„Vyzkoušet si to samozřejmě můžou i starší, ale ti už naše brýle Drunk Busters spíš konfrontují s vlastními zkušenostmi,“ poznamenává Patrik Lexa, jeden z lektorů projektu Krotitelé závislostí.
Víc než „suchá“ přednáška
Děti si během lekce nasadí speciální brýle podobné lyžařským, jež simulují různé stavy intoxikace organismu. „Lehká opilost, střední opilost, těžká opilost a jejich přechodné fáze, požití léků, LSD nebo následky užití marihuany, to jsou stavy, se kterými absolventy našich kurzů seznamujeme,“ vypočítává lektorka a učitelka Zuzana Nováková, která stála přímo u zrodu programu. „S brýlemi pak děti například procházejí vyznačenou trasu, vyhýbají se překážkám, třídí drobné předměty, hází míčem na koš nebo staví pyramidu z kelímků,“ vysvětluje lektorka.
Děti tohle téma zajímá. Zde se, na rozdíl od klasických přednášek, při plnění úkolů s brýlemi ještě můžou zasmát. „Ještě se nám nestalo, že by někdo po kurzu nechápal, proč tyhle látky za volant nepatří,“ poznamenává Lexa.
Pod vlivem LSD
Brýle si vyzkoušeli také žáci tercie pražského víceletého gymnázia Litoměřická. Děvčata se s brýlemi věnovala spíš přebírání drobných předmětů. „Holky se divily, jak těžké je třeba s brýlemi LSD nakreslit podle předlohy na tabuli jednoduchý obrázek,“ povšimla si čtrnáctiletá gymnazistka Viktorie.
Kluky, kteří se vydali na chodbu, zase dost překvapilo, jak těžké je se stejnými brýlemi obejít roh a nenarazit do zdi.
Potáceli se jako blázni
„Opilé brýle“ otestovali také členové tábornického oddílu Modrovid. Nejmladším z nich bylo osm let, nejstarším čtrnáct. Právě tolik je Martinovi, který rychle zjistil, že se mu ze všech typů brýlí dělá nevolno od žaludku. Jeho resumé bylo, že si nic z těchto látek v realitě nevyzkouší, protože nechce, aby mu bylo špatně.
Všechny členy oddílu zaujalo, jak moc mění požití návykových látek vnímání okolí. A čím déle si některý typ brýlí nechali na očích, tím to pro ně bylo zřetelnější. „Marihuanu, LSD a působení léků jsem nikdy nevyzkoušel,“ řekl nejstarší člen oddílu s přezdívkou Heimdal.
„Když jsme si s brýlemi zkusili pinkat s balonky, začaly se dít věci. Někdo se natahoval nahoru, jiný do strany, ale balonek byl vždy někde jinde,“ přidal vedoucí oddílu „Těchvoj“ Štich. Ti, kteří brýle neměli, se smáli na celé kolo. Ti s brýlemi se totiž potáceli po klubovně jako blázni, aby si pinkli do balonku, což najednou vůbec nebylo jednoduché.
Na celý život
Všechny děti z gymnázia Litoměřická i z oddílu Modrovid už měly za sebou ve školách přednášky na téma škodlivosti návykových látek. Svorně se ale shodly na tom, že „opilé brýle“ byly zážitkem, který si budou do života opravdu pamatovat.
Armáda i policie
|