Současná válka na Ukrajině přináší řadu paralel s agresí, kterou na úsvitu druhé světové války rozpoutal Sovětský svaz. Bezmála čtyřmilionovému Finsku hrozil osud Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, které si paktem Ribbentrop–Molotov rozparceloval Josif Stalin a Adolf Hitler – více o paktu si přečtete v infoboxu vlevo dole.
My rovnou pojďme do dne 26. listopadu 1939, kdy byl Sověty zosnován Mainilský incident – jeho provedení bylo klasicky sovětské (potažmo ruské), Rudá armáda ostřelovala vlastní pohraničníky a obvinila z toho Finy.
Události vzaly rychlý spád: označení Finů za nepřátele, přerušení diplomatických vztahů, požadavek vydání téměř třetiny územi.
Třicátého listopadu 1939 vpadla sovětská armáda do Finska a kobercově bombardovala Helsinky.
Na dohled Leningradu
Na samém počátku bojů měli Sověti převahu 3 : 1 co do počtu vojáků, 35 : 1 ohledně letadel a dokonce 50 : 1 v arzenálu tanků. Na druhou stranu podcenili protivníka i počasí, velitelský sbor byl ochromen předchozími stalinskými čistkami, vojáci neuměli lyžovat a v khaki uniformách byli vděčným terčem odstřelovačů. Finy navíc vedl zkušený stratég Carl Gustav Mannerheim, podle nějž byla pojmenována obranná linie. Pro představu, nacházela se pouhých 40 kilometrů od Leningradu, dnes Petrohradu.
Na obranu vlasti se postavilo 250 tisíc mobilizovaných finských vojáků – třetina mužské populace. Velmi se osvědčila partyzánská taktika, kdy nejprve sovětské jednotky izolovali a poté zlikvidovali. V bojích zhusta využívali Molotovovy koktejly, zápalné zbraně, pojmenované po nenáviděném sovětském ministrovi zahraničí Vjačeslavu Molotovovi.
Krátce před Vánoci byl Sovětský svaz vyloučen ze Společnosti národů, fronta stagnovala. Ránu sovětské prestiži léčila propaganda: Záludného protivníka podporuje tisíc elitních amerických pilotů, Mannerheimova linie je nejsilnější na světě, navíc to mrazivé počasí... Nálety na finská města označil Molotov za shoz košů s chlebem.

Bílá smrt. Legendou zimní války se stal finský odstřelovač Simo Häyhä, který prokazatelně zlikvidoval 542 sovětských vojáků. Svou ruskou puškou Mosin pálil až do 6. března 1940, kdy mu nepřítel ustřelil část obličeje. Häyhä, přezdívaný Bílá smrt, přežil. A dožil se úžasného věku 96 let. Bývá považován za vůbec nejúspěšnějšího odstřelovače v historii.
Sbohem, Viipuri
Sověti se nakonec z vánočního fiaska poučili a namísto nekoordinovaných útoků vsadili na prolomení linie soustředěným úderem. Po deseti dnech nepřetržitých bojů se jim to v únoru povedlo. Mannerheim poté svým unaveným vojákům vydal rozkaz k ústupu na záložní pozice. Dne 12. března 1940 byl v Moskvě podepsán mír. Finsko se „vykoupilo“ zhruba třetinou území včetně druhého největšího města Viipuri, dnes ruský Vyborg.
Stalin musel odepsat více než 350 tisíc vojáků, Finové ztratili asi 70 tisíc mužů.
Válka mezi Finskem a SSSR ovšem neskončila. Více o takzvané pokračovací válce se dočtete níže v infoboxu.
Pokračovací válka
|
Ribbentrop-Molotov
|