Výhrady plicních lékařů směřují především k frekvenci domácího uklízení a také k co nejmenšímu používání nejrůznějších prostředků. Ať již na mytí oken, tak na odpuzování prachu a mastnoty. Jejich připomínky, abychom méně uklízeli, nejsou v předvánočním čase planým varováním.
Lékařské statistiky dokazují mužskou „lenost“
„Čísla jsou poměrně neúprosná, každodenní uklízení a pravidelné používání chemických úklidových prostředků, což se týká třeba zaměstnanců úklidových firem, plicím neprospívají,“ připomíná Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Prověřte si plíce
|
Podle něho se dennodenní úklid vyrovná deseti vykouřeným cigaretám. Dlouhodobá sledování dokazují, že plíce jsou opravdu mírně či více poškozeny u těch, kdo se více účastní úklidu v interiéru. „Postihuje to víc ženy než muže, takže i z toho vyplývá, jak je to s tímto druhem emancipace,“ hovoří s mírnou nadsázkou Koblížek.
Půl milionu s CHOPN
Vedle rakoviny plic, která je celosvětově „výsadou“ kuřáků, populaci více zatěžuje chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), při níž se snižuje kapacita plic. „V Česku se na ni léčí čtvrt milionu pacientů, skutečnost ale bude kolem 450 tisíc, protože hodně lidí nebylo zatím diagnostikováno,“ vysvětluje Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních ve FN Brno.
Sova upozorňuje, že počty lidí s touto chorobou se budou zvyšovat. Léčba plíce, které už pozbyly nějakou kapacitu, do původního stavu nevrátí, ale nemoc lze zastavit, nebo alespoň zpomalit. „Určitě se vyplatí pravidelná kontrola u plicního specialisty, zvláště pokud člověk patří do rizikové skupiny kuřáků,“ apeluje pneumoložka Ivana Čierna Peterová z Brandýsa nad Labem.
Fastfood šetří čas, ale...
Na plíce však čekají nástrahy i jinde. „Konzument stravy z fastfoodů nebo stravy tohoto druhu, tedy hranolek či dalšího smaženého jídla, do sebe dostává nejen látky související s krevními tuky, s cholesterolem. Do krve se totiž dostávají také škodlivé látky, které působí toxicky na zánět, který probíhá v plíci a spolupodílí se na rozvoji CHOPN,“ vysvětluje Vladimír Koblížek.
Dokládá to na 25 let trvajícím sledování skupiny lidí ve Velké Británii. U čtvrtiny těch, v jejichž stravě převládalo jídlo často upravované na tucích, včetně časté konzumace uzenin, lékaři zjistili stopy plicní rozedmy. „U sledovaných lidí, kteří se naopak dlouhodobě stravovali takzvaně středomořskou stravu s velkým podílem zeleniny, se známky na rozedmu plic objevily asi jen ve čtyřech procentech,“ uzavírá Koblížek.