metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Pevně doufám, že se moje Líza líbí i fajnšmekrům, říká zkušená dabérka Ivana Korolová

  14:10
Herečku, zpěvačku a dabérku Ivanu Korolovou není třeba dlouze představovat. Kromě toho, že má na svém kontě nespočet seriálových, filmový i divadelních rolí, ji diváci mohou již nějaký ten pátek slýchat na obrazovkách Prima Cool či streamovací platformě Disney+ coby hlas Lízy v seriálu Simpsonovi.

Další 1 fotografie v galerii
Líze se po změně dabérky o něco zjemnil hlas. Ivana je pak rodačka z Pardubic. Do Prahy se stěhovala v patnácti. | foto: PRIMA COOL

Po smrti loutkoherečky, režisérky a dabérky Heleny Štáchové dabing hloubavé holčičky přebrala Korolová před neuvěřitelnými sedmi lety.

Je to klišé, ale musím se zeptat. Jste herečka, zpěvačka, dabérka a také maminka a partnerka. Jak se vám daří tyhle životní role vyvažovat?
Myslím, že mám plus minus všeho akorát. Pořád se snažím hodně vyvažovat a čas s dcerou Amélií si moc užívám. Zároveň si umí i krásně hrát sama, takže se s ní dá zvládnout dost věcí. Včetně toho, že se mnou jde někdy do divadla na zkoušku, kde je neuvěřitelně trpělivá a hodná.

V čem se nacházíte nejvíc?
To se pořád mění, mám pocit. Někdy mám pocit, že by mi stačilo být jen maminka a hrát si a vařit a pečovat o domácnost a scházet se s rodinou, a pak zas cítím, že potřebuju vypadnout a seberealizovat se. Takže já se asi cítím dobře v té své rovnováze, kdy mám od každého něco. Ale dceři se hodně věnujeme oba s manželem. A krásně se to vrací.

Váš hlas už neodmyslitelně patří k seriálu Simpsonovi. Připravujete se na něj nějak speciálně?
Ze začátku jsem se připravovala tím, že jsem cestou do studia poslouchala staré díly namluvené paní Štáchovou, abych se na ni naladila a některé její intonace odchytala. Pak jsem poslouchala, co jsem nadabovala já, a nebyla jsem spokojená. Zněla jsem sama sobě nepříjemně a snažila jsem se to vychytat. Před dvěma lety mě moc potěšil Vláďa Polívka, který „Simpsny“ miluje, a moc mě chválil. To byla moc milá upřímná zpětná vazba.

Každý dabér, který je tak často obsazován jako právě Ivana Korolová, používá čas od času jiné jméno, aby se nezprotivil filmovým studiím. V jejím případě však nejde o pseudonym, spíše o hru se jménem manžela. Někdy je dabérka uváděna jako Ivana Veselá Korolová, Ivana Korolová Veselá či jen Ivana Veselá.

Myslíte si tedy, že se váš projev za těch osm řad při dabování této postavy změnil? Jak jste již naznačila, vzoru své předchůdkyně Heleny Štáchové už se nedržíte.
Teď už jsem se sebou relativně spokojená. Ale trvalo to. Dneska už se s paní Štáchovou neporovnávám, ale stále mám z tohohle dabingu respekt a pevně doufám, že se moje Líza líbí i fajnšmekrům.

Lízu dabujete na Prima Cool i v nejnovější pětatřicáté sérii, která má mimochodem na jejích obrazovkách dnes premiéru. Celkem jste s ní tedy strávila už skoro desítku sezon. Posouvá se nějak její postava?
Mám pocit, že si pořád udržuje to svoje. Občas se objeví nějaký díl, ve kterém je Líza malinká holčička, studentka vysoké nebo je úplně stará, a to je pak vždycky dabingový oříšek. Ale už se to stalo několikrát, tak z toho už nebývám tak rozhozená.

Diváci vás, kromě divadla, dobře znají z velkých televizních seriálů jako Krejzovi nebo Dobré zprávy. Chystáte teď nějakou novinku?
Chystá se novinka pro televizi Prima, kde mi je moc dobře. Poprvé hraju maminku a mám rovnou dvě děti, což samozřejmě není nereálné, ale nejdřív mě to překvapilo. Byla jsem zvyklá hrát takové ty holky, co nemůžou najít lásku, a najednou bum, mám takovouhle rodinu, manžela, děti. Ale je to moc hezká práce. Spousta nových úžasných kolegů. Moji maminku hraje Martina Preissová, tátu Pavel Řezníček, manžela Láďa Ondřej, babičku Dana Syslová a mého bráchu hraje můj letitý kamarád David Gránský, se kterým jsme hráli většinou partnery nebo kámoše, ale rodina jsme poprvé.

Kromě natáčení dabingu, seriálů a hraní v divadle máte také skvěle rozjetou kapelu. Co vás inspirovalo k jejímu založení a jaké máte cíle?
Ona ta kapela teď trošku stagnuje, abych byla upřímná. Nemám teď tolik času dělat nové písně, ale snažím se, co to jde. Chci přes léto se svým mužem a jeho bráchou udělat úplně nové písničky a zase to nakopnout, abychom hráli víc. Je to úplně něco jiného. Do písní dáváte kus sebe, svoje názory, svoje zkušenosti. Můžu tam lidem říct spoustu věcí, niterních, zabalených do tónů a textů. Inspiroval mě můj manžel před asi devíti lety, který mě hecnul, ať se vykašlu na to hrát jen převzaté písně. Cíl je určitě udělat novou desku.

Ze sociálních sítí jsem vyrozuměl, že hodně a ráda běháte. Pomýšlíte třeba na maraton?
Nepomýšlím. Baví mě běhat a vyčistit si hlavu a tělo a být sama se sebou. Nehoním se ani na čas, ani na kilometry, ale pro svůj dobrý pocit. Miluju to. Když se jeden den víc najím, vím, že to pak vyběhám. Doporučuju to každému, kdo chce zhubnout. Běh je pecka.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek