metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 19. září 2024. Svátek má Zita

Kanibalismus jako forma zoufalství? I tam, kde to bylo tabu, chtěli lidé hlavně přežít

  6:00
Ty ubohé duše, které zemřely na palubě, jejichž těla jsme pojídali, a když jsme tak seděli a jedli, zdálo se nám to velice sladké. Lidé pojídali a stále pojídají maso svého rodu z nejrůznějších důvodů. Někde to byla a je to součást kultury. Ve většině společností však konzumaci lidského masa zapovídá jak náboženství, tak zákony. Pokud k němu dochází, jedná se buď o kriminální činy, nebo o zoufalství, které nutí konzumenta k přežití.

Další 2 fotografie v galerii
Obraz Edwarda Fishera z roku 1827 zachycuje momenty ze záchrany těžce poškozené „kanibalské“ lodi Frances Mary. | foto: Archiv

Mezi nejznámější příběhy moderní doby se zapsala havárie letadla uruguayského ragbyového týmu. Sportovci, kteří přežili pád na svah v Andách, daleko od civilizace, byli nakonec nuceni, aby nezemřeli hlady, jíst maso těch, kteří při pádu zemřeli. Štěstím v neštěstí bylo, že havarovali na ledovci a těla se nezačala rozkládat.

O události natočil americký režisér Frank Marshall film Přežít, který popisuje téměř dvouapůlměsíční boj mladých lidí o život. Ze 45 pasažérů jich přežilo i díky „kanibalismu“ šestnáct. Právě kvůli tomu, že nejedli své přátele a lidské maso jako takové z nějakého rozmaru či náboženského či válečnického důvodu, přijala společnost jejich čin jako hrdinství a s velkým pochopením.

Zakázané téma

  • Pravda nevítězí. Režimy se tématu kanibalismu brání. O hladomoru za bolševiků a pojídání mrtvých vypráví ruský dokumentární film Golod z roku 2022. Ruské ministerstvo kultury ale jeho promítání zakázalo. Nebyl v intencích „ukrajinského fašismu“, jak ho deklaruje oficiální propaganda.
  • Hladomor v KLDR zahubil v druhé polovině 90. let 20. století 220 tisíc až 3,5 milionu Severokorejců. Příliš velký rozptyl počtu obětí způsobilo naprosté utajování tragédie ze strany nejvyššího vedení země. Režim pouze přiznal problémy v zásobování kvůli ukončení podpory ze strany Sovětského svazu, který zanikl v roce 1991.

O neštěstí, které je podobné jako to v chilských Andách, ale které upadlo v zapomnění, se zmiňuje spisovatel Giles Milton v knize Když lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci. Jedná se o námořní tragédii z 19. století, která se udála jedenáct let po napoleonských válkách v severním Atlantiku. Také tady ovlivnilo přežití lidí pojídání mrtvých.

Snědla námořníka, který ji na lodi požádal o ruku
Píše se 1. únor 1826. Plachetnice Frances Mary s nákladem dřeva míří z kanadského New Brunswicku do anglického Liverpoolu. Po třech týdnech plavby ji ale poškodila silně zuřivá bouře. Protože však voda zničila i většinu zásob jídla, zemřel hlady a vyčerpáním 12. února první z 21 členů posádky. Toho ještě pietně pohřbili ve vlnách Atlantiku. Když podlehl vysílení druhý z pasažérů, byla už shoda mezi žijícími jednoznačná. Poslouží jako potrava.

V šestici přeživších byla i Ann Saundersová, která byla tou osobou, která neobvyklou stravu připravovala. Krátce po ztroskotání ji jeden z členů posádky požádal o ruku a ona nabídku opětovala. S tím, že se vezmou hned, jak se je podaří zachránit. Snoubenec však zemřel a Ann musela mladíka rozřezat a zpracovat jeho maso. V očekávání dlouhého pobytu začali lidé kusy masa i konzervovat a sušit. Protože došla i voda, posloužila k pití i krev čerstvě zemřelých.

Záchrana se doslavila v půlce března, kdy je objevila loď Blonde, vedená Lordem Georgem Byronem. Ve 40. letech 19. století se potom po poutích anglického venkova i měst hrávala kramářská balada, jejíž část je v úvodu tohoto článku.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Červené cihly a falešné potrubí. Nová Praha vzpomíná na industriální minulost

vydáno 18. září 2024  16:30

Místo brownfieldů jsou nové čtvrti. Průmysl ustoupil bydlení. Město se mění. Zmapovali jsme místa, která ještě voní novotou. Procházka začíná u bývalého...  celý článek

Bezešvé mikiny pro atopiky, hlínu z metra D i nákladní metro ukazují v Bruselu

vydáno 18. září 2024  6:00,  aktualizováno  15:33

Čeští studenti prezentují své oděvní práce. Výstava Velká věc nabízí řešení, jak by se podle nich dalo žít o něco lépe. Atopický ekzém neznamená pouze...  celý článek

Sázíme na rozmanitost, říká projektová manažerka festivalu Mladí ladí jazz Eliška Pírková

vydáno 17. září 2024  18:00

Oscarový skladatel Gustavo Santaolalla je jenom jedním z velkých lákadel, která si pro letošní, již šestnáctý, ročník připravili pořadatelé festivalu...  celý článek

Povodňová turistika. Vstříc živlu a ulovit co nejdramatičtější fotografie

vydáno 17. září 2024  6:23

Od Žlutých lázní až ke Karlovu mostu byly o uplynulém víkendu skupiny v pláštěnkách a s deštníky nepřehlédnutelné. Pražané se vydali na obhlídku zaplavené...  celý článek