Podle toho, kam rtuť teploměru vystoupá nebo jaké číslo se ukáže, odhadujeme, jak moc závažná situace je. Běžná teplota se pohybuje od 36 do 37 °C. Někdo již při pár desetinkách navíc nasazuje léčbu, jiný vyčkává, jak se další průběh vyvine. Každopádně není potřeba se unáhlovat – horečka může být v mnoha případech žádoucí a v dnešní době se nepotlačuje, pokud není příliš vysoká, netrvá dlouho, nemocného příliš neunavuje anebo ho neohrožuje na zdraví, například u různých chronických onemocnění. Při běžném projevu doprovázejícím chřipku, nachlazení nebo angínu není potřeba nijak zasahovat, pokud teplota nepřekročí 38 °C.
Ovšem pozor – tělesná teplota nad 42 °C je velice závažný stav, kdy může dojít k selhání organismu „V takovém případě jde o hyperpyrexii, což je stav, kdy je třeba jet neodkladně na pohotovost,“ varuje odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová.
Co se týče horečky u dětí, jejich tělesná teplota se s věkem mění. Obecně i u miminek platí, že pokud přesáhne hodnotu 38 °C, jedná se o horečku. U kojenců je v tomto případě základem odpočinek. Nechte je v klidu a tichu spát, zároveň však dítě pozorujte a kontrolujte. „Důležité je také pravidelné doplňování tekutin. Lék volte podle věku a tolerance malého pacienta. U dětí se používají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu,“ radí Ivana Lánová.
Nejčastější příčinou horečky je virová, bakteriální či parazitická infekce. Mohou ji však zapříčinit i neinfekční onemocnění provázená zánětem. Termoregulační systém, který se nachází v mozku, teplotu zvýší, jakmile dojde v těle k zánětlivým reakcím na vnější či vnitřní podněty. V důsledku vyšší teploty těla se pak zvyšuje aktivita imunitního systému a tlumí se množení některých bakterií a virů.
Na horečky pomáhají volně dostupné léky – takzvaná antipyretika. Patří sem například kyselina acetylsalicylová, paracetamol nebo brufen. Nejčastěji je seženete ve formě tablet, tobolek či kapslí. „Ty samozřejmě stále u dospělých patří k těm nejoblíbenějším ověřeným variantám. Velké popularitě se však v současnosti dostává rovněž horkým nápojům. Jde o perorální prášek pro roztok v sáčku. Zalijete jej horkou vodou a následně vypijete. Vybírat můžete hned z řady příchutí. Pokud máte problémy s polykáním tablet, je horký nápoj, popřípadě šumivá tableta, naprosto ideální,“ doporučuje odbornice Lánová.
S horečkou se můžete potkat také u nemocí neinfekčního původu, například dehydratace, infarkt myokardu či lymfom. Trvá-li zvýšená teplota v tomto stavu déle než tři dny a pokud se přidá ještě silná bolest hlavy se ztuhnutím šíje, břišní bolest nebo bolesti při močení, měli byste neodkladně navštívit lékaře.