metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Dalších 13 fotografií v galerii
Landartový festival v Krušných horách letos oslaví deset let. Tématem je retrospektivní ohlédnutí za tím nejlepším z prvních deseti let tvorby. | foto: Festival Königsmühle

Königsmühle. Do krajiny u zaniklé horské osady opět vstoupí land art

  7:18
O víkendu se v krušnohorském Königsmühle uskuteční v Česku stále netradiční festival.

Sochy, hudba nebo divadlo v tajemné a malebné krajině Krušných hor. To je česko-německý festival, který již deset let pomáhá udržovat funkční velká skupina dobrovolníků z přilehlých českých i německých měst a vesnic, jež pečuje o místní krajinu. Už od začátku festivalového setkávání jeho pořadatelé pracují například na záchraně budov, které na místě osady stály. „Snažíme se uchránit zdejší krajinu pro budoucnost. Společně s Lesy ČR a Česko-německým fondem budoucnosti usilujeme o to, aby místo i nadále fungovalo jako místo setkání Čechů a Němců, kteří respektují zdejší krásnou a cennou přírodu a společnou historii,“ říká zakladatel festivalového setkání, kulturolog a filmař Petr Mikšíček.

Festival se uskuteční v okolí dávno zaniklé osady Königsmühle tento víkend. Ve třech dnech se návštěvníci mohou těšit na tvorbu 12 landartistů, 40 hudebníků, dvou divadel, performerů a řemeslníků. Mezi lákavá hudební jména patří například zpěvačka Lenka Dusilová, The Envlps či novoborská kapela B4. Bude připraven bohatý program pro rodiny s dětmi, například geolokační hra s aplikací Živé hory, která pomocí vizualizací propojuje moderní technologie s historickými událostmi či umožňuje v krajině spatřit zaniklé objekty v jejich původní podobě. Novinkou festivalu bude historická ukázka bojů u Přísečnice z roku 1641 a polní mše.

Pořadatelé festivalu od prvního ročníku provádí opravy zaniklé osady Königsmühle

  • Landartové umění běžně v galeriích nenajdete. Své přirozené místo nachází v divoké krajině a je tvořeno vším, co je ve volné přírodě po ruce, ať už jde o trávu, kamení, či různé materiály ze dřeva.
  • Takové umění má společné to, že je přímo vystaveno zubu času a dříve či později si je příroda s krajinou berou zpět. V lučních sálech krajiny pod širým nebem lze najít i výstavy fotografií, linoryty či díla ze skla. 
  • Návštěvníci festivalu si mohou prohlédnout landartová díla, která tento týden pod rukama umělců vznikají. 

Akci pořádají lidé, kteří respektují vzácnost a unikátnost místní přírody. Proto všem návštěvníkům vzkazují, aby jejich myšlenku podpořili. „Prosíme, aby si s sebou zpátky vzali všechny odpadky a jídlo. Klidně si udělejte oheň, upečte si buřty, ale vše si odnášejte. Prosím respektujte zdejší vzácnou přírodu a krajinu,“ vzkazuje návštěvníkům akce přes deník Metro krušnohorský srdcař Mikšíček.

„Chceme nechat místo všem,“ říká Mikšíček

Petr Mikšíček je rodilý Pražák a dlouholetý  příznivce Krušných hor, které se snaží rozumně oživit. Kromě Königsmühle působí v nedaleké obci. „Rozhodl jsem se zachránit starý, menší průmyslový objekt v Kovářské, a tak nyní provádíme záchranné práce a připravujeme projekt na opravu a využití této stavby. Chceme vytvořit zážitkové centrum Krušných hor, kde si perfektně a moderně naplánujete dovolenou a dozvíte se leccos o horách. A také bude bavit všechny – malé i velké,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Mikšíček. 

V jaké fázi je Königsmühle, který se několik let snažíte oživit?
Vypadá to, že po deseti letech intenzivní resuscitace v podobě živelného, až někdy punkového ronění energie, nápadů a aktivit  se nám pacient probudil k posmrtnému životu. Lidé obdivují údolí, okolní přírodu, ruiny, landartová díla a využívají také horskou útulnu, kde se mohou schovat před deštěm. V Königsmühle jsou také k vidění tři vizualizace z aplikace Živé hory. 

Jak se vám daří na festival dostat umělce? 
No, většinou jsou tvůrci do Königsmühle natolik zamilovaní, že přijedou vždycky. Stačí jim jen na jaře zavolat, jestli mohou přijet. Třeba můj dobrý kamarád z Rašovic uKlášterce nad Ohří Jakub Kostur. Od roku 2015 nám pomáhal s organizací festivalu aod roku 2017 se osmělil azačal i tvořit. Sám je tesař, umí to perfektně se dřevem a je to skvělý kluk. 

Na co je třeba myslet, když na festival jedeme? 
Připravte se na to, že země je dost mokrá, takže si vezměte karimatky, dobré boty. Přijďte striktně pouze pěšky. A pokud přijdete kdykoli jindy, platí totéž, a navíc požádám každého, aby respektoval zdejší vzácnou přírodu a krajinu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek