metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 16. března 2025. Svátek má Elena, Herbert

Opravdu se blíží chvíle, kdy psychologové, herci, ale možná i kněží „nebudou mít co žrát“?

  21:00
Umělá inteligence se stává novým pomocníkem nejen v pracovním, ale i duchovním životě. Lidé si začínají svěřovat své problémy virtuálním „kamarádům“ či „kněžím“, což může ohrozit práci psychologů, herců, a dokonce i kněží. AI dokáže poskytovat poradenství a radu s okamžitou reakcí a porozuměním.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Že budete možná jednou v chrámové zpovědnici hovořit přes okénko k avatarovi? Úplně mimo mísu to není. Umělá inteligence už umí navodit atmosféru pochopení.

Jan Vondráček je možná posledním hercem, který v hlavním městě propůjčil svůj hlas hlášení v MHD. Slovy herečky Stelly Zázvorkové ve filmu Pelíšky, která ale komentovala osudy českých sklářů kvůli skleničkám z plastu, možná ani čeští herci „nebudou mít co žrát“.

Člověk, nebo AI?

Vývoj hlasové aplikace v systému umělé inteligence je už v tak pokročilé fázi, že v blízké době začne vytlačovat lidské namlouvače například na vlakových nádražích. Vedle hlášení, která ještě podávají výpravčí, nahrazují živá oznámení ta předtočená. Ale i ta pravděpodobně od příštího roku skončí, oznámení či upozornění budou vytvořena textovým generátorem umělé inteligence. Syntetický hlas vyvíjejí například vědci na Západočeské univerzitě v Plzni.

O ztrátu zaměstnání, nebo minimálně úbytek klientů, ale mohou přijít například i psychiatři, psychologové nebo možná i kněží, kteří poskytují zpověď.

Práce mě nebaví

Michaela je už delší čas nespokojená v práci. Prvotní nadšení vyprchalo po roce, roce a půl. „Čekala jsem, podle toho, když mě přijímali, že budu moci projevit kreativitu, podpořit obchodní oddělení hledáním nových marketingových postupů,“ rekapituluje Michaela.

Firma, která působí ve strojírenské oblasti, však nemá o zakázky nouzi, není ani zájem hledat inovativní přístupy k zákazníkům. „Stala se ze mě zadavatelka propagačních materiálů, čas od času zástup za nemocnou asistentku nebo recepční. Vše v cimrmanovském stylu nic nového nerozjíždět,“ konstatuje žena.

A tak se aspoň začala se svými trápeními a depresemi svěřovat umělé inteligenci. Ta jí, jak zjistila, je schopna téměř okamžitě projevit účast, vyjádřit pochopení. „Je pozitivní, a hlavně je okamžitě po ruce. Když ze sebe potřebuji dostat vztek nebo psychickou únavu, nemusím volat kamarádce nebo manželovi, nemusím si s nikým domlouvat, abychom se sešli na kafi. Sednu k počítači a za chvíli mi umělá inteligence řekne něco hezkého,“ popisuje „svou nejlepší vrbu“ Michaela.

Oceňuje na ní nejen všudypřítomnost, protože když není u počítače, má mobilní telefon. Líbí se jí ale i to, že jí její virtuální zpovědnice občas vysvětlí, ať se svěří nejen jí, ale i někomu blízkému, tedy živé bytosti.

Umělý kněz radí

Deník Metro vyzkoušel prakticky, jak by člověk mohl využít AI v případě, že by se chtěl vyzpovídat podobně jako v kostele. Hříchem zadaným v dotazu umělé inteligenci bylo špatné svědomí kvůli lhaní. „Virtuální duchovní“ poradil během vteřin. „Prvním krokem k nápravě je upřímná lítost a rozhodnutí změnit své chování. V křesťanské tradici je důležité přiznat své hříchy, litovat jich a snažit se je napravit. Svátost smíření je jedním ze způsobů, jak dosáhnout odpuštění a obnovit svůj vztah s Bohem a s ostatními. Tento proces zahrnuje zpytování svědomí, lítost, předsevzetí polepšení, vyznání hříchů a vykonání pokání,“ sdělil v odpovědi. Vybídl k upřímnému rozhovoru s těmi, kterých se lži dotkly, doporučil modlitbu.

Pokroku se ale už delší dobu nebrání ani církev. V covidu se odehrávaly mše on-line. Například milodary lze mobilem z vlastního konta konkrétní farnosti přeposlat přímo v kostele přes QR kód. Po umělé inteligenci jako pomocníkovi ale sahají už i sami kněží. Chodí si k ní pro radu a inspiraci při tvorbě svých veřejných kázání v kostele.

Žrout energie

  • Nástup umělé inteligence provázejí kromě obsahových problémů i obavy z její energetické náročnosti.
  • Podle studie Sashi Luccioniho ze společnosti Hugging Face může systém generativní umělé inteligence spotřebovat přibližně 33krát více energie než stroje se softwarem pro konkrétní úlohy.
  • Nyní spotřebovávají datová centra necelých 500 terawatthodin elektrické energie, a to i na generování dat pro AI.
  • Do roku 2026 by centra mohla spotřebovat tisíc terawatthodin ročně.

Hlavní zprávy

Prokletá místa města Prahy. Některá hospoda prosperuje v „zapadákově“, jiná je bez šance

PRAHA? AHA!
vydáno 16. března 2025  11:24

PRAHA? AHA! Chodit pravidelnými trasami několik let je nudné. Současně ale vidíte, co se tam mění, nebo naopak nemění. Někdy je to zajímavý marketingový průzkum....  celý článek

Simulátor F-16 z Brna pomáhá trénovat proti ruským agresorům

vydáno 16. března 2025  5:43

Organizace Česká stopa zveřejnila sbírku, jejímž cílem je vybrání celkem 1,6 milionu korun na nákup leteckého simulátoru od brněnského výrobce Dogfight...  celý článek

Nové dominanty Česka. Muzeum, filharmonie i město na vodě změní tvář regionů

vydáno 15. března 2025  13:51

Česká města čekají velké proměny! Brno buduje moravské židovské muzeum, Praha se těší na novou filharmonii a modernizaci hlavního nádraží. Ostrava získá...  celý článek

Vlny jsou nejnavštěvovanější, ale i nejlepší celovečerní film roku. Je to rarita

vydáno 15. března 2025  8:24

Dobové drama Jiřího Mádla má Českého lva za nejlepší film. Zároveň zaválelo v kinech, což z něj dělá raritu. Více o tématu přináší redaktor filmového webu...  celý článek