metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Neděle 13. října 2024. Svátek má Renáta

Podkarpatská Rus je krásná, divoká, romantická. A vzpomíná na doby, kdy jí šéfovala Praha

  5:06
Po první světové válce došlo k senzačnímu přepisování hranic. Pocítilo to i titěrné území mezi řekou Tisou a hřbety Karpat, které se rozhodnutím velmocí stalo 10. září 1919 součástí Československa. Podkarpatská Rus byla od konce 11. století až do roku 1918 pod uherskou nadvládou. Území bylo osídleno převážně Rusíny, jejichž jazyk je jakýmsi přechodem mezi slovenštinou a ukrajinštinou.

Další 2 fotografie v galerii
Užhorod, centrum Zakarpatské Ukrajiny. Na Slovensko je to jen pár kilometrů. | foto: Profimedia.cz

Na konci října 1918, kdy začal rozpad Rakousko-Uherska, se američtí Rusíni vedení doktorem Grigorijem Žatkovičem dohodli v USA s Tomášem Garriguem Masarykem, že Podkarpatská Rus se jako samosprávná část připojí k nově vzniklému Československu. Finálním krokem byl podpis Saintgermainské mírové smlouvy před rovnými 105 lety. Území se 600 tisíci obyvateli se stalo součástí Československa.

Ihned po připojení se rozproudila „kolonizace“, do poloviny 30. let na Podkarpatské Rusi našlo nový život 30 tisíc Čechů, především úředníci, technici a učitelé. Ve stínu Karpat se v té době narodily i některé známé osobnosti, například režisér Antonín Moskalyk nebo hudebník Dušan Vančura z kapely Spirituál Kvintet.

Pět let života prožil v nejvýchodnějším cípu republiky i spisovatel Ivan Olbracht, autor „podkarpatské“ románové balady Nikola Šuhaj loupežník.

30. léta, Užhorod. Nápisy na zdi upomínají maďarské i židovské vlivy.

Po Mnichovu přišly gulagy i maďarizace
Čeští, slovenští i ukrajinští historici hovoří o dvou desetiletích pod správou Prahy jako o éře největšího hospodářského rozkvětu i politické svobody v historii Podkarpatské Rusi.

Nicméně krach svazku s Prahou nastal náhle, de facto hned po podpisu mnichovské dohody na konci září 1938. Následně byla část území obsazena Maďarskem a zbytek získal autonomii. V březnu následujícího roku došlo ke kompletní okupaci Maďarskem.

Stovky Rusínů přešly ilegálně do Sovětského svazu, aby bojovaly za svobodu Československa. Tam však byli odsouzeni za údajnou špionáž a končili na Sibiři. Až na podzim 1941 je začaly sovětské úřady z gulagu propouštět a mnozí z nich vytvořili na jaře 1942 jádro československé armády v Buzuluku.

Na podzim 1944 Rudá armáda oblast osvobodila. Ač prezident Edvard Beneš předpokládal po válce obnovení Československa v jeho předmnichovských hranicích, Sovětský svaz považoval Zakarpatsko za strategické území, kterého se nehodlal vzdát.

Budova pošty v Užhorodě postavená podle návrhu Josefa Gočára.

Manipulace sovětských mocipánů
„Do osvobozené země sice přijeli zmocněnci československé vlády, sovětské vojenské orgány v čele s NKVD jim však zabránily v převzetí správy. Zároveň se v zemi konala rozsáhlá kampaň, ve které občané podpisem vyjadřovali souhlas s připojením k Ukrajině,“ uvádí historik Karel Kaplan. Doplňuje, že podpisy byly velice často získávány pod nátlakem a s připojením aktivně souhlasila jen asi třetina občanů.

Definitivní konec za existencí společného státu napsalo 22. listopadu 1945 Prozatímní národní shromáždění, když schválilo zákon o připojení Zakarpatska k Ukrajinské SSR, potažmo Sovětskému svazu.

Ztracené miliardy

  • Československo odstoupením Zakarpatska ztratilo téměř desetinu svého území.
  • Češi a Slováci, kteří museli oblast opustit po maďarské okupaci, zanechali v zemi majetek, jehož hodnota byla odhadována na více než čtyři miliardy předválečných korun. Podle původní dohody měli být tito občané odškodněni, českoslovenští a sovětští komunisté však podepsali tajný dodatkový protokol a rozhodli, že nedostanou téměř nic. Někteří byli alespoň symbolicky odškodněni až v 60. a 70. letech.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

VIP značky v ulicích Prahy. Oslava SS? Smutek za Heydricha? Nebo hrdý na parašutisty?

vydáno 13. října 2024  11:19

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Kroje fotil i na pohřbech. Z výsledné koláže pak vytvořil knihu a výstavu na pražské Letné

vydáno 12. října 2024  15:00

Ve vodárenské věži na pražské Letné probíhá až do konce listopadu výstava Tradice v obrazech. Prostřednictvím fotografií ve stylu fine art se zde mohou...  celý článek

Je lepší točit pět kvalitních jídel než kvanta nutričně nehodnotných

vydáno 12. října 2024  8:00

Příprava svačin pro děti v předstihu je pro mnoho lidí poměrně náročnou disciplínou. Komplikuje to shon a třeba i nulová nálada si ráno přivstat a...  celý článek

„Nedovolme díře zvítězit!“ Na sledování hororu od Netflixu potřebují mnozí diváci návod

Strážce streamu
vydáno 11. října 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Alegorie fungování současného krutého světa, netradiční mix sci-fi, thrilleru a hororu, ale i vykrádačka jiných úspěšných frančíz jako je Kostka či Ledová...  celý článek