metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Móda umí být i nechutná. Frčí počurané džíny. Má je Ronaldo?

  17:43
Pokus o zviditelnění nové módní značky se veze na vlně trendu „homeless chic“. Novinku by nosil i Kurt Cobain.
Pomočené džíny oblékl díky fotomontáži i Ronaldo. Na výběr je ze tří variant. | foto: WET PANTS DENIM

Když dojde na extrémní módní trendy, mnoho z nás si vybaví ponožky v sandálech, nepřiměřeně hluboké rozhalenky plné chlupů či džíny zvané plísňáky. Tyhle trendy, alespoň co se do potenciálního znechucování okolí týče, však nyní úspěšně překonávají produkty nové módní značky Wet Pants Denim. Ta začala prodávat džíny, které jsou záměrně ušity a v rozkroku obarveny tak, aby v nich jejich nositel na veřejnosti působil jako někdo, komu se stala nemilá nehoda. Iluze velké mokré skvrny evokuje, že to dotyčný nestihl na záchod.

Upoutat pozornost
„Pochopitelně se jedná o další komerční trend, kterým se značky v dnešní době chtějí alespoň jednorázově dostat do povědomí zákazníka. Konkrétně tahle na sebe potřebuje mermomocí upoutat pozornost. Popularita podobných extrémně výrazných módních trendů na internetu se ale postupně zkracuje a svou životností připomíná spíše vtipná krátká videa a la TikTok, po kterých za měsíc neštěkne ani pes,“ říká pro deník Metro módní redaktorka Olga Egler.

Podle americké společnosti Wet Pants Denim je mokrý vzhled v poslední době populární mezi influencery a známými osobnostmi. Na svém Instagramu společnost sdílela několik fotografií hvězd, které údajně přijaly tento styl za svůj. Nejen počítačoví experti ale na první pohled poznají, že jde o fotomontáže sloužící spíše pro pobavení.

„Pokud se však na trend podíváme se vší vážností, můžeme si tento komický produkt spojit s trendem homeless chic, nepřímo navazujícím na devadesátkový grunge, zpopularizovaný v ulicích díky Kurtu Cobainovi a na mole díky Marku Jacobsovi. Grunge se po svém úpadku v roce 1994 opět vrátil díky vzkříšení vintage a ugly pouliční i vysoké módě. Za posledních několik let jsme jej mohli vidět u značek Gucci, Balenciaga nebo Vetements,“ dodává pro Metro Egler.

Jako ze Zoolandera
Trend bezdomoveckého homeless chic oblečení byl naposled propagován začátkem tohoto století. „Moje generace si určitě bude pamatovat legendárního Jacobima Mugatu v podání Willa Farrela, který prezentoval svou kolekci Derelicte coby budoucnost módy v komediálním filmu Zoolander. Ona satira však nebyla daleko od pravdy, jelikož byla přímou reakcí na nejkontroverznější show Johna Galliana z roku 2000. Kreativní ředitel Dioru se tehdy přímo inspiroval pařížskými bezdomovci,“ vzpomíná mileniálka Egler.

Bílé džíny a žluté fleky
Při výběru džínů má případný odvážný zákazník tři možnosti. Nejvíce extravagantně působí bílé provedení, které svou výrazně žlutou skvrnou v rozkroku přitáhne pohled opravdu všech. Společnost dokonce nabízí úpravu vašich současných džínů. Kromě kalhot vyrábí firma se sloganem „make wet jeans dry again“ i kšiltovky. Ty připomínají styl propagačních kšiltovek Donalda Trumpa. „Džíny s hnědou nebo červenou skvrnou nabízet neplánujeme,“ uvádí firma na svém webu.

Zlaté plísňáky?
Kdo neměl v 80. letech plesnivé džíny zvané plísňáky, musel nosit manšestráky, či dokonce potupné tesilky. U žen tehdy frčelo růžové tričko s hlavou Mickeyho Mouse, široký pásek, popřípadě ještě lesklé elasťáky. Prvně jmenované kalhoty z „plesnivé džínoviny“ upravené například pomocí chloru zažily comeback před zhruba třemi lety. Do svých kolekcí je tehdy zařadily značky Stella McCartney nebo Miu Miu. Svou ošklivostí si kalhoty mohou dle kritiků směle podat ruku sezmiňovanými „počuranými džíny“.

Ponožky v sandálech
Synonymem módního nevkusu se v tuzemsku staly ponožky v sandálech. Tenhle podle mnohých nechutný trend a zároveň spolu s nošením ledvinek jedno z nejklasičtějších „čecháčkovských klišé“ se krátce vrátil na módní výsluní zhruba před jedenácti lety. Britský deník Daily Telegraph v roce 2010 oznámil, že nošení ponožek v sandálech se pro jaro/léto toho roku stalo hitem. Ještě do roku 2014 několik zdrojů uvádělo, že se kombinace ponožek a sandálů stala módním trendem zejména ve Spojených státech i ve Spojeném království. S ponožkami v sandálech a pantoflích jsou vyfotografovány i mnohé celebrity.

Comeback ledvinek
Ledvinku, respektive pohodlnou připínací taštičku, měl alespoň jednou za život připnutou kolem pasu asi každý. Před zhruba čtyřmi lety navíc tento praktický módní doplněk oslavil comeback a od té doby si stále drží popularitu napříč generacemi. Ačkoli společně s ponožkami v sandálech a bílým nátělníkem zastrčeným do širokých džínsů vytažených vysoko do pasu symbolizují ledvinky 90. léta, drží se od té doby stále. Za žhavý trend však již opět považovány nejsou. Navíc se změnil způsob jejich nošení. Nejlepší je podle módních odborníků taštičku pověsit na rameno či ji přehodit přes hlavu jako batůžek.

Smrdí jako zadek
Na trend počuraných džínů se lze podívat ještě z jednoho úhlu. A to marketingového. Americký influencer Ethan Klein například nabízel o loňských Vánocích svíčku s vůní řitního otvoru. Kolik jich prodal, se nám nepodařilo dohledat.

Předčurané i počurané

  • Za částku 75 dolarů (zhruba 1600 korun) můžete do ulic vyrazit se skvrnou na kalhotách i vy. 
  • Pokud by vám to přišlo drahé, a přesto byste toužili chodit na veřejnosti v unikátních kalhotách se skvrnou v rozkroku, není to problém. Společnost Wet Pants Denim totiž nabízí zhruba za polovinu této částky úpravu vašich současných džínů. Diskuse nyní plní vtipálci, kteří tvrdí, že dokážou stejného efektu docílit přirozeně a daleko levněji.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek