatňují nejrůznější formy přilepšení pro stáří. Jsou však i formy finančního zhodnocení, které lze využít ještě v mnohem mladším věku.

Na západ od nás, hlavně v zámoří, si mladí lidé díky svému zájmu o osobní finance užívají například „mini retirementu“, tedy jakéhosi minidůchodu, kdy ve 35 letech mají naspořeno dostatek peněz. Mohou si dovolit dát si rok nebo dva pauzu. „To jim umožňuje zastavit se, nadechnout a přemýšlet nad dalšími kroky v kariéře i osobním životě,“ připomíná u nás nezvyklý způsob spoření Jiří Hluchý.

Co vše můžete dostat od státu

  • Doplňkové penzijní spoření je výhodné i v případě, kdy vám zaměstnavatel nepřispívá.
  • Maximální měsíční státní podporu ve výši 340 korun získáte, když budete spořit 1700 korun měsíčně.
  • Každý rok spoření vám tak stát může přispět k budoucí penzi až 4080 korun.
  • Na daních si můžete odečíst až 48 000 korun ročně.
  • Na rozdíl od mladších o státní příspěvky přijdou lidé, kteří pobírají starobní předčasný důchod.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

VIP značky v ulicích Prahy. Oslava SS? Smutek za Heydricha? Nebo hrdý na parašutisty?

vydáno 13. října 2024  11:19

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Kroje fotil i na pohřbech. Z výsledné koláže pak vytvořil knihu a výstavu na pražské Letné

vydáno 12. října 2024  15:00

Ve vodárenské věži na pražské Letné probíhá až do konce listopadu výstava Tradice v obrazech. Prostřednictvím fotografií ve stylu fine art se zde mohou...  celý článek

Je lepší točit pět kvalitních jídel než kvanta nutričně nehodnotných

vydáno 12. října 2024  8:00

Příprava svačin pro děti v předstihu je pro mnoho lidí poměrně náročnou disciplínou. Komplikuje to shon a třeba i nulová nálada si ráno přivstat a...  celý článek

„Nedovolme díře zvítězit!“ Na sledování hororu od Netflixu potřebují mnozí diváci návod

Strážce streamu
vydáno 11. října 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Alegorie fungování současného krutého světa, netradiční mix sci-fi, thrilleru a hororu, ale i vykrádačka jiných úspěšných frančíz jako je Kostka či Ledová...  celý článek