metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Dalších 11 fotografií v galerii
Bankovnice Blanka | foto: ANDROID APP ON GOOGLE PLAYMetro.cz

Komiks je jejich štít proti aroganci

  5:45
Každá sekaná má mít říz a­ český do absurdna laděný komiks Vostrá sekaná ho díky ostrému a nekompromisnímu humoru má.

Recept na úspěch kompletně elektronického díla, jehož jednotlivá pokračování lze každý patnáctý den v měsíci za pár desítek korun pořídit od jednoho ze známých prodejců mobilních aplikací, je dle jeho tvůrců prostý. Pít hodně tvrdého alkoholu. „Teď jedeme v absintu. Vostrá sekaná vzniká tak trochu pod jeho taktovkou,“ žertuje jeden z tvůrců Luboš Čuka.

Jak vznikl nápad začít tvořit Vostrou sekanou?
Nápad vlastně přišel sám od sebe. Vznikl na základě znechucení z arogance a blbosti, která nás už delší dobu obklopuje a hlavně se čím dál více šíří a sílí, a to v takovém množství, že je jí více než čerstvého vzduchu. Nelíbilo se nám, jak se lidi chovají, a začali jsme proti tomu „bojovat“ humorem, satirou. Samozřejmě, neděláme si iluze a je nám jasné, že vedeme boj, který nemůžeme vyhrát, ale i­ tak jsme šli do toho. Vlastně my sami se tím bavíme. Einstein měl holt pravdu, když řekl, že ve vesmíru jsou nejrozšířenější dva prvky – vodík a blbost. A pak ještě dodal, že tou první látkou si není tak jistý.

Komiks vyniká především paletou rozličných postav. Kde berete inspiraci?
Všechny postavy vlastně vznikly na základě soudobé společnosti, tam bereme inspiraci – vidíme něco, co se nám nelíbí, nebo nějaký problém, a ­k tomu jsme právě vymysleli nějakého našeho hrdinu, který tu danou situaci nebo problém vyřeší. Tak například problémem je arogance policie a ­její bezdůvodná šikana (hlavně řidičů), tak prostě vznikl Lupara Lou, který tenhle problém se svou dvouhlavňovou kamarádkou velice rázně a ­rychle řeší. Další taková postava je například Psychopat Paul, který velice tvrdě trestá zlo i v civilním sektoru.

A co záporáci?
Například Blbej Berry nebo Pitomá Pamela, Závistivej Zed a podobně, na kterých se vtipně ukazuje, jak jsou hloupost, nadutost, podlost či závistivost vlastně směšné vlastnosti. A pak tu máme postavy vyloženě hodné následování, jako jsou Bankovnice Blanka a Multimiliardář Mike, které čtenáře komiksu zábavnou formou finančně/investičně vzdělávají.

Daří se v Česku provozovat komiks bez papíru?
Komiks je neziskový, takže jeho vydávání nás stojí více peněz, než vydělá, ale i tak je to pro nás pořád sranda. Samozřejmě je otázka času, kdy nás okopírujou Číňani a začnou to k nám dovážet a prodávat to tady na půl zdarma.

Jak Vostrá sekaná vzniká?
Na komiksu dělají celkem čtyři lidé. Lu Boss píše texty, Da Na kreslí, Pája dělá grafiku a platíme si programátora Martina. Je s tím docela dost práce. Než se myšlenka Vostrý sekaný poprvé zrealizovala, tedy vyšla jako android aplikace, trvalo to necelé tři roky. Nejprve vznikne krátký příběh, který se zaznamená na papír. Z papíru se pak převede do počítače, kde se příběh upraví. Mezitím se nakreslí klasickou cestou postavy, které se pak zdigitalizují, a pak se to celé v grafickém programu dává dohromady a­ slaďuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek