metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 3 fotografie v galerii
Víte, jak to vypadá, když vás zašlápne apatosaurus? Takhle. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Plzeň je plná zážitků

  7:31
Za 50 minut jízdy z Prahy se ocitnete ve městě, které vám ušije na míru rodinný víkend.

Nabídka vyzkoušet si v Plzni všechny ty atrakce, nešla odmítnout. Podívat se za jeden víkend do zdejší vyhlášené zoo, DinoParku, Muzea loutek a Techmanie je snem pro děti, ale i rodiče. Nemusí si lámat hlavu s vymýšlením programu na víkend.

Zvláště když návštěvu všech čtyř míst nabízí plzeňská novinka pro tento rok – Velká rodinná vstupenka. Dáte za ni bez koruny tisícikorunu a užít si můžete cokoli dle libosti, od návštěvy první atrakce ovšem 48 hodin běží její platnost. Víkend je tedy na prozkoumání Plzně ideální. Akce, kterou vymyslela plzeňská kancelář pro propagaci cestovního ruchu, však běží už jen do konce září.

Plzeň vždycky byla, je a bude městem piva, nicméně rychle tam zjistíte, že je to také město plné vědy, přírody a umění.

Na návštěvu Techmanie si vyhraďte celý den. A i ten je podle nás málo. Součástí objektu je totiž jediné 3D Planetárium v Česku. Projekční sál nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu. Samotná projekce má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. Sál disponuje 90 polohovacími sedadly a během promítání můžeme navštívit až 140 tisíc hvězd, uvidíme věrný model naší Galaxie, desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru.

Techmania ovšem není jen tato krásná podívaná. Zdejší interaktivní exponáty ožívají jako velmi neobyčejné hračky a děti budou v bývalé tovární hale u vytržení – vše si mohou osahat a vyzkoušet, přičemž každý z exponátů má za úkol vysvětlit jim některé z tajemství přírodních jevů a zákonitostí nebo z oborů lidských činností. Na každý den Techmania připravuje řadu vědecko-technických show, sledujte program.

Velmi příjemné překvapení poskytla zoologická zahrada, která se rozkládá kousek od centra města na jedenadvaceti hektarech. Je to druhá nejstarší zoo v Česku, ale drží jedno prvenství – chová nejvíce druhů zvířat ze všech zoo u nás. Unikátní je spojení s botanickou zahradou. Zvířata se tak nacházejí v členité krajině, kde jsou vodní plochy i skály, přičemž v arboretu je zastoupeno téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin. Perlou zahrady je pak botanický skleník se sbírkou sukulentů.

Když navštívíte všechna zmiňovaná místa, ušetříte téměř třetinu peněz, které byste utratili za jednotlivé vstupenky. Celkově byste totiž za rodinné vstupenky dali 1410 korun. Nabídka Velké rodinné vstupenky platí pro dvě dospělé osoby a dvě děti od 3 do 15 let. Můžete ji koupit v plzeňském informačním centru na náměstí Republiky 41 nebo na www.plzenprodeti.cz.

DinoPark

 • DinoPark sousedí se zoo a nabízí desítky ozvučených modelů prehistorických zvířat v životních velikostech.
 • Je součástí sítě dinoparků, které jsou i v Praze, Liberci, Ostravě a ve Vyškově.
 • Největším modelem je gigantický apatosaurus dlouhý 23 metrů (na fotce vlevo). Součástí DinoParku je i 3D kino, dětské paleontologické hřiště či naučná stezka pro děti.
 • Adresa: Nad Zoo 1, www.dinopark.cz

Zoo

 • Plzeňská zoo je unikátní nejen tím, že chová nejvíce druhů zvířat ze všech zahrad v České republice, ale i svým jedinečným spojením s botanickou zahradou.
 • V orientální expozici se seznámíte s makaky, gibony a nosorožčí rodinkou. Nechybí tu samozřejmě ani afričtí velikáni jako žirafy, gepardi a lvi. V blízkosti statku Lüftnerka se projdete expozicí Česká řeka s vydrami.
 • Adresa: Pod Vinicemi 9, www.zooplzen.cz

Techmania

 • Děti ocení návštěvu Techmania Science Centra, které nabízí zábavné poznání světa kolem nás včetně 3D kina a 3D planetária.
 • K dispozici jsou interaktivní expozice, vědecká show, atraktivní programy ve špičkově vybavených laboratořích a dílnách a zajímavosti ze světa vědy a techniky, které si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži.
 • Adresa: U Planetária 2969/1, www.techmania.cz

Muzeum loutek

 • Loutkářství má v Plzni bohatou tradici, vždyť právě v Plzni se v dílně Josefa Skupy před necelými sto lety zrodily známé postavičky Spejbla a Hurvínka.
 • V Muzeu loutek si děti budou moci vyzkoušet, jak se loutky vodí, a zahrát si vlastní divadlo. Muzeum také nabízí speciální father-friendly program připravený na míru pro návštěvu tatínků s dětmi.
 • Adresa: nám. Republiky 23, www.muzeumloutek.cz

Tatínkové, pivo!

 • Rodinný výlet by si měla užít celá rodina včetně maminek a tatínků. Pokud se jim v Plzni podaří najít čas i na zdejší pivovary, bude zážitek z města dvojnásobný.
 • Začněme u legendy. Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell je jistě zajímavá, ale stojí za to okořenit si ji školou čepování. Tříhodinová škola pro rodiče vyjde na 550 korun na osobu. V ceně je samozřejmě pivo a vlastní půllitr, na který vám vygravírují jméno. Na závěr dostanete i gulášek. A za 180 Kč se můžete podívat i na exkurzi do pivovaru Gambrinus. Více na www.prazdrojvisit.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek