metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Pryč s Tinderem. Žádná randíčka ani muži. Fenomén boy sober začal u babičky z Tennessee

  6:46
Více než 90 procent generace Z vyjadřuje frustraci ze seznamovacích aplikací. Zahraniční studie upozorňují na alarmující převahu nevyžádaných zpráv, pronásledování a podvodů soustřeďujících se přímo na ženy.
Pro mnohé přichází rozhodnutí pro trend boy sober po sérii romantických neštěstí. | foto: Profimedia.cz

„Mám dost randění, chci se soustředit na sebe. Potřebuju od chlapů pauzu,“ říká pro Metro třiadvacetiletá Andrea, která je už tři roky sama a při hledání partnerů sklouzla k seznamovacím aplikacím. „Bylo to zlo. Nejenže jsem se setkávala s nadávkami, výhrůžkami či dokonce sexuálními narážkami, už jsem se prostě přestala cítit v on-line prostoru dobře,“ pokračuje Andrea. Proto se rozhodla, stejně jako další zástupkyně mladé generace, že si dá od mužů pauzu. Celibát tak trochu vystřídal fenomén s názvem boy sober.

Co to znamená?
Boy sober by se dalo volně přeložit jako „střízlivý chlapec“. Jde o stav, kdy mají ženy dost randění a rozhodnou se dočasně abstinovat v jakékoliv formě vztahu i sexu a soustředí se pouze samy na sebe. Cílem boy sober trendu je hlavně se osvobodit od vyčerpávajících vzorců moderního randění. Ženy tak zkrátka přebírají moc v heterosexuálních vztazích.

Tento trend se objevil na sociální síti TikTok a přišla s ním komička Hope Woodardová. Na platformě sdílela svůj příběh, který později popsala právě jako fenomén boy sober.

Život, nebo smrt?
Jednoho dne Woodardová přijela k babičce, která trpí demencí, na návštěvu. Babička se k ní nahnula a ukázala jí zprávy, které posílala svému zesnulému manželovi.

Woodardová byla v té době posedlá mužem ze seznamovací aplikace Hinge, se kterým měla několik schůzek. „Byla jsem pořád v pohotovosti a kontrolovala jsem si telefon jako blázen,“ vyprávěla v rozhovoru pro britský Cosmopolitan. „A byla jsem si vědoma toho, že mu může být úplně jedno, jestli budu žít, nebo umřu,“ pokračovala.

Vidět babičku, jak posílá esemesky do éteru, jí ostře připomnělo její vlastní milostný život. „Pocházím z dlouhé linie žen, které nikdy nedokázaly žít bez mužů,“ přiznala Woodardová a pokračovala se slovy: „Prostě mě to donutilo si říct, že mě ghostuje (ignoruje, pozn.red.) kluk a moji babičku její doslova mrtvý manžel. Řekla jsem si, že musíme tenhle koloběh zastavit,“ dodala Woodardová pro Cosmopolitan.

Podle jejích slov se pro fenomén boy sober nerozhodla proto, aby ignorovala existenci mužů. „Dělám to proto, abych si dodala sebevědomí, které mi možná chybělo, a abych si uvědomila, jaké jsou moje hranice při poznávání druhých,“ dodala.

V reakci na tento příběh, který zaujal mnohá zahraniční média, se přidaly i další ženy, které na internetu začaly sdílet i své důvody, proč se pro trend rozhodly. Většina z nich měla podobný problém jako Woodardová.

Lidé si mažou Tinder
Právě trend boy sober strhl lavinu žen, které už měly randění dost. Podle deníku The Guardian dokonce pokleslo používání seznamovacích aplikací. Statistiky odhalují až pětiprocentní ztrátu uživatelské aktivity na seznamovacím gigantu Tinder. „Akcie v Bumble and Match Group zaznamenaly v posledních několika letech konzistentní poklesy. Tento trend představuje pro společnosti rostoucí výzvu, zvláště když více než 90 procent generace Z vyjadřuje frustraci ze seznamovacích aplikací,“ uvádí zahraniční výzkumná agentura pro mládež Savanta.

Podkopává důvěru
Ženy od seznamování on-line odrazuje mimo jiné pocit neklidu a zranitelnosti. Četné studie upozornily na alarmující převahu nevyžádaných explicitních zpráv, pronásledování a podvodů soustřeďujících se přímo na ženy.

Celibátem
vs. boy sober

  • Zatímco celibát znamená úplné vzdání se sexu a manželství, boy sober je o tom, že ženy přebírají moc v heterosexuálních vztazích.
  • „Tak moc nenávidím celibát, protože nechci věřit tomu, že někdo říká, že jste milejší, úctyhodnější nebo lepší, když nemáte sex,“ vysvětlila Hope Woodardová pro deník New York Times . „Boy sober je o tom, že si uděláte čas na pauzu, přemýšlení a přehodnocení priorit – ne proto, abyste získali mužský souhlas,“ dodala.
  • Dalším hlavním rozdílem mezi těmito dvěma pojmy je čas. Celibát je obvykle celoživotní slib, zatímco boy sober je dočasnou volbou zastavit se, zamyslet se a nakonec znovu vstoupit do seznamovacího bazénu. Ale už s poznanou vlastní hodnotou.

Tato atmosféra strachu nejen nahlodává důvěru, ale také podkopává základní účel seznamovacích aplikací jako prostoru pro skutečnou interakci. Podle psycholožky z on-line poradny Mojra.cz Venduly Šild Vojtové se realita sociálních sítí a realita života často výrazně liší. „Lidé mnohdy na svých profilech neříkají úplnou pravdu, zamlčují své záměry či zveřejňují nepřesné fotografie. Zároveň přes seznamky ztrácíme možnost si člověka obyčejně prohlédnout a zjistit, jestli nám je sám o sobě sympatický,“ vysvětluje a dodává, že realitu pak často zjišťujeme až na domluveném rande. „Když pak člověk absolvuje velké množství takových schůzek, může se cítit zklamaný, a hlavně to pro něj pak může být demotivující,“ vysvětluje pro Metro Šild Vojtová.

Bezdětnost a konec sňatků
Pro podobné vyznání trendu boy sober se rozhodly také Jihokorejky z hnutí 4B. Ty ale nejenže nechtějí vztah, odmítají také děti a manželství. Jejich přesvědčení je způsobeno patriarchální společností, která v Jižní Koreji převládá více než jinde na světě. Proto tam v roce 2019 vzniklo radikální feministické hnutí 4B neboli Four No’s. To je založené na čtyřech principech – žádný sex s muži, bezdětnost, žádné vztahy s muži a žádné manželství s muži.

Radikální řešení jsou něco, co část Jihokorejek považuje za nevyhnutelné. Podle hnutí se pod pozlátkem barevného K-popu, populárních romantických seriálů a spousty dalšího skrývá silně sexistická a mizogynní společnost, která po ženách požaduje jednoduše až moc, a k tomu není schopná je chránit, spíš naopak.

Například podle Gender Gap indexu (přehled genderové rovnosti, pozn.red.) je Jižní Korea na 99. místě ze 149 zemí. Jejich gender pay gap (genderová příjmová nerovnost, pozn.red.) je největší na světě. Až 80 procent žen zažilo v práci sexuální obtěžování a stalking, včetně tajného natáčení na dámských toaletách. Hnutí 4B se tak patriarchátu chce úplně zbavit. Hnutí navíc nemá žádnou lídryni nebo lídra, oficiální stránky nebo místa, kde by se scházelo. Nikdo ani neví, kolik žen se čtyř pravidel opravdu drží.

Seberozvoj je víc než vztah
Boy sober trend a s ním spojená touha skončit s randěním také odráží měnící se postoje k lásce a vztahům. Koncept spřízněné duše je stále více považován za zastaralý, zatímco seberozvoj a budování pevnějších přátelství nabývají na významu. To potvrzuje výzkum společnosti Bumble, podle kterého téměř polovina respondentů ve věku 18 až 24 let říká, že platonická přátelství jsou pro ně důležitější než ta romantická.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Kde se vzala „milá holka“? Generální tajemník ÚV KSČ se stal hvězdou v létě 1989

vydáno 17. července 2024  10:43

Léto 1989 v socialistickém Československu nemělo chybu. Na kazetách se jako epidemie šířila nahrávka, na které blekotá šéf komunistů Miloš Jakeš.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek