metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 1 fotografie v galerii
Ukrajinci v pražském integračním centru jsou teprve na začátku své pouti u nás. | foto: Metro.cz

Na výlety bude ještě času dost. Teď pomáhejte spíš prakticky, radí rodačka z Ukrajiny

  13:30,  aktualizováno  15:30
Vitalie Dalecká se narodila na Ukrajině, od tří let ale její rodina žije v Česku. S otcem má rodinnou firmu a obchodují i s Ruskem. V této době ale musela jak podnikání, tak péči o malého syna sladit s pomocí příbuzným z Ukrajiny i dalším, které vyhnala ruská agrese z jejich domovů. Během posledních dvou týdnů načerpala nemálo zkušeností. Denně řeší výzvy, které jsou s momentální vlnou uprchlíků spojené.

„Zvažte prosím své síly a také způsob, kterým pomáháte,“ vzkazuje všem, kteří se do pomoci zapojili nebo se k tomu teprve chystají.

V čem vidíte úskalí?
Jsem nadšená z té vlny solidarity, která nastala. Je mi ale jasné, že ti, kteří sem přicházejí, se potřebují, a hlavně musí co nejrychleji zapojit do normálního života. Vím o tom, že někteří lidé hledají pro Ukrajince ubytování zdarma a také sociální podporu. Jenže do Česka přichází obrovské množství lidí a náš stát nebude schopen je uživit. K tomu navíc materiální a finanční pomoc musí směřovat na Ukrajinu, kde jsou lidé v přímém ohrožení života. U nás bychom se měli postarat o ty, kteří pracovat nemohou. Ostatní by si měli co nejrychleji najít práci a normálně fungovat.

Někteří Češi se teď snaží, aby se uprchlíci otřepali z nejhoršího, na chvíli zapomněli na válečná utrpení, na úmornou cestu k nám.
Samozřejmě, ale bohužel je válka, není čas provádět ukrajinské přátele po Praze, nakupovat s nimi a jezdit na výlety. Říkám lidem, ať zajistí nejdřív jejich nejnutnější potřeby. Zábavu si mohou užít později.

Vitalie Dalecká

Máte konkrétní návod, v jakém směru pomáhat a jak?
Vzniklo centrální místo pomahejukrajine.cz, kde může každý nabídnout svou pomoc. Lidé nabízejí například ubytování u sebe doma, hledají pro uprchlíky nějaké nouzové bydlení, například městské bydlení, ubytování přes neziskovky. Mělo by to být ale na co nejkratší dobu, aby se tyto prostory uvolnily pro další uprchlíky. Hodně užitečné je pořízení české SIM karty do mobilu. Lidé většinou utíkají s jedním zavazadlem, takže potřebují náhradní oblečení. Pro toto skvěle fungují místa, kde se nabízí materiální pomoc, včetně hygienických potřeb. Také lze hledat na sociálních sítích, kde lidé nabízejí věci pro uprchlíky.

Příchozí si musí vyřídit řadu oficialit, vyplnit dokumenty pro zdravotní pojištění, pro úřad práce.
S tím pomohou z velké části už v asistenčních centrech. Jste-li Ukrajinec, který v Česku už delší dobu žije a pracuje, a přijeli sem vaši známí nebo rodina a musí si vyřídit úřední záležitosti, je dobré je směrovat do těch center, která nejsou přeplněná a kde nemusí čekat i dny nebo desítky hodin. Nebo je do takového centra dovést buď brzy ráno, nebo večer.

Řada uprchlíků se v centrech vyptává právě na práci. Slyšíte od nich, že nechtějí nikomu viset na krku, nechtějí nás vyjídat. Ale samotné odhodlání jim práci hned nepřinese.
Pokud jim chcete pomoci, je dobré s nimi zajet na příslušný úřad práce, nejlépe tam předem zavolat a domluvit schůzku na konkrétní čas. Pokud mají představu, co by chtěli nebo mohou dělat, zkuste je zkontaktovat se zaměstnavatelem.

O bydlení jste už mluvila. To bude asi nejpalčivější moment. Aby byli schopni bydlení financovat.
Důležité je hledat ubytování dlouhodobé, přizpůsobit ho také finančním možnostem. Aby nebyli odkázáni na pomoc druhých. S financemi souvisí i zřízení účtu u některé z bank v Česku. Také v tom jim můžeme my všichni usnadnit začátek. Každá pomoc pomůže. Užitečné je sdílet všechny praktické zkušenosti na sociálních sítích, každý nový poznatek je k nezaplacení, dělám to stejně, podmínky se rychle mění, každá rada je cenná.

Rychle zapadnout do každodenního života, „splynout“ s prostředím. To je pravděpodobně nejlepší cesta, ne?
Jistě. Pomozte jim najít jazykové kurzy, pro děti kroužky a jiné zájmové aktivity, taky školu. Motivujte ukrajinské přátele k samostatnosti a nezávislosti. Čím rychleji se stanou produktivními spoluobčany, tím víc, jak už jsem zdůraznila, můžeme pomáhat přímo na Ukrajině. Věřte tomu, že většina z nich se velice rychle zorientuje v našem prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek