Je jedno, jestli se právě vznášíte nad nějakým místním Beverly Hills, nad chatovou osadou, nebo zapadlou vesničkou. I když někdy vyjde počasí na opravdovou bazénovou pohodu jen na tři čtyři týdny v roce, nadzemní nebo zapuštěný bazén nesmí na zahradě chybět. Také při hledání hotelu nebo penzionu na léto se zájemci vedle polohy zařízení ptají často, zda je k ubytování alespoň malý bazének...
Současně ale musejí jak vodohospodáři, tak starostové měst i malých vesnic už pár let řešit, aby nenastal okamžik, že kvůli domácímu koupání vyschnou obecní vodovody. „Obec Králova Lhota od 8. května 2024 vyhlašuje zákaz napouštění bazénů a zalévání pitnou vodou až do odvolání,“ píše na webových stránkách Josef Mašek, starosta Královy Lhoty východně od Hradce Králové. Podle aktuálního plošného měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je tato část republiky v relativně dobré „vodní kondici“. Alespoň ohledně podzemních vod v mělkých vrtech. Co se týká vydatnosti pramenů, tento region na dohled Orlických hor se už ale potýká s podnormálem.
Nemyjte auta, nezalévejte zahrady
Někde na kritickou situaci upozorňují i samotné vodohospodářské společnosti. Například v obcích Rozsíčka, Vřesice a Lysice na Boskovicku upozorňuje Vodárenská akciová společnost na omezené stavy vodních zdrojů.
Bazénová velmoc
|
„Situace začíná mít dopad i na běžné zásobování pitnou vodou a je nutno v níže uvedených obcích přijmout opatření regulující odběry vody z veřejného vodovodu,“ zdůrazňuje se v nejnovější informaci společnosti. Cvičné hašení z hydrantů nesmějí využívat pro tréninky ani hasiči z uvedených obcí. Co starostové při omezených zdrojích vody nevidí rádi, to je nejen napouštění vlastních „koupátek“, ale hlavně umývání aut.
Řešení pro majitele zahradního koupání je nechat si dovézt vodu v cisterně, některé vodohospodářské firmy to nabízejí. Kupodivu v nabídce zmiňují i cenové srovnání při napuštění z domácího vodovodu a při vodě z dodané cisterny. Ta je při „importu“ levnější asi o třetinu. Pokud ale obec vyhlásí zákaz používat jako zdroj vodní slasti místní vodovod, nezbude než nabídku využít.
Šetření bazénovou vodou. Vypustit? Nevypustit?
Ulehčit obecnímu zdroji vody a také vlastní kapse lze třeba i tím, že vodu po létě v bazénu ponecháte. Pokud se v sezoně nezkazila, lze domácí koupání zazimovat. Jenže na pobyt v mrazu nejsou všechny typy nádrží konstruované. U vykachlíčkovaného či plastového bazénu by hrozilo při zamrznutí popraskání. Tady se novému napuštění napřesrok nevyhnete. U fóliového typu může voda, nebo její část, zůstat, majitel nemusí mít pochopitelně ani zapnuté čerpadlo.
Dozor nad čerpáním vody se v Česku výrazně projevil v letech 2012–2016. Meteorologové spočítali 16 extrémů v počasí, převažovalo sucho a velký úbytek povrchových i spodních vod. Situace se zlepšila během covidu, kdy ubylo především letadel na nebi.