Posledně zmiňovaným snímkem naplno ukazuje, že nic moc jiného než výplachy s Dwaynem The Rockem Johnsonem či Liamem Neesonem s velkou pravděpodobností nemá.
Spolupracuj, nebo umře
Synopsi snímku lze shrnout takto: Sekuriťák z letiště (Taron Egerton) má dost velký problém. Záhadný cestující (Jason Bateman) ho totiž vydírá, aby nechal na palubu štědrovečerního letu projít nebezpečný balíček. Pokud to neudělá, začne zabíjet lidi, a to včetně jeho holky (Sofia Carson). Nejošklivější digitální rvačka.
První třetina snímku je jednoznačně nejlepší. Pak ale Příručáku spadne řetěz a ten se podaří tvůrcům nasadit až v úplném klišovitém závěru. Co je ale podle uživatelů webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz nejpamátnější scénou snímku, a bohužel to nemyslím v dobrém, je digitální bitka detektivky v podání Danielle Deadwyler s jedním ze záporáků.
„Režisér se pak někdy ve dvou třetinách snaží nastínit, že svůj film vlastně nebere moc vážně, a vytáhne jednu z nejošklivějších digitálních akčních scén, co jsem letos viděl,“ komentuje zmiňovanou scénu na webu moviezone.cz redaktor přezdívaný do_Od.
„Collet Serra je tak trošku one trick pony. Byla to fakt nudaaa. To, že všechny twisty jsou předvídatelný na třicet sedm kilometrů dopředu (ano, postava Logana Marshalla Greena!), tomu moc nepomáhá, akční scény jsou natočený fádně a nudně (ano, CGI rvačka v autě wtf?), nevýraznej soundtrack, je to nacpaný klišovitými elementy, postavy vůbec nefungují,“ přisazuje si na csfd.cz uživatel Ouwen.
Last Christmas
Mě digitálními kouzelníky notně upravená scéna naštvala ještě jednou věcí. Tvůrci ji totiž podbarvili písničkou Last Christmas od britské hudební skupiny Wham! V americkém snímku jsem podobný podkres nečekal. Nestačil jsem proto včas vypnout zvuk a kus písně, která každý rok v mnohých zapuzuje jakoukoli vánoční náladu, jsem slyšel. Proč mě to dopálilo? Letos jsem se totiž rozhodl stát součástí populární výzvy známé jako Whamageddon. A film Příručák, respektive tahle konkrétní scéna, mě ze hry pro letošek nadobro vyřadila. Pěkně děkuju.
Ve Whamhalle
Hra Whamageddon se objevila ve své nejstarší podobě na on-line sim-racing fóru GTPlanet v roce 2010 pod názvem GTPlanet versus Wham! – Poslední Vánoce. Získala však popularitu poté, co byla v roce 2016 přejmenována na Whamageddon a začala se šířit po sociálních sítích. Abyste hru úspěšně přežili, může vás zachránit několik změkčujících výjimek. Vyřazeni například nejste tehdy, uslyšíte-li cover verzi původní písně či pokud vám někdo vánoční hitovku záměrně pustí s cílem zkazit vám hru. Jakmile ovšem píseň v prosinci někde uslyšíte a poznáte, jste venku. A když se tak stane, měli byste na sociálních sítích zveřejnit hashtag #whamageddon.
Tímto svým sledujícím a přátelům oznámíte, že jste vstoupili do takzvané Whamhally. Toto slovo zase pro změnu vzniklo spojením slov Wham! a Valhalla – názvu místa posledního odpočinku bojovníků známých ze severské mytologie.