„Hlavním úkolem svačiny je doplnit energii dětem v delší pauze mezi hlavními jídly. Velikost svačiny je hodně individuální a je třeba ji přizpůsobit ostatním jídlům daného dne, aktivitě a konkrétním potřebám jedince,“ shodují se autorky.
Roli ve složení také hraje to, zda má dítě například sladký oběd. Pak je vhodné se u svačiny zaměřit více na zeleninu, vlákninu a bílkoviny.
Autorky doporučují naplánovat si dvě až tři svačiny předem. „Velkou pomocí je za nás takzvaná zásobárna – jedná se například o předpřipravenou granolu, ovocné pyré, müsli tyčinky, ovocné rolované plátky či datlové kuličky. Tyto věci lze totiž velmi jednoduše připravit ve větším množství a uchovat je na určitou dobu ve spíži nebo v lednici. Když pak někdy nestíháte a teče vám do bot, není nic jednoduššího než sbalit na svačinu trochu granoly s jogurtem a ovocným pyré nebo doma upečené müsli tyčinky,“ popisuje Mähringová.
Co dále radí? Podle obou autorek nemusí být svačina pokaždé jiná. „Zkuste si vybrat klidně jen pět deset favoritů a ty točit dokola. Jakmile si zažijete rutinu, můžete postupně přidávat další. Anebo zůstat jen u těch pěti. I to je v pořádku. Rozhodně je lepší varianta pěti kvalitních a výživných svačin než 20 nekvalitních,“ dodává Břicháčková.
Využít se k jídlu do školy či školky také dají zbytky večeře, například slaný koláč nebo pomazánka. „Některá jídla se dají alespoň částečně předpřipravit už večer. Kromě již zmiňovaných pomazánek můžete připravit například palačinky, lívance, placičky, a to jak nasladko tak i naslano. Ráno pak už jen namažete, zabalíte a hurá do školy,“ dávají osvědčený tip autorky a přidávají ještě jeden: „Výborně se na svačinu hodí vajíčka. Uvařte je klidně již v neděli, a to natvrdo. V chladničce vám vydrží celý týden. Využijete je nejen na chléb nakrájené, ale třeba i do pomazánek. Výborně také poslouží různé sladké i slané kaše. Například ovesná kaše se dá připravit ve větším množství, uskladnit v lednici a postupně dochucovat oříšky, ovocem, kakaem nebo medem či čekankovým sirupem.“ Z vlastní zkušeností mají tip: „Je dobré zapojit do přípravy jídla i děti. Mnohem víc jim pak i chutná, jako bonus tím v dětech budujeme zodpovědnost a samostatnost,“ uzavírají.