metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Svatý Petr patří mezi lyžaři k nejvyhledávanějším v ČR. | foto: MafraMAFRA

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

  11:26
Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl na sjezdovkách zavádějí mnohá z nich inovace. Kupříkladu zkrátí čekací dobu na vlek anebo efektivněji upraví sjezdovky.

Skiareál Monínec zahájil letošní sezonu již v polovině listopadu. Tak brzký začátek sezony je možný díky využití recyklovaného sněhu, tedy loňského sněhu, který přečkal letní měsíce díky speciální technologii. Technika spočívající v zakrytí sněhu izolační fólií, která odráží sluneční paprsky a udržuje chlad, se již několik let používá například v italských či rakouských Alpách.

Premiéru bude mít v letošní sezoně také šestimístná lanovka ve skiareálu Bílá v Beskydech, která nahradí původní čtyřmístnou. „Jedná se o jedinou novou lanovku v letošním roce v Česku,“ uvedl marketingový manažer Martin Kacíř s tím, že se jedná o vyhřívanou lanovku s bublinou. Díky ní se ve skiareálu zvýší rychlost jízdy, komfort lyžařů a také zkrátí jízdní doba. Přepravní kapacita však zůstane zatím díky nižšímu počtu sedaček nezměněná, a to aby nedocházelo k přílišnému vytížení sjezdovek. Zároveň v areálu došlo také k rozšíření několika sjezdovek, jsou doplněny novými sítěmi.

Zahájit lyžařskou sezonu o něco dříve pomohou také nová sněžná děla ve středisku Malinô Brdo u Ružomberku. „Pomohou nám zvýšit efektivitu a rychlost zasněžování. Díky nim budeme moct rychleji zasněžovat sjezdovky a zahájit tak zimní lyžařskou sezonu dříve,“ říká Marianna Luka z lyžařského střediska Malinô Brdo s tím, že příprava na zimní sezonu začala už na jaře po ukončení lyžařské sezony a pokračuje nyní po úspěšném ukončení letní sezony střediska a bikeparku.

“Součástí příprav je generální oprava vleků, díky které zajistí větší komfort a především vyšší bezpečnost lyžařů. Několik vleků prošlo opravou větších rozměrů, než se očekávalo, a proto doufáme, že to návštěvníci ocení,“ říká Marianna Luka.

Snowland ve Valčianské dolině se na nadcházející sezonu připravuje od prvního října. Pro rychlejší zasněžení pořídilo středisko nový sněžný kanon a také nový sněžný ratrak, který zkvalitní úpravu sjezdovek. Mimoto plánuje skiareál také využívat dálkově ovládanou sekačku, která se snadno dostane do nerovného terénu či strmých kopců. Jelikož je sekačka multifunkční, v letní sezoně středisko seká a v zimě pomáhá s odklízením sněhu připojením sněhové radlice.

„Sekačka si poradí i s velmi náročným terénem, navíc se dá použít naviják,“ říká Ladislav Cisárik, vedoucí střediska Snowland s tím, že na sekačce oceňuji zejména její flexibilitu, možnost otáčení o 360 stupňů a sjízdnost svahů. Navíc sekačka šetří i pracovní sílu, kterou pak lze využít jinde.

Přípravy na nadcházející sezonu jsou v plném proudu také v největším českém lyžařském areálu, totiž ve Špindlerově Mlýně. Sezonu zahájí v sobotu 9. prosince ve Svatém Petru. V areálu si během letošní sezony budou moct návštěvníci užít díky 2350 metrům nových tratí i úpravám těch stávajících více prostoru při lyžování. Areál do nadcházející sezony zároveň pořídil i nové zasněžovací systémy, díky čemuž bude možné lyžovat i ve zhoršených podmínkách a případně také prodloužit lyžařskou sezonu.

Mezi prvními, kdo letošní sezonu otevře, je krušnohorský Klínovec. Skiareál letos žádné novinky nechystá, přesto bude lákadlem. Nechá ceny za skipasy za stejné ceny jako loni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek