„Vstávají mi hrůzou vlasy na hlavě, když slyším představitele různých profesních komor a svazů nebo politiky, že rodiče mají posílat děti do učení, nebo za chvilku přijdeme o řemeslníky,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup. Že počet lidí v uvedených profesích ubývá, je podle ní nezpochybnitelné, ale na druhou stranu se zvýšila produktivita řemeslníků. „Je nesmysl zavřít dítě do bubliny jedné profese, budoucnost Česka spočívá v otevřené vzdělanostní ekonomice a ani opraváři a řemeslníci budou muset být mnohem flexibilnější a mnohostrannější,“ zdůrazňuje Rezlerová.
Na druhou stranu je také neoddiskutovatelné, že firmy se v Česku potýkají s nedostatkem potřebných odborníků. Není to ale výhradně česká starost, týká se to celé Evropské unie.
„Komise kromě toho identifikovala 42 povolání, kde chybí pracovníci nejvíce. Téměř dvě třetiny, 63 procent, malých a středních podniků v nedávném průzkumu uvedly, že nemohou najít zaměstnance s dovednostmi, které potřebují,“ konstatuje zpráva Generálního ředitelství pro komunikaci Evropské komise. Podle plánu by se mělo šedesát procent dospělých aspoň jednou ročně přeškolovat, i kvůli lepšímu uplatnění jak ve své profesi, tak na pracovním trhu vůbec.
Ajťáci stále letí
|