metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Elvis Presley, král rock and rollu, byl velký vtipálek

  5:31
Superstar každým coulem, Elvis Presley „oficiálně“ zemřel před 40 lety.
Elvis Presley ve filmu Miluje mě něžně

Elvis Presley ve filmu Miluje mě něžně | foto: Česká televize

Král rock and rollu spojený s­ nestárnoucími hity a obrovským charizmatem ožije příští rok díky velké show v Praze. Před několika dny, přesně 16. srpna to bylo 40 let, co odešel – ale díky svým hitům žije stále. Po světě má miliony fanoušků.

V Česku je jeden z­ největších – Roman Šimůnek. Když se s ­ním dáte do řeči, budete překvapeni, kolik toho o­ Elvisovi ví. Je to opravdový „elvisolog“. „U Elvise mě chytla kromě jeho hudby i­ jeho osobnost. Měl velký smysl pro humor, dokázal se nadchnout pro spoustu věcí, ale ani jako superstar neztratil kontakt s ­realitou,“ říká pro deník Metro Roman, jenž se narodil v ­roce, kdy Elvis „oficiálně zemřel“.

Do Prahy přijede Elvisova manželka Priscilla

V pražské 02 areně se 8. června příštího roku uskuteční velkolepá show.

Bude to unikátní projekt, díky kterému ožijí v Praze slavné písně krále rock and rollu Elvise Presleyho. S velkolepou show přijede do České republiky bývalá manželka samotného Elvise, Priscilla Presley. Na velkoplošné LCD obrazovce, zavěšené nad pódiem, zazpívá Elvis Presley nejznámější hity, které psaly historii hudby. Koncert doprovodí Český národní symfonický orchestr.

Na koncertě nebude chybět český „elvisolog“ Roman Šimůnek, který pro deník Metro slavného zpěváka, herce a hudební ikonu Elvise ještě blíže představil.

Elvis byl předobrazem rockových muzikantů a hudebním revolucionářem, který změnil americkou kulturu. Milovali a milují ho všechny popstar - The Beatles, Madonna, John Lenon, Frank Sinatara nebo Michael Jackson.

Je mnoho lidí, kteří si myslí, že ve skutečnosti nezemřel. Konspirace říkají, že několik hodin před tím, než bylo oznámeno, že král rock and rollu je mrtvý, přistál u jeho domu černý vrtulník. Říká se, že unavený umělec odletěl na Bermudy, kde odpočívá. Dnes by mu bylo 82 let.

Jedna z fám je z roku 1990. Údajně se mihl jako muž s černým plnovousem v jedné scéně veleúspěšné komedie Sám doma.

Právě jeho osobnost byla zajímavá, nejen hlas a charizma. Miloval svou rodinu, dělal pro ni vše. Rád dělal radost i lidem kolem. To ukazuje jedna z historek. „Elvis měl rád auta a jednou si koupil cadillac. Když pak vyšel z autosalonu, viděl, jak do výloh kouká nějaká bezdomovkyně. On k ní přišel, představil se a dal jí od nového auta klíčky. Ona vážně omdlela. Elvis obecně rád šokoval. Lidem na ulici čas od času dal třeba svoje hodinky nebo nějaký řetízek. Říkal: Já jsem si to koupil za peníze od fanoušků, takže jim vracím, co je jejich,“ říká o Elvisově srdci Roman.

Idol žen měl kromě stovky aut také další záliby. Kupoval golfové vozíky a pořádal s ­nimi na zahradě za svým venkovským sídlem Graceland závody.

„V ­polovině 60. let se nadchl do farmaření, a­ tak koupil velký ranč pro svou rodinu, a že tam všichni budou bydlet a bavit se. Další z jeho zálib byla trochu bondovská – byly to zbraně a snaha o­ potírání vlivu drog – málo se to ví, ale Elvis byl oficiálním agentem organizace DEA (Drug Enforcement Agency),“ přibližuje Roman.

Kolem Elvise panuje spousta mýtů. Většina z nich je nepravdivá. Je jich spousta - počínaje tím, že byl rasistou nebo, že měl poměr se svou matkou. „Nic z toho všeho není pravda. Je fakt, že měl se svou matkou hodně uzký vztah, což bylo spíš dáno tím, ze žili v určitém období spolu sami, Elvisuv otec byl chvíli ve vězení za padělaní šeku na tři dolary. A když Elvis pak začal vydělávat peníze, chtěl svojí mámě vynahradit léta chudoby, kterými procházeli - takže ji rozmazloval,“ říká Roman.

Další fáma o jeho nenávisti k černochům - vznikla na základě touhy různých lidí rozštěpit jeho fanoušky. USA v 50. letech jsou pro nás do jisté míry naprosto nepředstavitelné - nápisy, že restaurace obsluhuje pouze bílé zákazníky nebyly výjimkou a vzhledem k tomu, že Elvisova hudba byla na jednu stranu označována za “černošskou“ se podobný rasový výpad hodil pro celkovou negativní kampaň, která se kolem Elvise v roce 1956 rozpoutala.

Elvis vyrůstal na černošských spirituálech, uznával spoustu černých umělců, se spoustou z nich se kamarádil a v neposlední řadě měl i některé ve své kapele - za zmínku určitě stojí třeba Cissy Houston, matka slavné zpěvačky Whitney Houston.

Jedna zajímavost kolem Elvise se pojí k Česku. Elvis se seznámil se svou budoucí ženou Priscillou nedaleko československých hranic - bylo to v Bad Nauheimu, kde Elvis bydlel se svou rodinou během vojenské služby. To Priscille bylo 14 let. Nebylo to nezákonné? „Elvis si samozřejmě užíval i těchto aspektů slávy - ať to bylo na koncertních šňůrách v padesátých, pak v Hollywoodu v šedesátých a na koncertech v sedmdesátých letech a Elvis samotný byl pro ženy hodně přitažlivý a o jeho charismatu některé z nich mluví dodnes. Preferoval právě „priscillovske“ typy - drobnější s jemnými rysy.

Když se s Priscillou seznámil, bylo jí skutečně 14 let. Podle její biografie spolu nic neměli až do svatby - jednak proto, že Elvis byl v těchto věcech poměrně křesťansky zaměřen a jednak proto, že nabídka ze všech stran ho nenutila upínat se na Priscillu samotnou. Takže ji spíš „vychovával“ v průběhu šedesátých let a pak si ji, v jejich 22 letech, vzal,“ popisuje vztah s Priscillou Roman.

Hodně se kolem Elvise mluvilo také o jeho tanečních kreacích. Měl v sobě extrémní nadání pro rytmus, dokázal vstřebat černošskou školu, byl mladý. Přesto některá média jeho pohyb označovala za lascivní. Třeba televize jeden čas jeho show zabírala od pasu nahoru. Proti jeho tancování brojily různé rodičovské spolky, že Elvis „ohrožuje mravní výchovu mládeže a podílí se na kriminalitě mladistvých“. „Kdybytak jeho kritici věděli, co se bude odehrávat na Woodstocku 13 let poté, asi by emigrovali na Mars,“ směje se Roman.

Elvis byl skvělý tanečník, ale také uměl karate! Začal s ­ním na vojně. Dotáhl to až k­ černému pásu a osmému danu (deset je nejvíce). Pro některé svoje pohyby na pódiu v sedmdesátých letech čerpal právě z karate.

Ačkoli se Elvis věnoval sportu až do své smrti, jeho chuť na jídlo, především smažené, byla silnější. Elvise zabilo špatné stravování. „Byly to hrůzy – kromě všeho možného smaženého a tučného miloval zmrzliny. Cokoli Elvis dělal, dělal na maximum... i v­ jídle... bohužel,“ říká Roman.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek