V šestém patře zrekonstruovaného obchoďáku se návštěvníci stanou sami součástí děje. V osmi sálech oživují klíčové události dějin hlavního města i celého Česka díky propojení s technologiemi i fyzickými instalacemi. Postavy z historie zde doslova ožívají – expozice využívají například holografickou projekci nebo desetikanálový zvuk ve všech místnostech. Pro autenticitu zážitku jsou v některých sálech ve vzduchu rozprášeny dokonce i typické vůně spojené s konkrétním obdobím dějin. Jednu ze součástí Back in Time pak představuje 5D kino se 180stupňovou projekcí či pohyblivými sedadly. I zde cítíte různé vůně – nevábně páchnoucí středověkou Prahu nebo spálené gumy při projížďce se slavnou českou závodnicí Eliškou Junkovou.
Investice za sto milionů
Výstava přišla Máj na sto milionů korun. Generálním dodavatelem byla společnost Kraftwerk Living Technologies, přední světová firma v oblasti integrace profesionálních audiovizuálních systémů. Kraftwerk vytvářela například pavilon Saúdské Arábie pro Expo 2020 v Dubaji nebo audiovizuální technologie pro návštěvnické centrum BMW Welt.
„Byznys plán týkající se této expozice pracuje s hodnotou asi pět set návštěvníků denně, abychom byli v černých číslech. Back in Time je zároveň součástí celkové investice Máj – House Of Fun a díváme se na něj i tímto pohledem,“ říká deníku Metro o návratnosti velké investice Sabina Vašáková, marketingová manažerka Infinite Experience Group.
Konzultace s akademiky
Zmíněná společnost dodala technologie, ale samotný koncept v reáliích historie Prahy, Československa a Česka vznikal v rámci českého týmu společnosti IX Group, která expozici provozuje. V jeho čele spolu s majiteli stojí Marek Tajbl a Lukáš Palek. „Hru jsme konzultovali s řadou odborníků z různých sfér českého akademického prostředí,“ dodává Vašáková s tím, že se tvůrci inspirovali podobnou expozicí ve Vídni, ovšem pražský koncept je podle ní originální. „Počítáme samozřejmě s tím, že některé prvky budou inovovány, například galerie českých osobností k tomu přímo vybízí,“ dodává.
Virtuálními průvodci zážitkem jsou sourozenci, chlapec B v podání herce Jakuba Jenčíka a jeho starší sestra T, herečka Činoherního klubu v Ústí nad Labem Barbora Váchová. Jsou to děti profesora, který vynalezl stroj času. Když B a T nešikovně zacházejí se strojem, nechtěně spustí celou výpravu do minulosti.
Parléř i golem
A tak se návštěvníci neplánovaně dostanou do 9. století, kde se stanou svědky legendy o Libuši a založení Prahy. Navštíví dvůr Karla IV., kde si díky hologramové technologii vyslechnou dobové dialogy Karla IV. nebo stavitele Petra Parléře. Také lze potkat golema a být svědky bojů o budovu Českého rozhlasu v letech 1945 a 1968. Prohlídku pak zakončuje zmíněná síň slávy s animacemi výběru významných osobností.
„Back in Time je ideálním výchozím místem pro skutečnou prohlídku Prahy nebo pochopení významné části české historie,“ říká Václav Klán mladší, člen správní rady Infinite X Prague. Expozice pojme čtyři skupiny o 28 lidech naráz. Audioprůvodce mluví v osmi jazycích.
Koukněte na video
|