metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír

Dalších 11 fotografií v galerii
Bankovnice Blanka | foto: ANDROID APP ON GOOGLE PLAYMetro.cz

Komiks je jejich štít proti aroganci

  5:45
Každá sekaná má mít říz a­ český do absurdna laděný komiks Vostrá sekaná ho díky ostrému a nekompromisnímu humoru má.

Recept na úspěch kompletně elektronického díla, jehož jednotlivá pokračování lze každý patnáctý den v měsíci za pár desítek korun pořídit od jednoho ze známých prodejců mobilních aplikací, je dle jeho tvůrců prostý. Pít hodně tvrdého alkoholu. „Teď jedeme v absintu. Vostrá sekaná vzniká tak trochu pod jeho taktovkou,“ žertuje jeden z tvůrců Luboš Čuka.

Jak vznikl nápad začít tvořit Vostrou sekanou?
Nápad vlastně přišel sám od sebe. Vznikl na základě znechucení z arogance a blbosti, která nás už delší dobu obklopuje a hlavně se čím dál více šíří a sílí, a to v takovém množství, že je jí více než čerstvého vzduchu. Nelíbilo se nám, jak se lidi chovají, a začali jsme proti tomu „bojovat“ humorem, satirou. Samozřejmě, neděláme si iluze a je nám jasné, že vedeme boj, který nemůžeme vyhrát, ale i­ tak jsme šli do toho. Vlastně my sami se tím bavíme. Einstein měl holt pravdu, když řekl, že ve vesmíru jsou nejrozšířenější dva prvky – vodík a blbost. A pak ještě dodal, že tou první látkou si není tak jistý.

Komiks vyniká především paletou rozličných postav. Kde berete inspiraci?
Všechny postavy vlastně vznikly na základě soudobé společnosti, tam bereme inspiraci – vidíme něco, co se nám nelíbí, nebo nějaký problém, a ­k tomu jsme právě vymysleli nějakého našeho hrdinu, který tu danou situaci nebo problém vyřeší. Tak například problémem je arogance policie a ­její bezdůvodná šikana (hlavně řidičů), tak prostě vznikl Lupara Lou, který tenhle problém se svou dvouhlavňovou kamarádkou velice rázně a ­rychle řeší. Další taková postava je například Psychopat Paul, který velice tvrdě trestá zlo i v civilním sektoru.

A co záporáci?
Například Blbej Berry nebo Pitomá Pamela, Závistivej Zed a podobně, na kterých se vtipně ukazuje, jak jsou hloupost, nadutost, podlost či závistivost vlastně směšné vlastnosti. A pak tu máme postavy vyloženě hodné následování, jako jsou Bankovnice Blanka a Multimiliardář Mike, které čtenáře komiksu zábavnou formou finančně/investičně vzdělávají.

Daří se v Česku provozovat komiks bez papíru?
Komiks je neziskový, takže jeho vydávání nás stojí více peněz, než vydělá, ale i tak je to pro nás pořád sranda. Samozřejmě je otázka času, kdy nás okopírujou Číňani a začnou to k nám dovážet a prodávat to tady na půl zdarma.

Jak Vostrá sekaná vzniká?
Na komiksu dělají celkem čtyři lidé. Lu Boss píše texty, Da Na kreslí, Pája dělá grafiku a platíme si programátora Martina. Je s tím docela dost práce. Než se myšlenka Vostrý sekaný poprvé zrealizovala, tedy vyšla jako android aplikace, trvalo to necelé tři roky. Nejprve vznikne krátký příběh, který se zaznamená na papír. Z papíru se pak převede do počítače, kde se příběh upraví. Mezitím se nakreslí klasickou cestou postavy, které se pak zdigitalizují, a pak se to celé v grafickém programu dává dohromady a­ slaďuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek