metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Netopýři se budí ze zimního spánku. Některé hned nato ošetřují

  16:25
První letošní vypouštění létajících savců, kteří přezimovali v lidské péči, se uskutečnilo u Hamerského rybníka v Praze.

Další 1 fotografie v galerii
Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze. | foto: Jan Moravec, ČSOP

S příchodem jara se začínají probouzet netopýři. Za teplých nocí bez mrazů je již lze vidět poletovat zejména nad vodními hladinami, kde se zdržuje vyšší koncentrace hmyzu.

„Budí se samozřejmě i netopýři, kteří z různých důvodů museli přezimovat v lidské péči. Ti budou v následujících týdnech vypouštěni do přírody, a to i v rámci akcí pro veřejnost pořádaných pod hlavičkou Roku netopýrů, který byl letos vyhlášen Českým svazem ochránců přírody,“ říká Dagmar Zieglerová, předsedkyně základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, která se specializuje právě na ochranu netopýrů.

První vypouštění takových netopýrů se uskutečnilo před několika dny za obrovského zájmu veřejnosti v Praze u Hamerského rybníka.

„Šlo o 86 netopýrů rezavých, kteří strávili zimu v náhradním zimovišti. Kolonie si totiž původně vybrala k zimování nevhodný úkryt na panelákovém balkoně. Pro vypouštění byly vhodné povětrnostní podmínky, nepršelo a nefoukal silný vítr, podle předpovědi na několik následujících nocí se měly nejnižší teploty držet několik stupňů nad nulou,“ dodává Zieglerová.

Kromě nevhodně zvoleného zimoviště, třeba i proto, že to tradiční, vhodné, jim bylo zničeno, je častým důvodem, proč netopýři zimují v náhradních zimovištích. Obvykle se jedná o nechtěný zásah do jejich přirozeného zimoviště, a to často z neznalosti, že právě tam tito létající savci zimují.

Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze.

„Může jít třeba o kácení starých stromů, stavební úpravy a podobně. V záchranných stanicích bylo dle evidence přes zimu 213 hibernujících netopýrů. Další vypouštění netopýrů za účasti veřejnosti je plánováno například v Centru pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec,“ popisuje pro Metro Zieglerová s tím, že se přesný termín bude odvíjet od počasí.

S probouzením netopýrů souvisí i jejich první letošní příjmy v záchranných stanicích. Netopýři se koncem března budí po téměř pět měsíců dlouhém zimním spánku, který strávili v úkrytu bez zdroje potravy. „Často bývají vysílení a dehydratovaní, někdy je nalézáme na zemi neschopné vrátit se do úkrytu. Bez pomoci člověka mohou uhynout, přitom stačí pár dní péče v záchranné stanici a bez problému se vrací zpět do přírody. Buďte tedy pozorní a ohleduplní, pokud takového netopýra najdete, volejte neprodleně nejbližší záchrannou stanici,“ prosí čtenáře Zieglerová.

S probouzením netopýrů se zvyšuje i počet akcí připravených k Roku netopýrů. Zájemci se mohou těšit například na Den země, který se letos koná 23. dubna v Malešickém parku v Praze, nebo třeba na Muzejní noc s netopýry, kterou pořádá dne 20. května Vodní dům v Hulicích u Zruče nad Sázavou. Během roku se bude také na různých místech po ČR objevovat putovní výstava na téma ochrany netopýrů. Detaily naleznete na webu roknetopyru.cz.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek