metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

  17:20
Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají v Autocampu Rozkoš u České Skalice sraz fanoušci těchto japonských vozů.

Další 3 fotografie v galerii
Od velkolepého srazu, který se konal rovněž o víkendu 21. až 23. června v Autokempu Rozkoš, uplynulo pět let. | foto: O. KROUTIL, STEERING MEDIAMetro.cz

„Akce tohoto formátu a rozměrů se v tuzemsku koná podruhé. Letošní rok je unikátní, stejně jako událost před pěti lety, neboť opět překonáme rekord v počtu vozidel této značky na jednom místě. V roce 2019 se nám podařilo dostat do Autocampu Rozkoš 287 vozidel MX-5. Tento ročník máme předem registrováno téměř 350,“ říká pro deník Metro člen organizačního týmu Matyáš Svoboda.

Matyáš Svoboda v čele kolony aut

Do knihy rekordů
Akce je určena převážně pro majitele vozů MX-5. Ti si budou moci od pátku do neděle vyzkoušet jízdu zručnosti, koordinované projížďky ve spolupráci s policií nebo si jen užijí doprovodný program na hlavním pódiu.

„V neposlední řadě se návštěvníci zúčastní zápisu do české knihy rekordů. Přijet se na nás podívat ale může úplně kdokoli, kdo má rád pěkná auta nebo chce vyvézt svoje ratolesti. Mysleli jsme i na ně. V místě bude skákací hrad a další možnosti pro dětské vyžití. Pro tyto návštěvníky platí běžné vstupné do kempu a následně sto korun za dospělou osobu jako vstup do naší mazďácké sekce,“ dodává pro deník Metro organizátor Svoboda a upřesňuje, že od pátku mohou účastníci najíždět do kempu se svými vozy a hlavní program celého srazu se odehrává v sobotu od osmi ráno. „Tento čas je důležitý zejména pro lidi, kteří by se s námi chtěli zúčastnit jakožto majitelé vozů. Pro všechny ostatní stačí, když dorazí kdykoli přes den. Nudit se nebudou,“ doplňuje pro Metro Svoboda.

Jízdy zručnosti a koordinované projížďky patří k vrcholům mazďáckého srazu. Myslíte, že byste také nesrazili žádný kužel?

Dvojité výročí
Tento rok slaví fanoušci vozů značky Mazda, stejně jako před pěti lety, dvojité výročí. To první je 35 let výroby modelu MX-5, druhé je výročí 25 let pořádání organizovaných vyjížděk a srazů v Česku.

„I proto jako třešničku na dortu vnímáme právě zmiňovaný rekordní počet účastnících se vozů. Dostat takové množství aut a lidí na jedno místo není úplná legrace. Přípravy průběžně probíhají již rok a půl a podílí se na nich tým lidí složený z nadšenců a dobrovolníků z řad majitelů výše zmíněného vozu. Vše navíc probíhá ve volném čase každého z nás, a tak je toho občas opravdu nad hlavu,“ usmívá se Svoboda.

Češi mazdy milují
Tušíte, kolik je v tuzemsku lidí, kteří mají doma v garáži Mazdu MX-5? Na tuto otázku je podle organizátorů srazu na Rozkoši velmi těžké odpovědět.

„Můj kamarád dříve uměl dohledat v tabulkách relativně přesné počty registrací. Bohužel, dle jeho slov, ministerstvo dopravy dané tabulky jaksi upravilo a není možné aktuálně tato čísla vyčíst. S jistotou víme, že v roce 2022 české silnice brázdilo něco kolem pěti set vozů MX-5 NA, tedy první generace s rokem výroby 1989. Druhé generace (NB) bylo u nás vždy více než té první. Můžeme tedy usoudit, že těchto vozů mohla být až tisícovka. Třetí generace (NC) je mezi puristickými příznivci značky nejméně oblíbená. Zároveň je, alespoň pro nás nás příznivce starých vozů, relativně nová,“ popisuje Svoboda.

Účastníci akce si odvezou dárkové předměty a zúčastní se zápisu do České knihy rekordů. Přijet se může podívat každý, kdo má rád auta.

„Z toho usuzuji, že by zde v Česku mohlo být něco mezi dvěma až třemi sty kusy. Jako poslední musím zmínit řadu ND, která se vyrábí od roku 2016. Ty jsou stále nejdražší. Řekněme tedy, že jich je v tuzemsku pravděpodobně více než třetí generace, a to kolem tří čtyř set kusů,“ líčí pro deník Metro Svoboda.

V české komunitě fanoušků mazd podle Svobody figurují zejména lidé mladší čtyřiceti let. Najde se v ní však několik srdcařů, kteří jsou starší pětasedmdesáti let.

„Cílová skupina naší akce jsou nicméně zejména mladší lidé. Hezká první generace Mazdy MX-5 se dá sehnat za zhruba dvě stě padesát tisíc korun. Poslední generace v dobrém stavu pak za milion. Ojeté kusy se pohybují kolem čtyř až osmi tisíc korun,“ uzavírá Svoboda.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek