metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Pro OH v Tokiu mají čtyři scénáře

  13:00
Olympiáda v Japonsku bude příští rok v létě jiná, než jsme znali dosud.
Tokyo | foto: Asao Tokolo

Organizátoři olympijských her v Tokiu mají čtyři hlavní varianty scénářů, podle nichž se budou odvíjet konkrétní opatření v souvislosti s nemocí covid-19.

„Je připravený plán, jak příští rok v létě zorganizovat olympijské hry. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i Japonci potvrzují, že hry stoprocentně budou. Jsme v jiné situaci než na jaře a říkáme to s plným vědomím i díky tomu, že se podařilo uspořádat akce jako Tour de France. Chtěli bychom sportovcům a trenérům dodat optimismus, že i za ztížených podmínek a při dodržování všech opatření mají proč se připravovat,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru (ČOV) a člen MOV.

Společně se sportovním ředitelem ČOV a šéfem olympijských misí Martinem Doktorem představili stav příprav a možný vývoj různých opatření při webináři pro zástupce sportovních svazů na programu letních i zimních olympijských her. „Principy, které se připravují pro Tokio, se jistě uplatní i na zimních hrách v Pekingu 2022. Změnil se celý svět, změny uvidíme i na hrách. Některé věci se zjednoduší, k bezpečnostním opatřením přibudou hygienická,“ uvedl Doktor.

Organizátoři olympijských her v uplynulých dnech zkoušeli různá opatření pro vstup diváků, v plánu mají od 30. října také třídenní test na baseballovém stadionu v Jokohamě, a to možná až s plnou kapacitou diváků.

„Řeší se čtyři varianty od nejlepší, tedy že je virus pod kontrolou, až po nejhorší. V tuto chvíli se nejvíc pracuje s variantou číslo dva, tedy učíme se žít s covidem. Připravují se opatření postavená na šesti pilířích, mezi nimiž jsou cestování, dodržování rozestupů či důkladné testování a trasování,“ vysvětlil Kejval.

Testování bude jedním ze základů úspěšného průběhu OH. „I proto jsme rádi, že se nám díky šéflékaři Českého olympijského týmu Jiřímu Neumannovi podařilo zajistit pro sportovce první várku rychlotestů,“ doplnil Doktor. Antigenní testy se asi budou využívat i v Tokiu. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek