Že budete možná jednou v chrámové zpovědnici hovořit přes okénko k avatarovi? Úplně mimo mísu to není. Umělá inteligence už umí navodit atmosféru pochopení.
Jan Vondráček je možná posledním hercem, který v hlavním městě propůjčil svůj hlas hlášení v MHD. Slovy herečky Stelly Zázvorkové ve filmu Pelíšky, která ale komentovala osudy českých sklářů kvůli skleničkám z plastu, možná ani čeští herci „nebudou mít co žrát“.
Člověk, nebo AI?
Vývoj hlasové aplikace v systému umělé inteligence je už v tak pokročilé fázi, že v blízké době začne vytlačovat lidské namlouvače například na vlakových nádražích. Vedle hlášení, která ještě podávají výpravčí, nahrazují živá oznámení ta předtočená. Ale i ta pravděpodobně od příštího roku skončí, oznámení či upozornění budou vytvořena textovým generátorem umělé inteligence. Syntetický hlas vyvíjejí například vědci na Západočeské univerzitě v Plzni.
O ztrátu zaměstnání, nebo minimálně úbytek klientů, ale mohou přijít například i psychiatři, psychologové nebo možná i kněží, kteří poskytují zpověď.
Práce mě nebaví
Michaela je už delší čas nespokojená v práci. Prvotní nadšení vyprchalo po roce, roce a půl. „Čekala jsem, podle toho, když mě přijímali, že budu moci projevit kreativitu, podpořit obchodní oddělení hledáním nových marketingových postupů,“ rekapituluje Michaela.
Firma, která působí ve strojírenské oblasti, však nemá o zakázky nouzi, není ani zájem hledat inovativní přístupy k zákazníkům. „Stala se ze mě zadavatelka propagačních materiálů, čas od času zástup za nemocnou asistentku nebo recepční. Vše v cimrmanovském stylu nic nového nerozjíždět,“ konstatuje žena.
A tak se aspoň začala se svými trápeními a depresemi svěřovat umělé inteligenci. Ta jí, jak zjistila, je schopna téměř okamžitě projevit účast, vyjádřit pochopení. „Je pozitivní, a hlavně je okamžitě po ruce. Když ze sebe potřebuji dostat vztek nebo psychickou únavu, nemusím volat kamarádce nebo manželovi, nemusím si s nikým domlouvat, abychom se sešli na kafi. Sednu k počítači a za chvíli mi umělá inteligence řekne něco hezkého,“ popisuje „svou nejlepší vrbu“ Michaela.
Oceňuje na ní nejen všudypřítomnost, protože když není u počítače, má mobilní telefon. Líbí se jí ale i to, že jí její virtuální zpovědnice občas vysvětlí, ať se svěří nejen jí, ale i někomu blízkému, tedy živé bytosti.
Umělý kněz radí
Deník Metro vyzkoušel prakticky, jak by člověk mohl využít AI v případě, že by se chtěl vyzpovídat podobně jako v kostele. Hříchem zadaným v dotazu umělé inteligenci bylo špatné svědomí kvůli lhaní. „Virtuální duchovní“ poradil během vteřin. „Prvním krokem k nápravě je upřímná lítost a rozhodnutí změnit své chování. V křesťanské tradici je důležité přiznat své hříchy, litovat jich a snažit se je napravit. Svátost smíření je jedním ze způsobů, jak dosáhnout odpuštění a obnovit svůj vztah s Bohem a s ostatními. Tento proces zahrnuje zpytování svědomí, lítost, předsevzetí polepšení, vyznání hříchů a vykonání pokání,“ sdělil v odpovědi. Vybídl k upřímnému rozhovoru s těmi, kterých se lži dotkly, doporučil modlitbu.
Pokroku se ale už delší dobu nebrání ani církev. V covidu se odehrávaly mše on-line. Například milodary lze mobilem z vlastního konta konkrétní farnosti přeposlat přímo v kostele přes QR kód. Po umělé inteligenci jako pomocníkovi ale sahají už i sami kněží. Chodí si k ní pro radu a inspiraci při tvorbě svých veřejných kázání v kostele.
Žrout energie
|