Mandarinky, šintó, pověry, rituály. Co o tajemném Japonsku ještě nevíte?

  5:39
Představte si zemi, kde i dnes pověry kvetou a kde se mísí staré tradice s moderní popkulturou. Kde děti hází mléčné zuby do vzduchu nebo na zem, aby jim nové narostly správným směrem. Kde si studenti přejí úspěch ve zkouškách na votivních destičkách ve svatyních a kde je oheň nejen hrozbou, ale i očistným symbolem během letních slavností.

Obálka knihy Japonský rok. | foto: Metro.cz

Kniha Japonský rok od autorek Denisy Vostré a Alice Kraemerové nabízí netradiční pohled na Japonsko. Nejenže mapuje jeho svátky a zvyky v průběhu roku, ale zároveň umožňuje čtenářům nahlédnout do jeho historie, kultury a způsobů myšlení. „Tento průvodce po japonském roce přináší nejen přehled významných událostí, ale také drobných rituálů a zvyků, které se mnohdy skrývají v každodennosti,“ vysvětluje japanoložka a autorka Vostrá. Jak vlastně tento fascinující projekt vznikal? A jaké jsou největší mýty, které si Evropané o Japonsku stále udržují? Vostrá s Kraemerovou se o tom a mnohém dalším rozpovídaly ve společném rozhovoru pro deník Metro.

Autorky japanoložky

  • Denisa Vostrá propojuje své znalosti z japanologie, chemického inženýrství a divadelního pojetí prostoru. Alice Kraemerová čerpá ze své dlouholeté práce překladatelky a kurátorky japonské sbírky v Náprstkově muzeu.
  • Jejich hluboké porozumění japonské kultuře a historii je obohaceno o osobní zkušenosti z mnoha pobytů v Japonsku.

Kniha mapuje svátky, tradice i historii Japonska. Byl při jejím psaní nějaký objev či zvyk, který vás osobně nejvíce překvapil nebo okouzlil?
Denisa Vostrá:
Překvapilo mě množství nejrůznějších událostí, které se v Japonsku během roku konají. Přesný počet ani nejde zjistit, jsou jich nižší stovky tisíc. Patří mezi ně tradiční náboženské festivaly, sezonní slavnosti, kulturní či umělecké přehlídky, ale i moderní festivaly zaměřené na popkulturu. Na Japonsku mě stále okouzluje způsob, jak se tu v méně turisticky exponovaných oblastech mísí tradice s modernitou.
Alice Kraemerová: Je neuvěřitelné, kolik lidových svátků je tradičně spjato s ohněm, což mi v Japonsku, kde bylo všechno postaveno hlavně ze dřeva, připadalo jako obzvláštní hazard. V létě při svátku Obon se konají ohňostroje, v Kjótu se na svazích zapalují ohně ve tvaru velkých znaků. Podobných svátků, kde hlavní roli hraje očišťující oheň, je mnoho po celém Japonsku.

Tvorba propojuje sezonní události s hlubšími kulturními souvislostmi. Máte pocit, že se současná japonská společnost stále silně řídí těmito tradičními cykly, nebo se význam těchto zvyků postupně vytrácí?
DV:
V japonské společnosti jsou tradice hodně silně zakořeněné, i když o tom Japonci zpravidla úplně otevřeně nemluví. Jsou totiž důležitou součástí života orientovaného na skupinové soužití. Sezonní události přitom nejsou neměnné, některé starší zanikají a nové vznikají.
AK: Některé tradiční svátky se přestávají konat zejména ve vesnicích, kde není práce a které se postupně vylidňují, ale tam, kde se najde dostatek silných mužů na nošení svatyně po městě, se stále místní svátky udržují a účastní se jich jak pasivně, tak aktivně spousta obyvatel. Jinak je pocit kolektivity a sounáležitosti v japonské společnosti velmi silný a všichni to mají pod kůží. A i když se možná zdá, že nejmladší generace je jiná, jsou jí tradiční záležitosti předkládány a transformovány do příběhů mangy a anime.

Dílo není nutné číst lineárně. Je v něm skrytý nějaký koncept nebo přístup, který by čtenářům mohl pomoci porozumět Japonsku hlouběji než jen skrze popis jednotlivých svátků a tradic?
DV:
Chtěly jsme, aby kniha měla nějaký rámec, ve kterém se čtenář snadno zorientuje, proto jsme zvolily téma japonského roku. Zároveň jsme ale měly v úmyslu poskytnout alespoň stručný vhled do japonské historie, umění či reálií, který – přesně jak říkáte – pomůže čtenáři pomoci porozumět japonské kultuře. Každý čtenář se zkrátka může zaměřit na to, co ho zajímá, není třeba číst knihu od začátku.
AK: Spíše šlo o to, aby si každý vybral části, o které se zajímá více, a ty si třeba přečetl jako první. Kniha se tak dá číst na přeskáčku a ne jednu stránku za druhou od ledna do prosince.

Jaká je podle vás největší mylná představa, kterou Evropané o Japonsku mají? A jak byste ji svou knihou chtěly pomoci vyvrátit?
DV:
Naším cílem není vyvracet nějaké obecné představy o Japonsku, spíš se pokoušíme nastínit tuto zajímavou zemi z různých stran, aby si každý, kdo má zájem, mohl vytvořil vlastní představu. Někdy se ale setkávám s mylným názorem, že Japonsko je dnes hodně amerikanizované a že se tamní život vesměs podobá tomu západnímu.
AK: Určitě mezi největší mylnou představu patří to, že si stále někteří Evropané myslí, že všichni Japonci jsou milí, zdvořilí, usměvaví a všichni umějí anglicky. Milou, usměvavou tváří vytvářejí ve společnosti harmonii, i když vnitřně zuří a nejraději by vás prohodili oknem. Anglicky se učí ve škole, ale ti, kteří necestují nebo neobchodují s cizinou, angličtinu nepotřebují, a s úspěchem ji zapomínají.

Zajímavosti

  • Při tvorbě knihy Japonský rok autorky narazily na mnoho fascinujících zvyků, pověr a tradic, které mohou evropského čtenáře překvapit.
  • V Japonsku existuje svátek mikangari, slavnost trhání mandarinek.
  • Během podávání novoroční polévky zóni se v Kantó používají hranaté knedlíčky moči, zatímco v Kjótu kulaté.
  • Šintó není náboženství, ale citlivé vnímání prostředí a přítomnosti.
  • Za staré věci je třeba před spálením poděkovat.
  • Pověra praví, že pokud vám při přípravě čaje projde lístek do šálku, znamená to štěstí.
  • Japonci dodnes pokládají číslo čtyři za nešťastné.

Nejčtenější

Otevírací doba na Velikonoce 2025: Tuto neděli má zavřeno jeden velký řetězec

Velikonoce letos připadají až na druhou polovinu dubna. V křesťanské tradici jde o nejvýznamnější období roku, které vrcholí takzvaným svatým týdnem. Jako státní svátky jsou však oficiálně uznány...

Nejdelší pražský eskalátor vede do hlubin metra. Kde se nachází?

Držte se pevně madla. Nejdelší eskalátor v metru není nejdelší jen v Praze, ale dokonce i v celé Evropské unii. Vede do stanice Náměstí Míru na lince A a měří úctyhodných 87,1 metrů. Cesta dolů trvá...

Metro D na vlastní oči! Část prvního déčka bude otevřena už za měsíc. První zájemci si prohlédnou tunely

Deset let čekají obyvatelé hlavního města na rozšíření podzemní dráhy do dalších částí metropole. A jak se podle posledních odhadů zdá, další nejméně dekádu si ještě počkají. Dopravní podnik nicméně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Netflix, Max a T-Mobile se (opět) mění. Může za to spuštění nové videoslužby Oneplay

Streamovací platforma televize Nova – Voyo jde ve šlépějích slavnějšího a úspěšnějšího Netflixu, a dalších velkých internetových televizí, již několik let. Nástupem služby Oneplay to ovšem byla právě...

Vzhůru dolů. Která stanice pražského metra je nejhlubší v celé Evropské unii?

V labyrintu pražského metra by se i krtek ztratil. Jak dlouhý eskalátor vede do největších hlubin našeho hlavního města? A jak dlouho trvá jízda po něm? Hledali jsme odpovědi.

Odhodlaný cyklista ujížděl před autem policie, vláčel za sebou přepravní box

Velkou míru odhodlání prokázal cyklista, který se minulý týden v Praze na Žižkově snažil ujet policistům ve služebním voze. Ti ho chtěli zastavit poté, co nebezpečně projel křižovatkou na červenou....

24. dubna 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Hřiště ve šlapanickém městském parku je po rekonstrukci

Hřiště v městském parku na ulici Riegrova je opět v provozu. Prostor ve Šlapanicích na Brněnsku procházel v posledních týdnech rekonstrukcí.

24. dubna 2025  13:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Kam s pražskými splašky? Před 140 lety se v oblasti dnešní metropole hledalo řešení, co s nimi

V současnosti je městská kanalizace samozřejmou součástí života každého Pražana. Nebylo tomu tak ale zdaleka vždycky. Základy dnešního systému kanalizace v Praze položil William Heerlein Lindley,...

24. dubna 2025  13:44

Policie navrhla obžalovat studenta, který hrozil vystřílením celé třídy

Kriminalisté navrhli obžalovat mladíka, který loni na podzim vyhrožoval svým spolužákům ze školy v Praze 8, že je vystřílí. Postavit před soud ho chtějí za nebezpečného vyhrožování a schvalování...

24. dubna 2025  13:32,  aktualizováno  13:32

Nakladená želví vejce byla neoplozená, na senzaci tak plzeňská zoo pořád čeká

Plzeňská zoologická zahrada si senzaci mezi českými a slovenskými zoo ohledně rozmnožení želv obrovských nepřipsala. Čtyřiadvacetiletá samice loni v říjnu nakladla neuvěřitelných 31 vajec a pečlivě...

24. dubna 2025  13:22,  aktualizováno  13:22

„Dítě zeleného šílenství“. ANO chce zrušit vyhlášení chráněné oblasti Soutok

Přibližně 35 poslanců z hnutí ANO podalo ve čtvrtek k Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) na soutoku řek Moravy a Dyje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP)...

24. dubna 2025  13:22,  aktualizováno  13:22

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Jeseník zažil unikátní porod. Dítě přišlo na svět v neporušeném plodovém vaku

Jen zhruba jedno dítě z 80 tisíc se v České republice narodí v neporušeném plodovém vaku a právě takový unikát zažili v uplynulých dnech v Nemocnici Agel Jeseník. Jedinečný způsob porodu je šetrnější...

24. dubna 2025  13:02

Kolemjdoucí našel u plotu firmy v Pelhřimově mrtvolu, zřejmě hledaného cizince

Náhodný svědek našel ve čtvrtek ráno v Pelhřimově tělo muže bez známek života. Podle prvotního ohledání koronerem by se mohlo jednat o delší dobu pohřešovaného cizince. Jeho totožnost a dobu i...

24. dubna 2025  12:52,  aktualizováno  12:52
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.