Řada lidí si myslí, že pro dosažení zdravotních přínosů je nezbytné, aby probiotické bakterie trvale osídlily naše střevo. Nicméně ne všechny mají schopnost nebo potřebu dlouhodobě setrvat ve střevech, a přesto mohou dobře posloužit.
„Většina probiotických kmenů, které užíváme prostřednictvím doplňků stravy nebo potravin, ve střevě přežívá pouze po omezenou dobu. Tyto bakterie plní svou funkci během průchodu trávicím traktem a nakonec jsou vyloučeny z těla. I dočasná přítomnost však může mít významný dopad na zdraví,“ vysvětluje Radek Netušil, který se dlouhodobě specializuje na oblast mikrobiomu a je rovněž vedoucím výzkumu laboratoří společnosti Harmonelo.
Probiotika na sebe mohou reagovat s bakteriemi již přítomnými v našem mikrobiomu, což vede k ovlivnění rovnováhy mezi prospěšnými a potenciálně škodlivými bakteriemi. „Také mohou vytvářet látky, jako jsou kyselina mléčná, která podporuje růst prospěšných bakterií, nebo bakteriociny, které naopak potlačují růst patogenních mikroorganismů a podporují tak rovnováhu střevního prostředí,“ popisuje vědec.
Přestože jsou probiotika často spojována pouze se zdravím střeva, jejich účinky mohou sahat mnohem dál. „Pomocí probiotik můžeme například podpořit imunitu, můžou působit pozitivně na zdraví naší kůže (dermatitida, psoriáza, ekzémy), na naši nervovou soustavu (psychika, spánek), urogenitální soustavu (zdraví močových cest a ledvin, vaginální zdraví), kardiovaskulární soustavu (snížení hladiny cholesterolu, regulace krevního tlaku), respirační soustavu (prevence infekcí dýchacích cest), endokrinní soustavu (regulace cukru v krvi, metabolismus hormonů), játra (regulace metabolismu žlučových kyselin),“ vyjmenovává Netušil.
Stejně jako u jiných doplňků ani tady neplatí, že větší dávky mají větší účinek. Víra, že vyšší dávka probiotik je vždy lepší, není podle Netušila namístě. Příliš vysoká dávka může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako je nadýmání, plynatost nebo průjem. Optimální dávka závisí na konkrétním problému a na konkrétním kmeni probiotika. A hlavně, nic není hned. „Mnoho lidí očekává po užití probiotik okamžitý efekt, ale ve skutečnosti může trvat několik týdnů, než se projeví jejich účinky. Užívání probiotik je spíše dlouhodobá strategie v péči o zdraví než rychlý způsob řešení problémů,“ dodává odborník.
Rozdíly
|