metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

  5:00
Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura, kde naši fotbalisté hráli proti Portugalsku. Aréna se nachází na Augustusplatz, pouhých osm minut chůze od hlavního vlakového nádraží.

Další 2 fotografie v galerii
Pecháček s kamarády užívá první český zápas v Euru letošní sezony. | foto: ARCHIV S. P.

„Atmosféra byla nepopsatelná. Prostě je to Euro, to lépe popsat nejde,“ přiznal deníku Metro fanoušek Svatopluk Pecháček. Se svými třemi kamarády vyrazili do Lipska už v neděli, z Prahy tam byli za dvě a půl hodiny. „Je super, jak je to blízko. Za ubytování jsme zaplatili 1700 korun na osobu na tři dny,“ vysvětluje Pecháček a dodává, že parkování nechali osudu. „Nic po nás automat nechtěl, tak jsme auto zaparkovali za centrem a šli si po svých,“ popisuje.

Předražené občerstvení?
Jelikož byli nedočkaví, vydali se do fanzóny už v neděli, hned po příjezdu. „Protože je zde od prvního dubna legální marihuana, nebáli jsme se ji vyzkoušet. Z fanzóny nás ale málem vyhodili. Nějak jim to vadilo,“ vysvětluje Pecháček. Kromě svých nabalených piv z Česka ochutnali také ta předražená ve fanzóně. „Za pivo jsem dal 150 korun, podobně jako v Praze na Staromáku. Ale stačilo mi to. S kluky jsme radši zašli do obchodu a koupili plechy. Ty jsme vypili před zápasem, a i když jsme pak byli na suchu, alespoň jsme ušetřili,“ dodává Pecháček. Za tradiční Currywurst platí fanoušci 185 korun.

První fanoušky už viděl Marek Hýř na poslední české benzince před hranicemi s Německem.

Dále třeba půl litru minerální vody vyjde na 111 korun. Existuje však také levnější varianta. Podle mluvčí lipské radnice je například k dispozici třímetrová fontána přímo ve fanzóně a druhá mimo fanzónu před restaurací Vapiano.

Podle pořadatelů tato fanouškovská základna pojme až 15 tisíc lidí a v kombinaci s koncerty tam lze sledovat většinu přímých přenosů 51 zápasů letošního Eura. Jedna z obrazovek o ploše 84 metrů čtverečních je dokonce velká jako tří či čtyřpokojový byt. Atmosféru celého mistrovství podpoří německé i zahraniční kapely a sóloví umělci.

I za nealkoholické nápoje si připlatíte
Na samotném stadionu jsou ceny občerstvení o něco vyšší. Klasický půllitr Bitburgeru, jednoho ze sponzorů mistrovství Evropy, vyjde na sedm eur, tedy v přepočtu na 175 korun. „Jen“ o euro levnější jsou nealkoholické nápoje dodávané dalším partnerem – Coca-Colou. Minerální voda vyjde i na stadionu na 111 korun.

Na stadionu v Lipsku organizátoři dbají na bezpečnost. Před zápasem dělali bezpečnostní kontrolu.

Za vstupenku na včerejší utkání Čechů s Portugalskem Pecháček zaplatil 700 korun, což byla nejlevnější možná varianta. „Místa jsme měli hned za bránou v českém kotli. Byl to nepopsatelný zážitek,“ popisuje Pecháček. Za celý výlet do Lipska utratil zhruba pět tisíc korun. Také redaktor deníku Metro Marek Hýř se přijel podívat na to, jak si Češi povedou v úvodním zápase. „První fanoušky jsme potkávali už na poslední české benzince před hranicemi s Německem. Lidé na sobě měli české dresy a u stojanu na benzin byla fronta,“ popisuje.

„Česká repre“
Kromě dopravy na vlastní pěst do Lipska přijely také stovky fanoušků speciálním vlakem s názvem Česká repre. Někteří z nich se na více než čtyřhodinovou jízdu vlakem vypravili v červených reprezentačních dresech, případně trikách. Speciál vyrazil z pražského hlavního nádraží krátce po sedmé ráno a cestující nabral ještě v Ústí nad Labem a Děčíně.

Po přejezdu do Německa vlak zastavil v Bad Schandau, kde proběhla více než půlhodinová hraniční kontrola. Ve vlaku panovala uvolněná atmosféra, na rozdíl od 12 let starých výprav na do Polska v průběhu jízdy nezazněly žádné pokřiky fanoušků. Cesta se obešla bez incidentů. Dalšími soupeři Česka ve skupině F budou nováček turnaje Gruzie a Turecko. Oba zápasy se odehrají v Hamburku.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek