metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Putin? Lidem milovaný zahradník. Zelenskyj? Zákeřný židovský nacista

  15:43
Vlastenecká poezie Gennadije Rakitina chytila Rusy za srdíčka. Jeho veršům podlehlo i více než sto poslanců a třicet senátorů, kteří se dočkali nemilého překvapení.
Příspěvky Gennadije Rakitina oslovily spoustu Rusů. | foto: Metro.cz

Kdo je tady nacista? Na to si možná brzy odpovíte i vy, čtenáři Metra. O víkendu totiž došlo k odhalení, že Gennadij Rakitin, hvězda sociální sítě VKontaktě, je smyšlený a má tvář stvořenou umělou inteligencí. Opravdu závažné ale je odhalení, že Rakitinovy verše jsou přesně zkopírované texty z éry Hitlerovy třetí říše. Tedy, přesnost není dokonalá, slovo „Německo“ nahrazuje Rusko, Hitler je zase „přejmenován“ na Putina.

Synu, umírej za mír
Jedna z publikovaných básní nazvaná Vůdce a doplněná fotografií Vladimira Putina se původně jmenovala Führer a roku 1938 ji na počest Adolfa Hitlera napsal nacistický propagandista Eberhard Möller. „Je to zahradník, jenž sklízí plody tvrdé práce, je milován svým lidem a jeho nesmrtelnost stoupá,“ stojí v jednom z jejích veršů.

Další poezie, v originálu óda na nacistické polovojenské oddíly SA, byla přeložena do ruštiny jako pocta obávaným žoldnéřům, wagnerovcům. „Naposledy šeptá drahému synovi, že umírá za mír na Donbase,“ zazní v básni.

Hlásí se vám Propaganda Z
„Z politického hlediska to ukazuje, že ideologie nacistického Německa je blízká myšlenkám současného Ruska, i když Kreml tvrdí, že bojuje proti nacismu. Z kulturního hlediska to odhaluje, že nedochází k renesanci ruské kultury, jak tvrdí úřady, ale pouze k její degradaci,“ uvedli stvořitelé Rakitinova profilu z ruské skupiny Propaganda Z. Na její „vlastenecké, ryze ruské verše“ se nachytala spousta obyčejných i prominentních patriotů. Mimo jiné Putinova poradkyně pro kulturu Jelena Jampolská či senátor Dmitrij Rogozin. Mnozí, včetně mnoha desítek poslanců, básně sdíleli a šířili dál.

Židovský nacista
Andrej Zacharov, mluvčí Propagandy Z, uvedl, že si Rakitina před necelým rokem vymyslel, aby demaskoval Kreml, který svou invazi na Ukrajinu ospravedlňuje potřebou „očištění ukrajinského území od nacistů“.

Mimochodem, v ukrajinském parlamentu na rozdíl od Ruska není zastoupena žádná krajně pravicová strana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je židovského původu a jeho příbuzní umírali za holokaustu. Kreml jej nicméně urputně nazývá nacistou.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek