metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 11. listopadu 2024. Svátek má Martin

Průstřel břicha, převazy, slabý pulz. Medik Jan Opletal umíral 14 dní

  5:56
Smrt čtyřiadvacetiletého studenta medicíny Jana Opletala v roce 1939 po brutálním zásahu německé okupační moci je považována symbolicky za první československou oběť druhé světové války. O půlstoletí později se v listopadu 1989 stala připomínka Opletalovy památky jedním z impulzů ke svržení komunistického režimu v Československu.

Další 3 fotografie v galerii
Index medika Opletala a parte | foto: ČTKMetro.cz

Vraťme se 85 let na zpět, do sychravé soboty 28. října 1939. Státní svátek se tehdy neslavil, respektive neměl být slaven. Neboť 15. března téhož roku vznikl protektorát Čechy a Morava, navíc před osmi týdny vypukla druhá světová válka.

Nicméně Opletal, student čtvrtého ročníku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, neváhal a dostavil se na roh Žitné a Mezibranské ulice, kde se konala demonstrace proti německé okupaci. Dá se říct, že šlo o jeho morální povinnost – Opletal byl tehdy místopředsedou studijní samosprávy Hlávkových kolejí a den před demonstrací v Praze, které se poté zúčastnilo až 100 tisíc lidí, vyzval emotivním projevem studenty, aby na demonstraci šli.

V hledáčku gestapa
Události 28. října dopoledne byly nejprve tichým protestem. Dochovaná zpráva pražského policejního prezidenta hovoří pouze o menším narušení veřejného klidu a pořádku. Po poledni však vlastenecké projevy zesílily. Desetitisíce lidí v centru Prahy provolávaly slávu T. G. Masarykovi, Edvardu Benešovi, Stalinovi i rozbitému Československu, zpívaly národní hymnu.

Fotka z 28. října 1939 zachycuje manifestaci na Václavském náměstí.

Výjimkou nebyly ani provokace, zvláště však ze strany německých studentů, kteří strhávali kolemjdoucím trikolory a čepice „masaryčky“. Ve 13 hodin prošel Václavským náměstím demonstrativní pochod příslušníků zbraní SS. Situace tím eskalovala. Nacisté přešli od výhrůžek ke střelbě. Zraněno bylo na 400 lidí, přímo na místě zemřel mladý pekařský pomocník Václav Sedláček zasažený střelou do srdce. Jan Opletal utrpěl průstřel břicha a směřoval do nedaleké nemocnice na Karlově náměstí.

Podle spisovatele Zdeňka Vyhlídala, jenž napsal o Janu Opletalovi knihu, nebyl náhodnou obětí. „Gestapo bylo v té době posedlé hledáním studentského vůdce, ale žádný takový neexistoval. Po Opletalově projevu nabyli dojmu, že by jím mohl být právě on,“ napsal.

Trudný odchod
Na I. chirurgickou kliniku profesora Arnolda Jiráska na Karlově náměstí přijali Jana Opletala kolem 19. hodiny.

V chorobopisu je průběh jeho zranění popsán následovně: „Dne 28. 10. 1939 v 19 hodin šel Žitnou ulicí, kde míjel shluk lidí právě ve chvíli, když zaslechl několik střelných ran. Pocítil pálivou bolest na břiše, šel však ještě směrem k náměstí Petra Osvoboditele (dnes I. P. Pavlova – pozn. redakce) podpírán dvěma mladíky. Bolest se rozšířila po celém břiše, takže musel jít pokrčen. Osobním autem dopraven na zdejší kliniku.“

Službu na chirurgické klinice měl doktor Václav Pačes, ten Opletala v 19.40 operoval.

Pacient v noci po operaci po utišujících injekcích chvílemi spal, ráno 29. října dokonce klidně o svém poranění vyprávěl.

V dalších dnech dostal infuze, po lžičkách mohl pít čaj, byl mu prováděn výplach žaludku, inhalace, kloktání, rána byla převazována a drénem byl odváděn přebytečný sekret.

Od 6. listopadu si ošetřující personál všímal u Jana Opletala zvýšeného neklidu, z pacientovy strany docházelo k opakovaným konfliktům se zdravotními sestrami. „Nemocný najednou počíná mluvit o smrti, chvílemi nesouvisle,“ hovoří nemocniční záznamy.

Poslední den 11. listopadu medik již těžce dýchal, mluvit mohl jen s námahou, měl slabý pulz.

V 11.45 hodin Jan Opletal přestal dýchat. To byl konec. Dostavila se celková sepse, jež se projevila rozsáhlým zánětem pobřišnice, zánětem plic a abscesy pod játry a bránicí.

Studentská výzva k účasti na Opletalově pohřbu

Pieta má zelenou
Zpráva o medikově smrti se rychle rozšířila po pražských vysokých školách a studenti se začali připravovat na pietní rozloučení. Po posluchárnách koloval text s oznámením o termínu jeho pohřbu.

Poslední rozloučení, které se konalo 15. listopadu 1939, nakonec okupační úřady nezakázaly. Asi proto, že klidný průběh měl jak svátek Všech svatých (1. listopadu), den Památky zesnulých (2. listopadu), tak výročí bitvy na Bílé hoře (8. listopadu).

Poslední kapka
Opletalův pohřeb 15. listopadu se stal velkou manifestací proti okupantům, na Albertově se sešlo na 10 tisíc lidí.

V noci z 16. na 17. listopadu 1939 se uskutečnil zásah namířený hlavně proti českým vysokým školám a inteligenci obecně. Gestapo s dalšími německými policejními jednotkami tehdy obsadilo vysokoškolské koleje v Praze, Brně a Příbrami a zatklo více než 2000 studentů.

Z rozkazu Adolfa Hitlera byly 17. listopadu navíc všechny české vysoké školy uzavřeny, což postihlo přes 15 tisíc studentů a také přes 1200 pedagogických pracovníků.

Poslední rozloučení s Janem Opletalem 15. listopadu

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Fasáda školy s 12 300 rostlinami získala cenu. Areál fakulty slouží jako živá laboratoř

vydáno 10. listopadu 2024  18:33

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské...  celý článek

Zažijte zemětřesení. Nebo se naučte vojenské pravidlo o tom, jak se ruší krok

vydáno 10. listopadu 2024  11:27

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Praha testuje nové koše. Budou mít QR kód pro hlášení závad. Postupně by měly zmizet ty zelené

vydáno 10. listopadu 2024  12:30

V hlavní roli koš. Technická správa komunikací (TSK) společně s Institutem rozvoje a plánování hlavního města Prahy (IPR) začaly testovat nový odolný typ...  celý článek

Klesající teploty ženou lidi bez domova do nocleháren. Lidé jim pomáhají, kupují nocleženky

vydáno 10. listopadu 2024  4:30

Milan přišel před lety o práci. Ztráta zaměstnání se znásobila vystěhováním z ubytovny. Ulice se stala jeho novým světem. I on je vděčný za pomoc...  celý článek