„V porovnání s třetím čtvrtletím roku 2021 registrujeme ve srovnatelném období letošního roku růst vyhledávání malých bytů přibližně o pětinu při zvýšení inzerované ceny o 28 procent,“ konstatuje Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz. Meziroční nárůst cen v tomto období je podle tohoto serveru necelých šest procent.
Majitelé bytů chtějí platby předem a také kauce
K podobným číslům jako Sreality došel i další server zaměřený na reality. Podle Bezrealitky opět ceny za nájmy napříč republikou rostou. V některých regionech se tak děje po kratším období poklesu cen, především na sklonku roku 2022. V Praze a dalších univerzitních městech přispěl ke zvýšení pronájemních cen i návrat studentů.
„Průměrná cena nájmů je v Praze o 14 procent vyšší než loni, kdy rostly nájmy a podnájmy jedenáctiprocentním tempem,“ připomíná Martin Ponzer, šéf realitní služby Bezrealitky.
To, co především studentům komplikuje možnost nebydlet na koleji, ale v soukromí, jsou zvyšující se počty majitelů bytů, kteří požadují platby předem. „Můžeme se setkat s požadavky na dvouměsíční kauci a zároveň i dvouměsíční předplatbu,“ dodává Ponzer. Často požadují i potvrzení o bezdlužnosti. I to je důvod, proč studenti dávají stále víc přednost spolubydlení, kde se vyšší náklady přece jen rozpustí mezi více osob. Například v Brně, kde tvoří studenti asi šestinu obyvatel, lze byt o rozloze 70 metrů čtverečních pronajmout za přibližně 21 tisíc korun měsíčně plus platby za energie.
O něco lépe jsou na tom studující v Ostravě, kde stejný byt lze pořídit měsíčně za necelých patnáct tisíc korun bez energií.
Tři, dva, jedna, start! Levnější žití, ale s podmínkami
Alespoň pro počáteční samostatné bydlení v nájmu je v některých městech nabídka takzvaných startovacích bytů. Například v Hradci Králové. „Po startovacích bytech je vždy vysoká poptávka. Jedná se o typ bydlení se zvýhodněným nájemným,“ říká náměstek primátorky pro oblast majetku města Pavel Vrbický. Město by mohlo mít do konce tohoto roku přibližně třicítku takových bytů, zhruba polovinu už pronajímá.
Trendy
|
Žadatelem o startovací byt může být jen osoba, která k datu podání žádosti nedosáhla věku 32 let, má v Hradci Králové trvalý pobyt nebo je zde zaměstnána a nevlastní byt ani jinou nemovitost určenou k bydlení. „Žadatel zároveň nesmí být dlužníkem města nebo jím zřízených organizací. Také musí být zaměstnán více než šest měsíců před podáním žádosti. Každý uchazeč o startovací byt může podat pouze jednu žádost, manželé nebo registrovaní partneři jsou považováni za jednoho uchazeče,“ doplňuje náměstek Vrbický.
O možnost bydlení v takovém bytě se veřejně losuje a šťastlivci tu platí necelých sto korun za metr čtvereční za měsíc. V Královéhradeckém kraji je komerční nájem přibližně na 230 korunách za metr čtvereční.
Ceny nájmů ovlivňují i byty, které se pronajímají krátkodobě pro turisty. Podle nejnovějšího průzkum agentury STEM/MARK si asi pětina Čechů myslí, že systém Airbnb negativně ovlivňuje jak nabídku nemovitostí v dané lokalitě, tak především ceny nájmů. „Čechům s osobní negativní zkušeností s krátkodobým bydlením nejvíce vadil hluk, nepořádek, zhoršená dostupnost bydlení, bezohlednost k místním a cizí lidé v domě,“ připomíná Dalibor Stehno z agentury STEM/MARK.