metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Stoletá a pohyblivá | foto: MAFRA

Každý čtvrtý obyvatel se stane do svých osmdesáti let závislým na druhých

  5:58
Je vám dvacet? Máte šanci, že se dožijete sta a více let. Platí to pro každého desátého z vaší generace. Alespoň statisticky.

Holky z devadesátek by to v tělocviku směle nandaly stejně starým klukům současnosti. Závěry školní inspekce ohledně pohybové zdatnosti nynějších školáků ale spíš naznačují, že s tělesnou zdatností a dožitím se vysokého věku to asi nebude tak horké.

Jde spíše o to, že stoletých stařenek a staříků sice budeme mít víc, jenže gratulace ke stým narozeninám asi budou přijímat z lůžka, možná z vozíku. Také duševní zdraví možná nebude stoprocentní. Problémy však vidí Češi i v tom, zda na život ve stáří budou mít prostředky.

„Každý čtvrtý obyvatel se stane do svých osmdesáti let závislým na druhých a Češi bohužel často nevědí, co taková finanční realita dlouhodobé péče obnáší,“ upozorňuje Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny. Pokud nemá dostatečné finanční zázemí celá jeho rodina a dotyčný bude hledat střechu nad hlavou v pobytovém zařízení, musí mít buď vysoký důchod, nebo hojně naspořeno.

Střední délka dožití

  • Ukazatel střední délka života při narození udává, kolik let má průměrně před sebou osoba, která právě přišla na svět.
  • Důležité nejsou jen roky, ale i ukazatel naděje dožití ve zdraví. Švédové prožijí ve zdraví 83 procent života. Češi jen 78,1 procenta.
  • Ukazatel je definován jako průměrný počet let života, které narozená osoba prožije v dobrém zdraví, tedy bez zdravotního omezení.

„Například jen částečná asistence v domácím prostředí vyjde až na dvacet tisíc korun měsíčně. Za celodenní péči ve specializovaném zařízení pak snadno zaplatíme až dvojnásobek,“ nastiňuje syrovou skutečnost produktový ředitel Korejs.

Statistiky ale naznačují, že trend staletých v Česku nemusí být stoupající. Až do loňska se prodlužovala střední délka dožití. U mužů to bylo něco málo přes 76 let, u žen dokonce více než 81 roků. Pandemie covidu však tento trend narušila, lidé byli méně fyzicky aktivní a to mělo dopad i na jejich zdraví. „Loni se pozitivní trend náhle zlomil, mužům klesla naděje na dožití o rok a ženám o 0,7 roku,“ upozorňuje Michal Vrablík, zástupce přednosty III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Praha. „Méně pohybu znamenalo, že po několika letech šla váha Čechů nahoru,“ doplňuje obezitolog VFN Martin Matoulek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek