Spojené státy změnily v průběhu války pravidla pro povolávání, nebo naopak stažení nasazených vojáků. Stalo se tak poté, co japonská ponorka poslala ke dnu americký křižník USS Juneau.
Mezi oběťmi bylo pět bratrů: George, Francis, Joseph, Madison a Albert Sullivanovi. Shodou okolností na stejné lodi sloužily celkově tři desítky sourozeneckých skupinek. Od tohoto neštěstí se začala v rámci armády využívat „politika posledního přeživšího“, která byla známá jako Direktiva 1315.15.
Zfilmovaný příběh se stal za posledních téměř třicet let doslova kultovním snímkem, který má i po letech vždy vysokou sledovanost. Vyvolal však představu, že ochrana posledních žijících sourozenců z vlečné vřavy se týkala jen americké armády.
Zapomenutý osud Julia Wohlaufa (německy „dobře“), příslušníka německého 101. záložního policejního praporu, který jako poslední přeživší syn odešel z fronty, odkazuje vzdáleně na filmový příběh Ryana i ten skutečný bratrů Nilandových (viz box). Nehledejte v tom německém hrdinství a dojímání. Německý „vojín Ryan“ byl válečný zločinec.
5 Oscarů
|
Hitler povolil na východě vše. Hlídat i vraždit
Po útoku na Polsko v září 1939 a pak o dva roky později na Sovětský svaz muselo Německo zajišťovat také zázemí svých útočných jednotek, a především správu zabraných území. K tomu sloužily různé jednotky.
V těsném závěsu za první linií postupovala popravčí komanda sicherheitsdienstu (Einsatzgruppen), jejichž jediným úkolem byly popravy Židů, komunistických armádních komisařů a dalších „závadných osob“. Bezpečnostní správa okupovaných regionů, především v Generálním gouvernementu, který vznikl ve východní části Polska, přešla do rukou nejrůznějších bezpečnostních složek, kam patřilo například gestapo, a na polském území a také v Pobaltí policie složená z místních spolupracovníků a ve značné míře i na pořádkové policii (viz box).
Jednou z její významných jednotek byl 101. záložní prapor, který byl od roku 1939 postupně nasazován v Polsku a na dobytých územích Sovětského svazu. Více než na pořádek a bezpečnost byly ale tyto policejní jednotky, nejen 101. prapor, využívány ke střežení ghett, jejich vyklízení, popravám a také k deportacím do táborů smrti.
Miláčku, přijeď! Ukážu ti, jak střílíme Židy
Julius Wohlauf patřil coby velitel první čety 101. praporu k nejaktivnějším důstojníkům, co se represí a vraždění týká. Po válce se vyhýbal spravedlnosti, bez problémů sehnal dobré civilní zaměstnání. V padesátých letech byl sice vyšetřován, ale to nebránilo tomu, aby se stal členem policie, a dokonce dozorcem. Vyšetřování v roce 1963 za vraždu z doby války nakonec jeho policejní kariéru ukončilo. V roce 1968, to mu bylo už pětapadesát let, ho soud shledal vinným z účasti na smrti více než devíti tisíc Židů a Poláků a odsoudil ho na osm let.
„Obyčejní“ muži
|
Wohlauf ale měl štěstí. Velitel 101. záložního praporu major Wilhelm Trapp byl v roce 1948 v Polsku souzen a popraven, byť, na rozdíl od svého podřízeného, rozkazy k deportacím a popravám plnil, ale s výhradami a umožňoval žadatelům, aby se nemuseli poprav účastnit. Wohlauf patřil naopak k těm, kteří neúčast na popravách odsuzovali. Jeho cynismus se projevil dokonce v tom, že v roce 1942 pozval k jednotce svou, tehdy již těhotnou manželku Veru, aby viděla, jak její manžel v Generálním gouvernementu „pracuje“. V Miedzyrzci byla budoucí matka přítomna střelbě do Židů při jejich vyhánění z ghetta.
Stojednička měla, jak se po válce dopočítali vyšetřovatelé a také historici, na svědomí přes čtyřicet tisíc deportovaných Židů do vyhlazovacích táborů, jako byl Majdanek nebo Sobibor a Osvětim, sami příslušníci této policejní jednotky postříleli 38 tisíc Židů. Obě čísla jsou odhadována jako minimální.
„Ryan“ ze stoprvního. Jsem poslední muž!
Právě rozpory s velitelem praporu vedly Wohlaufa k tomu, že se snažil o změnu jednotky, nebo uvolnit ze služby v Polsku. Generální gouvernement byl v roce 1942 a 1943 sice hluboko v zázemí, přesto patřil do „frontového pásma“. Policie tu pořádala hony na uprchlé a ukryté Židy, protože tu působily nejrůznější partyzánské a odbojové skupiny. V listopadu 1942 zemřel Wohlaufův bratr, který sloužil u luftwaffe. Krátce nato zemřel v Drážďanech i jeho otec, a proto si podal žádost na zproštění služby na frontě, právě kvůli tomu, že zůstal jediným přeživším potomkem rodiny. Jeho žádost byla kladně vyřízena. Julius Wohlauf byl členem SA i NSDAP od roku 1933, v roce 1936 se stal příslušníkem SS. Sloužil původně u 105. policejního praporu v Norsku. V roce 1942, kdy už sloužil v Polsku, velel například hromadným popravám Židů ve vesnici Serokomla. Julius Wohlauf zemřel v Hamburku v roce 2002 ve věku 88 let.