Rybářská sezona 2025 startuje v plné síle – důležité je ohlídat si termíny lovu jednotlivých druhů, aktuální míry, limity úlovků i platné povolenky. Zkušení borci mají jasno: chce to být připravený, a hlavně ve správný čas na správném místě.
Mezi nejoblíbenější revíry tradičně patří Slapy a Orlík – údolní nádrže na Vltavě lákají na úlovky kaprů, candátů i sumců. Kdo má rád proudné vody, nedá dopustit na Labe, Moravu nebo dolní tok Dyje. Tyhle řeky skrývají poklady, o kterých se často mluví jen šeptem.
Rybí legendy z našich vod
Věděli jste, že největší rybou, která kdy plavala v českých vodách, byl jeseter velký? V roce 1577 ho z Labe vytáhli rybáři z Litoměřic – měřil tři metry! Nyní už na podobného obra jen tak nenarazíte, ale úlovky přesahující hranice rekordů nejsou výjimkou. Tolstolobec přes třicet sedm kilo, cejn vážící skoro sedm a lín o délce přes půl metru – to jsou reálná čísla z posledních desetiletí.
Jak loví zkušení borci?
Rybář Šon Chung se zaměřuje hlavně na bílou rybu a nejvíc si užívá lov tloušťů. „Jsou aktivní celej rok. Dá se chytit i pětapadesátka, to už je trofej,“ říká s úsměvem. Miluje proudné úseky řek, kde se vyskytují i královny vod – parmy. „Feeder a plavaná, to jsou moje začátky sezony. Ale splávek je prostě základ.“
Zatímco jiní vyrážejí na stojaté vody, Šon to má jinak: „Začínám hned, jak roztaje led. První jsou řeky, až pak přejdu na stojáky. V dubnu a květnu, jak se zvedne teplota, jdou ryby na mělčiny – hlavně na hrany mezi hloubkou a mělkem.“ A co kapři? „Na jaře je důležité, aby nebylo v noci pod šest stupňů. Pak je šance i na pěkný kousek.“
Pstruhová sezona
Milovníci muškaření se nemohou dočkat 16. dubna – začátku pstruhové sezony. Muškař Martin Grün nedá dopustit na šumavskou Vltavu ve Vyšším Brodě nebo divokou Otavu. „Potočáci, lipani – nádherné ryby, a ještě lepší fotky. Dlouhá léta jsem jezdil i na Nisu, sbírám tam i medvědí česnek,“ usmívá se.
Zatímco někteří rybáři loví pro maso, Martin to má jinak. „Ryby neberu. Divoký potočák je pro mě nejcennější. Duhák starej? Těžkej soupeř, vychytralej. Chce to praxi a cit.“ Na začátku sezony bývá podle něj hodně vody, což ztěžuje chytání. Ale menší řeky jako Jizera, Mohelka nebo úseky Ohře u Prahy mají svoje kouzlo. „Přeju rybářům, aby byla dobrá voda celý rok. A aby ryby měly šanci přežít – nejen kvůli predátorům zvířecím, ale i těm lidským. Někteří si z vody dělají ledničku.“
Kaprařina, přívlač – co frčí?
Lov kapra je u nás nejrozšířenější disciplína. Speciální montáže, boilies, pelety, echoloty, zakrmovací rakety – kapraři dnes patří k technologicky nejvybavenějším rybářům. Trofejní kapři přes 20 kilogramů nejsou výjimkou. Mezi další oblíbené techniky patří plavaná se splávkem, položená a přívlač, tedy aktivní lov dravců na umělé nástrahy. Feeder je moderní forma položené, muškaření pak patří k nejpoetičtějším způsobům rybolovu, ať už jdete po potočácích, či třeba po lipanech.
Kdy začít
|
Celoroční lov
|