Ještě na začátku sedmdesátých let se na pláni nedaleko barrandovských studií „povalovalo“ několik trofejních německých tanků a dalších obrněnců z druhé světové války. Vždy trvalo, než se technika vrátila do filmařských depozitářů.
V současnosti, alespoň u nás, už takové vzácnosti schraňují jen nadšenci pro militárie, udržují je v chodu, aby mohly případně, pokud je o ně zájem, vyjet před filmové kamery.
Uplatnila se také pravidelná armáda
Velkou spotřebu tanků, transportérů a dalších vozidel měl v minulosti Sovětský svaz, kde se natáčel jeden film o Velké vlastenecké válce za druhým, ale i novější příběhy. Pro některé filmy, například pro velkosérii Osvobození režiséra Jurije Ozerova, kde si zahrály stovky herců a tisíce skutečných vojáků tehdejší Sovětské armády jako komparz, bylo třeba stovek obrněnců. Především slavné tanky T-34, ale i novější, které v rozmlženém pozadí při leteckých záběrech dotvářely mohutné tankové údery proti wehrmachtu.
Máme tankovou sekci, chlubí se Mosfilm
I tak ale Mosfilm, státní filmové studio, udržoval a stále udržuje v depozitářích dostatečný počet techniky, aby si nemusel půjčovat od vojska a v nových časech od soukromých majitelů za „těžké peníze“.
Jak uvádí Mosfilm na svých stránkách, je zde možné využít jeho bohatých zásob. „Mosfilm je výrobní komplex skládající se z tankové, dělostřelecké, automobilové a střelecké sekce: více než 190 kusů obrněných vozidel, obrněných transportérů a samohybných děl, které jsou přizpůsobeny pro různá provedení zahraniční vojenské techniky různých období.“ Mosfilm inzeruje i sto různých motorových vozidel, motocyklů, kempingových kuchyní, včetně koňských spřežení, figurín a modelů poškozeného vybavení, několik desítek vojenských zbraní včetně těch zahraniční výroby.
„Veškeré vybavení je rekvizitní, je v dobrém stavu a je připraveno pro natáčení několika filmů najednou,“ píše se na stránkách ruského Mosfilmu.
Potřebovali je, tak jsem je nabídl, prozradil Putinovi
Jak ale nedávno zjistili redaktoři nezávislého ruského portálu Meduza, v loňském roce putovalo z depozitáře kinostudia několik desítek obrněnců. Jejich odběratelem byla ruská armáda. Jednalo se konkrétně o čtyřicet kusů, z nichž 28 bylo tanků T-55, osm tanků PT-76, šest bojových vozidel pěchoty a osm tahačů.
„Zjistil jsem, že je potřebují, kontaktoval jsem ministerstvo obrany a to si stroje odebralo,“ uvedl generální ředitel studia Karen Šachnazarov v rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem. O schůzce informovalo i tiskové oddělení Kremlu. Vojenskotechnická filmová základna Mosfilmu uvádí, že poskytuje vlastní místa pro natáčení filmů s účastí vojenské techniky. „A to jak na území samotné vojenskotechnické základny, tak v přilehlém lesním pásu,“ může si zjistit kterýkoli zájemce o filmařské vojenské zásoby na internetových stránkách Mosfilmu.
Západní pozorovatelé zaznamenali už v roce 2022 převoz starých tanků T-54 a T-55 ze skladů na Dálném východě směrem k ukrajinskému válčišti. Agrese Ruska na Ukrajině se vyznačuje značnou spotřebou tanků a transportérů.
Filmařská technika však nemusela být nutně zapojena přímo do bojů, mohla být využita i k výcviku a pro logistiku.