metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Čtvrtek 27. března 2025. Svátek má Dita

Horečka není jen nemoc, ale i obrana těla. Kdy ji nechat působit a kdy už zasáhnout?

  13:28
Vysoká teplota není jen příznak nemoci, ale i přirozená obrana těla. Pokud nepřekročí 38 °C, není nutné ji hned srážet. „Důležité je doplňování tekutin a klid,“ říká odbornice. Naopak teplota nad 42 °C může způsobit selhání organismu. Trvá-li horečka déle nebo se přidají další potíže, je nutné vyhledat lékaře.
Fotogalerie2

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Podle toho, kam rtuť teploměru vystoupá nebo jaké číslo se ukáže, odhadujeme, jak moc závažná situace je. Běžná teplota se pohybuje od 36 do 37 °C. Někdo již při pár desetinkách navíc nasazuje léčbu, jiný vyčkává, jak se další průběh vyvine. Každopádně není potřeba se unáhlovat – horečka může být v mnoha případech žádoucí a v dnešní době se nepotlačuje, pokud není příliš vysoká, netrvá dlouho, nemocného příliš neunavuje anebo ho neohrožuje na zdraví, například u různých chronických onemocnění. Při běžném projevu doprovázejícím chřipku, nachlazení nebo angínu není potřeba nijak zasahovat, pokud teplota nepřekročí 38 °C.

Ovšem pozor – tělesná teplota nad 42 °C je velice závažný stav, kdy může dojít k selhání organismu „V takovém případě jde o hyperpyrexii, což je stav, kdy je třeba jet neodkladně na pohotovost,“ varuje odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová.

Co se týče horečky u dětí, jejich tělesná teplota se s věkem mění. Obecně i u miminek platí, že pokud přesáhne hodnotu 38 °C, jedná se o horečku. U kojenců je v tomto případě základem odpočinek. Nechte je v klidu a tichu spát, zároveň však dítě pozorujte a kontrolujte. „Důležité je také pravidelné doplňování tekutin. Lék volte podle věku a tolerance malého pacienta. U dětí se používají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu,“ radí Ivana Lánová.

ilustrační snímek

Nejčastější příčinou horečky je virová, bakteriální či parazitická infekce. Mohou ji však zapříčinit i neinfekční onemocnění provázená zánětem. Termoregulační systém, který se nachází v mozku, teplotu zvýší, jakmile dojde v těle k zánětlivým reakcím na vnější či vnitřní podněty. V důsledku vyšší teploty těla se pak zvyšuje aktivita imunitního systému a tlumí se množení některých bakterií a virů.

Na horečky pomáhají volně dostupné léky – takzvaná antipyretika. Patří sem například kyselina acetylsalicylová, paracetamol nebo brufen. Nejčastěji je seženete ve formě tablet, tobolek či kapslí. „Ty samozřejmě stále u dospělých patří k těm nejoblíbenějším ověřeným variantám. Velké popularitě se však v současnosti dostává rovněž horkým nápojům. Jde o perorální prášek pro roztok v sáčku. Zalijete jej horkou vodou a následně vypijete. Vybírat můžete hned z řady příchutí. Pokud máte problémy s polykáním tablet, je horký nápoj, popřípadě šumivá tableta, naprosto ideální,“ doporučuje odbornice Lánová.

S horečkou se můžete potkat také u nemocí neinfekčního původu, například dehydratace, infarkt myokardu či lymfom. Trvá-li zvýšená teplota v tomto stavu déle než tři dny a pokud se přidá ještě silná bolest hlavy se ztuhnutím šíje, břišní bolest nebo bolesti při močení, měli byste neodkladně navštívit lékaře.

Hlavní zprávy

Jan Patočka, Karel Chotek nebo Josef Kaizl. Víte, proč mají v Praze ulici?

vydáno 27. března 2025  5:15

Praha má skoro osm tisíc ulic. Některé mají své jméno desítky let, jiné občas název změní. Procházka metropolí se může stát také pozoruhodným výletem do...  celý článek

Galaxie dostává nový rozměr. Bývalé multikino u stanice metra Háje se mění v multikulturní dům

vydáno 26. března 2025  19:17

Kdesi na okraji města, kde pulz metropole slábne a rytmus života udává konečná linky metra C, probudí se na podzim spící kulturní organismus. Opuštěné...  celý článek

Ochutnali jsme tajemství dubových sudů. Palírna s irským vlkodavem ve znaku jiné nepoužívá

vydáno 26. března 2025  15:40

Trochu toho buch buch sem a špetka toho prásk prásk tam, a než bys řekl švec, sestavil před našimi zraky zrzavý mladík jménem Dylan veliký dřevěný sud...  celý článek

V podpoře mladých opouštějících dětské domovy je díra, říká Blahovcová z organizace Letní dům

vydáno 26. března 2025  11:41

Adaptace mladých dospělých na reálný život může být po odchodu z ústavního zařízení poněkud složitá. S Andreou Blahovcovou, která zastupuje organizaci...  celý článek