Známá cirkusová rodina provozuje park Bylandia třetí sezonu. Předtím jezdila po Česku i po světě s kočovnou společností plnou artistů, krotitelů zvířat a krasojezdců. Zlaté časy cirkusu ale odvál čas. Skončit s cestováním po republice ale nebylo pro rodinu rozhodnutí ze dne na den. Těžkostí a překážek však postupně přibývalo. Místa, kde se v centru měst stavěla šapitó, postupně zabraly developerské projekty. Ubývalo i nadšenců, kteří byli ochotní trávit život neustále na cestách. Rostl také tlak ochránců zvířat. Do toho všeho přišla ještě pandemie. Národní cirkus Originál Berousek ji na rozdíl od pár dalších společností ustál. Jen se musel proměnit. Protože rodina už roky tušila, že se nad jejich řemeslem stahují mračna, koupila zchátralou tvrz se statkem v Bylanech u Českého Brodu a začala tu budovat zábavní park a zoo.
Potkáte medvědy ze slavného rodu
Z původního ansámblu zůstala jen rodina, akrobaté a další umělci se chtěli živit tím, co umí, a od společnosti odešli. „Součástí parku jsou ale i zvířata, která s námi jezdila a vystupovala. Jiná jsme navíc ještě koupili,“ říká Berousek a ukazuje například na klokany. Většina ze 150 zdejších zvířat jsou ale „veteráni“ z manéže. Svá show měli například velbloudi, zebry či poníci. Na koňská čísla se můžete přijít podívat i v současnosti. „O víkendu a o svátcích se konají ve stanu, který s námi jezdil po Česku,“ vysvětluje pro změnu manželka majitele parku Petra Berousková.
Až sem vyrazíte, speciální pozornost věnujte medvědům. Pět samiček a jeden samec mají slavné předky. Jejich prarodiče si totiž zahráli v legendární komedii Šest medvědů s Cibulkou. A pokud je řeč o medvědech, tak park ukrývá ještě jednu zajímavost s nimi spojenou. V patře Muzea historických vozidel totiž stojí speciální čezeta. Motorka je upravena tak, aby na ní mohli jezdit medvědi. „K řídítkům jsou navařené ještě takové uši a stupačky jsou výš. Medvědi mají krátké nohy,“ popisuje motorku Berousek mladší. Muzeum je ale královstvím Jiřího Berouska staršího. Auta jsou jeho vášeň. Nasbíral je, když cirkus cestoval po světě. Parádu ve stodole dělají staré mercedesy, cadillac nebo například volha. Bývalý ředitel cirkusu je dodnes opravuje a všemožně dává do kupy.
Zábava na celý den
Ale zpátky ven na sluníčko. Je toho tady totiž spoustu k objevování. Na dětských hřištích najdete trampolíny, skluzavky, dřevěný prolézací hrad nebo lanové centrum. V parných dnech tu dělají příjemný chládek mlžítka, a pokud vás popadne hlad, můžete si vybrat ze dvou občerstvení. Zajímavostí je i muzeum preparovaných zvířat. „Děláme, co umíme, chceme návštěvníků nabídnout zábavu na celý den,“ říká Berousková a dodává, že jim sice odpadlo cestování, ale spravovat park také není žádná lehká práce. „Manžel ke zvířatům vstává ve čtvrt na pět a domů se vrací v osm večer,“ popisuje náročnost práce Petra Berousková, která původně pochází z Ostravy. Do manžela se před lety zakoukala, když do města přijel s cirkusem.
Zajímavost na závěr. Ve zdejší zoo nejsou jenom cvičená cirkusová zvířata nebo ta přikoupená. Vidět tu můžete také mláďata. Jen letos se jich zde narodilo bezmála dvacet. Třeba lemur, několik papoušků, oslíci nebo také velbloudi.
Dorazte na návštěvu
|