metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Morbidelli: Když se kouknu na Rossiho, mám pocit, že jsem nic nedokázal

  11:55
Dvaadvacetiletý motocyklový závodník Franco Morbidelli přijede do Brna v pozici vedoucího muže Moto2. V ní začal před třemi lety, o rok později už slavil premiérové pódium a mezi špičku definitivně prorazil loni, kdy v devíti závodech skončil sedmkrát na bedně. Jen vítězství pořád nepřicházelo. Změnilo se to hned v prvním závodě letošního ročníku. A nezůstalo u jednoho. Morbidelli vyhrál šest z devíti letošních závodů a již nyní má pro příští rok jistý přestup do třídy MotoGP.

Další 1 fotografie v galerii
Franco Morbidelli | foto: Radek BabičkaMetro.cz

Jak došlo k vaší přeměně z pódiového jezdce na vítězného?
Zásadní změnu nevidím, vlastně šlo spíše o různá drobná zlepšení. Myslím, že poslední krok se odehrál, když jsem v testech skočil na novou motorku a vyladili jsme ji tak, že se na ní cítím opravdu pohodlně. Měl jsem za sebou už roční zkušenost s tímto týmem, nemusel jsem si tedy zvykat na spoustu novinek – a to byl klíčový bod pro dobrý start do šampionátu.

Z vítězství v Kataru jste měl asi příjemný pocit, ale když jste hned nato přidal další dvě, musel jste už jet domů s vědomím, že je vše jinak...
Ano, vyhrát závod mistrovství světa je úžasný pocit. A vyhrát tři po sobě ještě lepší. A mít vítězství šest je sen. Žiju sen a nechci se probudit.

Cíl pro letošní sezonu je tedy ten nejvyšší možný?
Vím, že takové okamžiky nemohou trvat věčně. Ani Valentino Rossi, Márquez a nejlepší jezdci na světě nevyhrávají věčně. Vím, že přijdou těžké časy, ale také vím, že se svým týmem dobře pracuji a jsme připraveni bojovat. Měl jsem loni i předloni taková období, takže vím, co potřebujeme, abychom mohli čelit těmto momentům.

Přinesl úspěch na trati i změny ve vašem životě?
Ano, samozřejmě. Více rozhovorů, více lidí, kteří vás poznávají na ulici. Není to žádný obrovský rozdíl, nicméně je patrný. Třeba Valentino Rossi, k němuž mám velmi blízko, nemůže žít normální život. Nemůže jít jen tak k moři. Pokud to udělám já, zastaví mě pár lidí a požádá mě o fotku nebo autogram. Jsem za to rád, a jelikož to ne- jsou davy, tak si to i užívám.

Když už mluvíte o Rossim... Pomohla vám účast v jeho akademii k větší průbojnosti – mít ostré lokty, nebát se velkých jmen a zkušených jezdců?
Ne natolik, že bych si toho sám všiml. Snažím se být nejzdvořilejším a nejférovějším člověkem i jezdcem, jak jen to je možné. Každý den se snažím být lepší i jako profesionál a všichni ostatní kolegové z akademie dělají totéž. Nevidím žádnou žárlivost ani odpor. Pracovat po boku Valeho je motivující. Mně se teď docela daří, ale když cvičím v posilovně a myslím si „Jo, teď mi to jde, jo, jsem dobrý jezdec“, stačí jen kouknout vedle, kde cvičí chlápek, jenž získal devět titulů mistra světa a pořád je to normální kluk. V tu chvíli si uvědomím, že jsem vlastně ještě vůbec nic nedokázal a že na sobě musím stále pracovat a zlepšovat se.

Nedávno jste na Instagramu zveřejnil fotku, kde jsou vám asi čtyři roky a sedíte na minibiku. Snil jste už tehdy, že budete jezdit mistrovství světa?
Když jsem byl dítě, měl jsem rád velké motorky. Jezdil jsem na různých malých a měl jsem i minimoto, ale vždy jsem pokukoval po větších klucích a jejich motocyklech. Říkal jsem si, že by bylo skvělé jednoho dne mít také velkou motorku. O mistrovství světa a vítězstvích jsem ještě nepřemýšlel. Tehdy pro mě motorka znamenala čistokrevnou zábavu. Nyní je to více práce, nicméně pořád zábavné.

S novým kontraktem do MotoGP přijdou nové výzvy a příležitosti a závodění se stane ještě více prací?
Momentálně si nemyslím, že je pro mě život nějak těžký. Jsem upřímný, a když říkám, že žiju sen a miluji závodění, je to pravda. Jsem mladý a dokážu se zaměřit pouze na motocykly. Vím, že existuje mnoho dalších aspektů života, které by člověk neměl pomíjet. Můj běžný život jde bez problémů.

Autor:

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek