metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Čtvrtek 5. prosince 2024. Svátek má Jitka

Probiotika jsou jednou z cest, jak docílit imunitu. Přesto kolem nich stále koluje řada mýtů

  15:21
S nadcházejícím podzimem o sobě pozvolna znovu dávají vědět první nachlazení a neduhy. A tak spousta z nás opět začíná řešit, jak imunitu do příštích měsíců zdravě „nakopnout“.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řada lidí si myslí, že pro dosažení zdravotních přínosů je nezbytné, aby probiotické bakterie trvale osídlily naše střevo. Nicméně ne všechny mají schopnost nebo potřebu dlouhodobě setrvat ve střevech, a přesto mohou dobře posloužit.

„Většina probiotických kmenů, které užíváme prostřednictvím doplňků stravy nebo potravin, ve střevě přežívá pouze po omezenou dobu. Tyto bakterie plní svou funkci během průchodu trávicím traktem a nakonec jsou vyloučeny z těla. I dočasná přítomnost však může mít významný dopad na zdraví,“ vysvětluje Radek Netušil, který se dlouhodobě specializuje na oblast mikrobiomu a je rovněž vedoucím výzkumu laboratoří společnosti Harmonelo.

Probiotika na sebe mohou reagovat s bakteriemi již přítomnými v našem mikrobiomu, což vede k ovlivnění rovnováhy mezi prospěšnými a potenciálně škodlivými bakteriemi. „Také mohou vytvářet látky, jako jsou kyselina mléčná, která podporuje růst prospěšných bakterií, nebo bakteriociny, které naopak potlačují růst patogenních mikroorganismů a podporují tak rovnováhu střevního prostředí,“ popisuje vědec.

Přestože jsou probiotika často spojována pouze se zdravím střeva, jejich účinky mohou sahat mnohem dál. „Pomocí probiotik můžeme například podpořit imunitu, můžou působit pozitivně na zdraví naší kůže (dermatitida, psoriáza, ekzémy), na naši nervovou soustavu (psychika, spánek), urogenitální soustavu (zdraví močových cest a ledvin, vaginální zdraví), kardiovaskulární soustavu (snížení hladiny cholesterolu, regulace krevního tlaku), respirační soustavu (prevence infekcí dýchacích cest), endokrinní soustavu (regulace cukru v krvi, metabolismus hormonů), játra (regulace metabolismu žlučových kyselin),“ vyjmenovává Netušil.

Stejně jako u jiných doplňků ani tady neplatí, že větší dávky mají větší účinek. Víra, že vyšší dávka probiotik je vždy lepší, není podle Netušila namístě. Příliš vysoká dávka může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako je nadýmání, plynatost nebo průjem. Optimální dávka závisí na konkrétním problému a na konkrétním kmeni probiotika. A hlavně, nic není hned. „Mnoho lidí očekává po užití probiotik okamžitý efekt, ale ve skutečnosti může trvat několik týdnů, než se projeví jejich účinky. Užívání probiotik je spíše dlouhodobá strategie v péči o zdraví než rychlý způsob řešení problémů,“ dodává odborník.

Rozdíly

  • Mnoho lidí si podle podobného názvu myslí, že probiotika a prebiotika jsou v zásadě totéž. „Mezi probiotiky a prebiotiky je značný rozdíl. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou pozitivně ovlivňovat zdravotní stav příjemce, pokud jsou správně použity. Prebiotika nejsou živé organismy, ale takové složky potravy, které naše tělo samo o sobě nedokáže strávit, a proto slouží jako výživa pro prospěšné bakterie v našem střevě, které je zpracovat dokážou,“ vysvětluje Radek Netušil.
Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Velké auto bez elektriky, které se v rozpočtu vejde do půl milionu korun? Máme ho!

vydáno 5. prosince 2024  12:00

Že je to designový stařík? No a co, takový chlap se šedinami. Vyzařuje z něj důstojnost a elegance, která nepodléhá módním vlivům, solidní technický...  celý článek

Hlavní město slavnostně zahájilo pilotní provoz oblouku č. 36 projektu Viadukt Karlín

vydáno 5. prosince 2024  5:00

Pojďte s námi do Karlína, pod viadukt, který v letech 1846–1850 projektoval Alois Negrelli, rakouský dopravní inženýr a průkopník výstavby železnic....  celý článek

Cigarety jako součást módy? Zřejmě ano. Rozhodly o tom zahraniční celebrity

vydáno 4. prosince 2024  11:00

O tom, že trendy zdaleka nemají žádné hranice, jsme se v naší popcornové rubrice mohli přesvědčit už několikrát. V současnosti ale nabírají úplně nové...  celý článek

Průměrný plat revizora je 63 tisíc. Půlku z toho si musejí nachytat. „Jinak to nejde,“ tvrdí nadřízení

vydáno 4. prosince 2024  4:00

Maturita, psychotesty, zkoušky z jazyka, ale také ochota pravidelně se školit v asertivitě, psychologii, právu či sebeobraně. To vše musí mít a splňovat...  celý článek