metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 1 fotografie v galerii
Král Slova Kuba dřív i zápasil, nyní je hlavně rozhodčím a moderátorem. | foto: Archiv VCV Wrestling

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

  13:52
Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete třeba v sobotu 25. března v sokolovně v pražských Jinonicích. „Jedná se o největší českou wrestlingovou akci svého druhu a bude to opravdu velký,“ zve na akci Pešek.

Wrestling asi ne každý zná, zkuste ho představit. Je to sport, nebo show? Wrestling vznikl spojením řeckořímských zápasů a cirkusu. Postupem času se wrestling dostal do podoby sportovní zábavy, a to hlavně v USA, Mexiku, Japonsku a Velké Británii. Zápasy se odehrávají v ringu a každý typ zápasu má svoje pravidla. Výsledek je většinou předem domluven. Zápasníci používají nejrůznější prvky bojových umění s kombinací divadelní show pro publikum. Vše musí vypadat tak, aby to bylo věrohodné a zvedlo to fanouškům adrenalin v žilách.

Kdo určuje příběh zápasu?
Děj je lehce nabodován mezi zápasníky. Je to takzvaná technika a psychologie v ringu. Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte v podobě boje a prodáváte ho divákům. Všechno má svůj smysl, průběh a konec. Rozhodující momenty jako například výhry šampionských titulů nebo šokující chvíle určuje vedení dané wrestlingové společnosti. Dále samotný příběh zápasu určuje rozhodčí, který dohlíží na pravidla a kontroluje, aby se dodržovala. A hlavně kontroluje, jestli jsou zápasníci v pořádku a nemají nějaké zdravotní problémy, které by utržili během souboje.

Takže ke zranění dojít může...
I když je všechno sehrané a zápasníci trénují, pády opravdu bolí. Kdysi dávno jsme měli ošklivý krvavý úraz, který si vyžádal odbornou zdravotnickou péči, ale většinou to jsou modřiny, naraženiny nebo ve vzácných případech slabší otřes mozku. Když jsem v ringu jako rozhodčí a vidím z první řady, co kluci a dámy předvádějí, jsem rád, že jsou po zápase v pořádku.

Jak dlouho je wrestling v Česku?
Od té doby, co jsme založili náš VcV Wrestling, takže letos to je jedenáct let. Od našich začátků se proměnil extrémně a je to teď úplně někde jinde. Jelikož jsem byl tady od prvního dne a mám možnost i ze zákulisí sledovat některé zápasy, můžu to srovnávat. Progres je fakt brutální a kluci jedou na samotném vrcholu. V současné době nejvíc sleduji VcV, protože mě baví ta celá show a zápal, co do ní všichni dávají. Nedávno jsem sledoval naši internetovou show a nevěděl, co tam bude. Nevěřil jsem vlastním očím, jak to bylo dokonalé, všechno mělo smysl a vypadalo to profesionálně.

Zmiňujete zkratku VcV. Co znamená?
Vítězství, cit a Vášeň. Ztotožňuje se v tom všechna práce a úsilí, které jsme do toho dali, když jsme náš český wrestling tvořili. Vítězství nad všemi, co nám nevěřili. Cit, se kterým při každé show nastupujeme do ringu. Vášeň, kterou má každý z nás v srdci a s níž je oddán životu s wrestlingem.

Jak jste se k wrestlingu dostal vy?
Jako malý jsem prohlížel, co dávají v televizi, a narazil jsem na jeden televizní kanál, kde vysílali WWE Smackdown! Byl jsem v šoku, unesený a myslel si, že je všechno doopravdy. Druhý den na základní škole jsme se o tom bavili s kamarády a dělali zápasy o přestávkách. Byla to sranda, ale našim učitelům se to moc nelíbilo. Později jsem o tom řekl také svému bratranci Rudovi. Ten wrestling znal. Hrál ho na PlayStationu. Od té doby žijeme wrestlingem už 22 let.

Právě na PlayStationu jsem se s wrestlingem setkal poprvé i já. Každá herní postava měla svůj chvat. Měl jste ho i vy?
Ano, také já měl svůj chvat. Tedy ten zakončovací. Konkrétně jsem používal hned dva. Jeden se jmenuje Královská pečeť – je to vysoký kop do obličeje. Druhý se jmenuje Epocha DDT, jedná se o chvat, kdy soupeře držíte za hlavu a celou vahou s ním spadnete do ringu, a to právě na tu hlavu.

Jak jste přišel ke jménu?
Přezdívka Král Slova vznikla tak, že jsem byl vždy velmi výřečný člověk, pořád jsem něco musel vyprávět, říkat a dělat si ze všeho srandu. Také byli mým vzorem manažeři, ředitelé a majitelé ve wrestlingu, jako je Vince McMahon. Nebyli to zpočátku wrestleři, já chtěl vždy dělat manažera a řídit show.

V posledních letech je hodně populární MMA. Pomohla jeho sláva také wrestlingu?
Osobně si myslím, že pomohla. Jsem rád, že i MMA tady v Česku celkem žije a má své fanoušky. Bojových sportů jsou mraky a wrestling jich obsahuje nespočetně. V některých bodech se MMA a wrestling prolínají. Respektuji MMA, ale není to můj šálek čaje. Miluju wrestling, show, co tam je.

Pozvěte na závěr čtenáře na VcV Megashow 8, která se koná za týden v sobotu.
Čeká nás spousta pekelných zápasů, jak o šampionské opasky, tak o čest. Součástí bude plno zahraničních hostů jako anglická top star BT Gunn, hvězda ženské divize Kacey Owens, polský svůdník Stanislaw Van Dobroniak nebo wrestler s českými kořeny vystupující v Anglii Jan The Slavic One. Hlavní událostí celé show bude souboj, kde proti sobě nastoupí tři soupeři a utkají se o české wrestlingové zlato VcV championship. Zápasit budou Lord Ian Of Sussex, Patriot VcV a Sebastien. V předprodeji se už prodalo přes 200 vstupenek, jejich zakoupení bude možné i na místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek