metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Nechceme vás! Ruská invaze na Ukrajině vyvolává v Česku různé formy odporu

  19:23
Neprodáme byty Rusům a Bělorusům. K developerské společnosti Central Group se připojují další české firmy. Mají vlastní protiputinovské sankce.
Na nové byty od Central Group si Rusové a Bělorusové podporující válku musejí nechat zajít chuť. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zrušíme Gogola v divadle, přestaneme hrát Čajkovského, z knihoven vyřadíme ruské klasiky. Tak reagují mnozí Češi na některá protiruská opatření, jimiž vyjadřují nesouhlas s přepadením Ukrajiny. Rusové se obávají, že si teď Češi budou vybíjet zlost na nich i na všem, co je s jejich zemí spojené.

„Nemíříme na Rusy a Bělorusy obecně. Do byznysu politika nepatří, ale pokud barbarská politika těchto dvou zemí vyvolala válku a utrpení milionů, byznys musí podle svých možností reagovat,“ komentuje zákaz prodeje bytů Rusům a Bělorusům Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Firma nyní pozastavila nabídku a prodej nemovitostí ve všech svých projektech občanů obou zmiňovaných států. „Výjimku mohou mít pouze ti, kteří se písemně distancují od politiky svých států vůči Ukrajině,“ připomíná a dodává, že současně podpoří bezplatnou zdravotní péči o ženy a děti, které uprchly z domovů do Česka. Pro Central Group představuje ruská klientela poměrně významný podíl zákazníků.

Sledujeme pečlivě sankční seznamy
Společnost Skanska, jež se také zabývá výstavbou rezidenčních objektů, s podobným krokem nepočítá. I proto, že Rusové představují, na rozdíl od Central Group, zanedbatelné množství klientely. „Momentálně se snažíme pomáhat vlastní dobrovolnickou činností, firemní sbírkou, ale také finanční podporou v hodnotě 2,4 milionu korun, kterou naše firma zatím uvolňuje na pomoc válečným uprchlíkům v České republice, Polsku i přímo na Ukrajině,“ vysvětluje Renata Vildomcová, vedoucí marketingu a komunikace Skanska Reality. Skanska současně pečlivě prověřuje sankční seznamy, tím si udržuje přehled, pokud by zájem o bydlení či jiné objekty projevovaly zahraniční subjekty zahrnuté do těchto seznamů.

Ubytování? Až když odsoudíte válku
„Specializovanou“ sankci zavedl již v roce 2014 ostravský hoteliér Tomáš Krčmář, který odmítl ubytovávat ruské občany, pokud písemně neodsoudili anexi Krymu. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu, ten dal hoteliérovi za pravdu. Názor některých právníků je ale v tomto směru nejednoznačný. Varují, že nepodepsat takové odsouzení nemusí být výrazem podpory Putina, ale třeba jen strach, čemu by byli lidé vystaveni, až se vrátí do Ruska.

Chceme vyslat signál, že agrese je nesmysl
K blokaci ruských a běloruských turistů teď nově přistoupil hoteliér Lukáš Pytloun. Uvědomuje si kontroverznost takového kroku, na druhou stranu si neumí představit, že poskytne ubytování ruským občanům a současně ho nabídne ukrajinským běžencům. „Chceme vyslat jasný signál občanům Ruska a Běloruska, že dokud neskončí nesmyslná vojenská agrese proti svobodné a svrchované Ukrajině, mají u nás dveře zavřené,“ říká Lukáš Pytloun, zakladatel a generální ředitel hotelové sítě. Chápe, že ne všichni Rusové s Putinem souhlasí. „Musí ale přece něco udělat a nenechat zabíjet nevinné lidi,“ dodává pro deník Metro hoteliér.

K podobnému kroku jako Central Group se odhodlali i další developeři. „Byty ruským zájemcům budeme prodávat i nadále, ale pouze těm, kteří se distancují od neomluvitelné válečné agrese Ruska vůči suverénní Ukrajině,“ říká deníku Metro Evžen Korec, majitel firmy Ekospol.

Už v úterý ohlásila developerská společnost GARTAL, že otevírá ukrajinským ženám a dětem pokoje v bývalém hotelu Mars v Praze, který firma vlastní. Její majitel Rostislav Petchenko, který pochází z ukrajinského města Cherson, nabízí uprchlým Ukrajincům také materiální pomoc. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek