metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Když do restaurací, tak do těch, které jsou v oblacích

  5:59
Michelinské hvězdy, zážitkové degustace, food festivaly všeho druhu, tenhle standard už nikoho nepřekvapí. Gastronomie na nás útočí ze všech stran. V kulinářském umění ale nejde jen o žaludek, ale také o prostředí, v němž pochoutky konzumujeme. A pokud přijde na věc, proč zůstat přízemními a nevypravit se rovnou do restaurace v oblacích? V následujícím textu jsme pro vás vybrali čtyři televizní věže, na jejichž vrcholcích se můžete kochat nejen výhledem, ale dát si třeba i skvělou večeři.

Další 3 fotografie v galerii
Televizní vysílač Ostankino v Moskvě | foto: Profimedia.cz

Kosmická raketa

Chcete-li stolovat na nejvyšším možném místě v Evropě, vypravte se do moskevského Ostankina. Tamní televizní věž se totiž pyšní třípatrovým restauračním komplexem. Jehla, jak místní přezdívají téhle impozantní stavbě, i když vypadá spíš jako kosmická raketa, měří 540 metrů.

Televizní vysílač Ostankino v Moskvě

Od roku 1968, kdy byla otevřena pro veřejnost, platila několik let za nejvyšší stavbu světa, než ji o třináct metrů předhonila torontská vyhlídková věž CN Tower.

Restaurační komplex Sedmé nebe se nachází ve výšce 330 metrů, ale věřte, že i tady se vám při pohledu dolů mohou rozklepat kolena. Je proto lepší ihned usednout a objednávat. V nejvyšším patře komplexu najdete snack bar, kde si u okénka můžete koupit kávu, čaj, alko i nealko a drobné občerstvení jako třeba burgry nebo různé druhy pirohů.

V prostředním patře je kavárna, která si ale interiérem, a především nabídkou a obsluhou nezadá s podnikem vyšší kvality, navíc jsou tu takřka stejné ceny jako v samoobslužném bufetu o patro výš. V nejspodnějším patře se pak nachází luxusní restaurace, tomu odpovídá servis a také ceny.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z variant, připravte se na to, že celý komplex rotuje kolem své osy. Během 40 minut opíše restaurace jeden oblouk. Sedmé nebe bylo v důsledku velkého požáru v roce 2000 uzavřeno, po téměř sedmnácti letech se je podařilo zrekonstruovat a loni znovu otevřít. Září novotou a přitahuje ohromnou pozornost, takže pokud se na Ostankino vydáte „na blind“, můžete nakonec zklamaně pozorovat ostatní hosty zpoza dveří. Rezervujte si proto raději stůl na www.visitostankino.ru. Na věž se dostanete jen s platnou vstupenkou, a to bez ohledu na to, jestli jdete do restaurace, nebo jen na vyhlídku – pro dospělého stojí 1500 rublů (asi 530 korun), pro děti 800.

Stavba století

Obdivovatelé elegantních křivek přelomu 60. a 70. let a designoví fajnšmekři musí nutně podniknout cestu na Ještěd. Hotel a televizní vysílač ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu vzdává, jako další představené stavby, hold kosmickým lodím.

Televizní vysílač s hotelem na Ještědu

Tato stometrová stavba, mimo jiné i národní kulturní památka a česká stavba století, krášlí vrchol Ještědu více než čtyřicet let. Svým návštěvníkům nabízí moderně, leč stále s respektem k původnímu vzhledu a tvaru zařízené pokoje, mezi nimi také dva „retro pokoje“ zařízené podle původních návrhů architekta Otakara Binara. Pokud se nezdržíte přes noc, určitě zavítejte do velkorysé restaurace ve tvaru kruhu. Pozor, ať se neztratíte, restaurační část totiž plynule přechází do dvanáctimístného salonku a ten pak do baru.

Na Ještědu je nejkrásněji za svítání a za soumraku, takže pokud nejste zrovna skřivani, dopřejte si tu alespoň večeři při západu slunce. Večerní menu je sice o něco dražší než to denní, hlavní jídla se pohybují kolem tří stovek, ale za tu nádheru to každopádně stojí.

Chlouba NDR

Moskva je přece jen trochu z ruky, ale nevadí, potočit v oblacích se můžete i u našich sousedů v Berlíně. Tam stojí od roku 1969 na Alexanderplatzu televizní věž, nepřehlédnutelná ikona města, dominanta bývalého východního Německa. Ve středu koule ve výšce 207 metrů v ní byla zbudována vyhlídka a restaurace s otočnou podlahou. Podnik se původně jmenoval Telecafé, po převratu byl přejmenován na Sphere. Dřív se otáčel jednou za hodinu, ale všechno se řítí kupředu, a tak po několika úpravách se tu dnes po nebi nad Berlínem protočíte za dvacet minut.

Televizní vysílač s restaurací Sphere v Berlíně

V restauraci je celkem 200 míst, stoly jsou rozmístěny ve dvou řadách. Kuchyně se z bezpečnostních důvodů nachází v přístavbě pod věží. Připravené pokrmy se do restaurace dopravují výtahem. Za hlavní jídlo dáte kolem dvaceti eur, za dvojku vína osm eur.

Bar, který je o 4 metry níže vedle vyhlídky, je finančně příznivější, pivo tu stojí kolem čtyř eur, různé koktejly 12 eur.

Ani berlínská televizní věž nemá o návštěvníky nouzi, takže je lepší si místa v restauraci rezervovat předem, a to na www.tv-turm.de. A platí totéž co v Moskvě – bez platné vstupenky na vyhlídku se nahoru do restaurace nedostanete.

Jednopokojový hotel

Pokud nechcete vytáhnout paty z domoviny, pak vám nezbývá nic jiného než se vypravit na žižkovský vysílač v Praze. Tahle kontroverzní stavba z konce 80. let minulého století skrývá ve svých útrobách velkorysou panoramatickou restauraci Oblaca s barem a bistrem. Ta prošla mezi lety 2011–2012 spolu s celou žižkovskou věží velkou rekonstrukcí a získala díky tomu zcela moderní design. Je pouze na vás, při jaké příležitosti podnik v 66 metrech nad zemí navštívíte.

Televizní vysílač na Žižkově

Pokud chcete něco trochu luxusnějšího, je restaurace tou správnou volbou. V jídelním lístku naleznete hitovky mezinárodní i regionální kuchyně okořeněné současnými gastrotrendy nebo výběr z vín a českého piva. Jestli chcete jen zlehka podráždit chuťové buňky a jde vám spíš o panoramata než nákladnou baštu, navštivte přilehlé café. V nabídce mají čerstvé saláty, burgry, ale i zákusky.

No a chcete-li to večer pořádně rozjet, netřeba dodávat, že ideálním místem je zdejší bar s nabídkou různých koktejlů, jejich cena se pohybuje kolem 250 Kč.

Navíc rozsvícená metropole z ptačí perspektivy, kdo by odolal? Kdyby se vám po večírku nechtělo zpátky na zem, můžete si na noc pronajmout apartmá, které vzniklo v rámci rekonstrukce v 70 metrech. Jde o světový unikát. Žižkovský vysílač tak není jen věží s restaurací, ale i jednopokojovým hotelem v oblacích.

Autor:

Hlavní zprávy

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek