metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Letní Letná láká na bagr či vránu

  8:30
Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu odstartuje přesně za týden.
Cirque Inextremiste přivezou na Letnou i bagr.

Cirque Inextremiste přivezou na Letnou i bagr. | foto: Nikola MilatovicMetro.cz

Rozmanité francouzské soubory a to nejlepší z české scény budou hlavními lákadly na letošní Letní Letné. Ta se v tradičních prostorách Letenských sadů bude konat od středy 15. srpna do 2. září.

„Slavíme patnáct let a za tu dobu povědomí o novém cirkusu hrozně vzrostlo. Vzniklo mnoho uskupení a projektů. Chceme si užít festival i léto,“ těší se ředitel a zakladatel Letní Letné Jiří Turek.

V úvodním představení De Nova Stella (O nové hvězdě) se spojili umělci z obou zmíněných zemí. Vzniklo pro první dva večery akce pod taktovkou francouzského režiséra Daniela Gulka. Zájemci ho navíc mohou vidět zdarma.

Od čtvrtka se rozběhnou další scény, naplno pak o den později včetně dětského i doprovodného programu.

Čtveřice hlavních zahraničních uskupení je pouze z Francie. Diváci se mohou těšit na Akoreacro s jejich evropskou premiérou představení Dans ton coeur, které propojuje příběh s akrobacií a humorem. V malém šapitó vystoupí soubor Bétes de foire, který diváky vtáhne do tajů cirkusového i loutkového umění.

V díle Bestias od Baro d’evel Cirk Cie zpestří vystoupení tanečníků, akrobatů i hudebníků také zvířata. Konkrétně dva koně, čtyři andulky a jedna vrána. „Je to poetické představení, které si doufám budete dlouho pamatovat. Už nám psali mailem ochránci zvířat, že je to krok zpět, ale já věřím, že až to představení uvidíte, pominou. A že nám dáte za pravdu, že za to stojí,“ uvádí k tomuto dílu Turek.

Konference

  • V rámci Letní Letné se koná konference Circus and Its Others II. věnovaná novému cirkusu. Akce proběhne od 27. do 29. srpna v DISKu.
  • Konference se zúčastní přes 50 odborníků i umělců z celého světa. Pro zájemce z řad veřejnosti je zdarma. Více na www.letniletna.cz

Posledním velkým tahákem bude kousek Extension od souboru Cirque Inextremiste. V něm se hraje s rovnováhou i pomocí bagru. Ten řídí Rémi Lecocq, který uvedl, že jejich představení rozděluje lidi na dva tábory. „Jednomu se to líbí, druhý říká, že plýtváme plynem a měli bychom být šetrnější k životnímu prostředí,“ zmiňuje Lecocq a k bagru v žertu dodává: „Požádali nás, abychom s ním udělali nějaké pozemní práce v parku. I proto jsme tady.“

Z českých interpretů se ukážou s premiérou nazvanou Vzduchem Losers Cirque Company. Mezi další zajímavé projekty patří Lov od Bratrů v Tricku a Holektivu Pokoj od Collective Momentum či klaunerie Letem sokolím vzešlá z Divadla Bolka Polívky.

Do doprovodného programu patří už tradičně dětská scéna. Zajímavý bude také Kinokaravan slavného mima Ctibora Turby pro šest lidí.

Pořadatelé přichystali také tři tematické večery. Příští čtvrtek bude věnován pantomimě, 26. srpna proběhne žonglérský večer a o den později Cirksession.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek