metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Osmnáct káv denně? Jsou lidé, které takové množství nezabije

  5:19
Pražské kavárny Louvre, Slavia, Arco, brněnský Savoy nebo Placzek, karlovarský Elefant, ostravská Elektra. Přesto nejvíc voňavého nápoje vypijí Češi doma a v práci.
Většina Čechů si dá aspoň jednu kávu denně. | foto: MAFRA

Na dnešek připadá Světový den kávy. Čím pro nás je? Káva jako životabudič. Součást snídaňového rituálu. Setkání s kolegy v práci. Pracovní schůzka v kavárně. Pochutnání při osobní přestávce v zaměstnání. Takhle odpovídají Češi na otázku, z jakého důvodu kávu pijí. Míra spotřeby se ale liší. Jsou lidé, kteří konzumují dva až tři šálky denně, poslední si dávají po obědě nebo v časnějším odpoledni a k večeru s kávou už končí.

Jiní jsou jejími doslova průtokovými spotřebiteli. „Nemám problém vypít denně s kolegy patnáct i osmnáct káv,“ přiznává Lumír Františák ze společnosti JDE, která se zabývá prodejem kávy i dodávkami kávovarů.

Labužnické ovoce

  • Plodu se říká kávová třešeň. 
  • Největším producentem je Brazílie (asi třetina). Na druhém místě je Vietnam.
  • Nejvíc kávy se vypije na severu Evropy. Ve Finsku, Švédsku, na Islandu, v Dánsku, Nizozemsku a ve Švédsku. Spotřeba se tu pohybuje od 8,2 kilogramu do 12 kilogramů na hlavu a za rok.

Milujeme instantní vůni, turek není mrtvý produkt
Ale ani jeho vysoce nadprůměrná spotřeba nemá vliv na to, že v celkovém pití kávy zaostává Česko za většinou světa. Na hlavu u nás připadá 2,2 kilogramu za rok, zatímco světoví rekordmani z Finska vykazují na osobu dvanáct kilo tohoto aromatického nápoje ročně (další podrobnosti v boxu). Tajemství toho, proč jsou Seveřané tak náruživými pijáky tohoto nápoje, tkví zřejmě v tom, že kdysi se tu káva prodávala výhradně v lékárnách a Finové i další severské národy jí kromě životabudičství přikládali i léčivé vlastnosti.

Epocha nevábného restauračního turka je už sice za námi, většina kaváren nabízí kávu na odpovídající úrovni, ale i tak ji pijeme nejčastěji doma a v instantní podobě. Na druhé pozici stále figuruje česká varianta turecké kávy, až na třetím místě si dopřáváme kávu z kávovaru a na bramborovém stupínku je káva z kapsle.

V práci nám jen běžná káva už dávno nestačí
Káva v pracovní kuchyňce, to už je v současnosti samozřejmost a každý ji považuje za přirozený firemní benefit. „Není výjimkou, že zaměstnanci očekávají na pracovišti kávu na úrovni té z kavárny,“ připomíná Františák. Platí to ale také pro domácí prostředí. Kvůli pandemii a loňským lockdownům se výrazně zvýšil prodej domácích kávovarů a rozhodně jsme neutráceli peníze za levné přístroje. Plnoautomatických i kapslových strojů se především přes e-shopy prodalo o desítky procent víc než v roce 2019. Například prodej balené zrnkové kávy a kávových kapslí šel co do množství meziročně nahoru o 38, respektive 25 procent. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek