Drůbežáři si letošní výkrm hus pochvalují, před pěti lety jich bylo o nějakých 25 tisícovek méně. Velký zájem potvrzují i restauratéři.
Naproti tomu alespoň významné pozdvižení obočí lze pozorovat u lékařů, především kardiologů. V Česku už celou dekádu rostou počty těch, kterým v ordinacích naměří vysoký krevní tlak. „Lidé se málo hýbou, nejí dost ovoce a zeleniny a hodně solí. Libují si také v konzumaci tuků a alkoholu a často kouří,“ konstatuje praktička Kateřina Javorská z Nového Města nad Metují. Ona sama dokáže vábení svatomartinských hus odolávat.
Žlučníkáři naběhnou do ordinací až po Vánocích
„Určitě to není příklad zdravého životního stylu. Osobně se na takové jídlo dívám hodně z dálky, ale jednou za rok lze přimhouřit oči,“ říká s mírnou tolerancí Javorská. Větší nápor těch, kteří to s nadměrnou konzumací jídla a také alkoholu přeženou, ale podle ní nastává až během vánočních svátků. Vysoké hodnoty cholesterolu v krvi ona i její kolegové naměří u pacientů zcela běžně.
Zanedbávají prevenci
Nejde jen o žlučník, Javorská se nedívá s nadšením na rostoucí počty lidí s vysokým krevním tlakem. I to souvisí se zmiňovaným nezdravým stravováním a sedavým způsobem života. „Přetlak“ v krevním oběhu by dokázali lékaři včas odhalit, pokud by lidé nezanedbávali preventivní prohlídky.
„Když na něj přijdeme včas, umíme ho velmi dobře léčit a pacienti mohou normálně žít,“ vysvětluje Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství. Pokud o vysokém tlaku lidé ale nevědí, hrozí jim závažné komplikace. „Ty mohu v krajním případě skončit i smrtí,“ varuje Býma.
Na preventivní prohlídky mají dospělí v Česku nárok každé dva roky. Například ve Skandinávii nebo ve Velké Británii takové prohlídky vůbec nemají.
Kalorické podzimní bomby na jídelním lístku
|