metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Radost mi dělá i zapojení dětí z mateřských škol, říká starosta českých sokolů Chlumský

  17:49
Sokolové dolaďují detaily vystoupení a hromadných vystoupení v Edenu, chystají se také na zahájení XVII. všesokolského sletu, které bude zítra. Na všesokolský slet by mělo podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského přijet téměř 20 tisíc cvičenců z Česka i ze zahraničí. Sletový tým zároveň očekává asi 50 tisíc diváků.

Další 1 fotografie v galerii
Starosta České obce sokolské Martin Chlumský | foto: ČOSMAFRA

Jak dlouho probíhaly přípravy na letošní slet?
Zabraly nám tři roky práce, teď už finišujeme poslední úkoly, které zbývají. Moc se těšíme na to, až to zvládneme.

Máte za sebou i „malé generálky“, jaký z nich máte dojem? Ne všude sokolům zrovna přálo počasí.
Probíhaly v minulých týdnech na krajských, oblastních nebo župních sletech. Musím pochválit nadšení cvičenců i plné tribuny. Co se týče počasí, věřím, že vystoupení na stadionu v Edenu zvládnou i v případě nepřízně počasí. Přeháňky nebo vytrvalý déšť sokoly rozhodně neodradí.

Co bylo těžší či naopak lehčí oproti tomu poslednímu před šesti lety
Samozřejmě se celá řada věcí změnila, například s ubytováním nebo se zábory veřejného prostranství, takže to je věc, kterou jsme opět zjišťovali. Změnil se také počet cvičenců, který narostl, ale to s sebou nese další organizační otázky, které musíme vyřešit.

Čím si nárůst počtu cvičenců vysvětlujete?
Je to určitě výsledek dlouhodobější a systematičtější práce v rámci Sokola, ale také výborného výsledku z posledního sletu, který dopadl velmi dobře, a řada diváků se rozhodla, že chtějí toho být aktivní součástí.

Na které skladby byste letos diváky nalákal?
Máme dvanáct sletových skladeb, každá má svého autora nebo autory, obvykle to bývá autorský kolektiv dvou lidí. Někdy se autoři skladeb odkazují na předchozí sletové skladby a využijí některé známé prvky z předchozích sletů. Jedním z velmi častých prvků, který se ve sletových skladbách objevuje, jsou takzvaná Pecháčkova prostná. Jedná se o úryvek ze sletové skladby mužů z roku 1938 z X. všesokolského sletu.

Z čeho máte největší radost?
Ze zapojení dětí v předškolním žactvu, kde se kromě našich sokolů podařilo do jedné ze skladeb zapojit i mateřské školy. Právě jejich skladba Mravenci je jednou z nejvíce obsazených.

Na co byste vy sám čtenáře pozval?
Určitě hned na neděli do sletového průvodu nebo na první program hlavních hromadných, tělovýchovných vystoupení ve čtvrtek od devíti hodin. A samozřejmě součástí programu bude celý týden řada výstav či koncertů.

Dají se na hromadné skladby ještě sehnat vstupenky?
Lístky ještě jsou, ale pouze na první večer ve čtvrtek, ten druhý je již vyprodaný. V ten ale čeká diváky kromě již ohlášeného vystoupení Lucie Bílé a Jiřího Korna a mnoho dalších překvapení, která se již další den nebudou opakovat.

......

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek