Do konce roku 1962 se americké televizní pořady dostaly na obrazovky diváků v šestnácti zemích světa. Technologie satelitního TV vysílání je společně s GPS navigací jedinou vesmírnou technologií, která se masově rozšířila do celého světa. Vypuštění družice za účelem přenosu signálu předurčily založení první veřejné televizní satelitní služby. Tuto novinku představila americká společnost Public Broadcasting Service (PBS) v roce 1978.
Družice● Dříve se družice satelitní televize umisťovaly na eliptickou oběžnou dráhu s dobou oběhu 12 hodin. ● Dnes je nejběžnější geostacionární dráha, kdy se družice při pozorování ze Země jeví, jako by visela na stále stejném místě. Družice jsou umístěny na oběžné dráze kruhového tvaru asi 35 800 km nad Zemí nad rovníkem. |
Zcela zdarma poskytla televizní signál do všech amerických domácností. Skutečné masové rozšíření satelitní televize nastalo na začátku devadesátých let s příchodem digitálního satelitního vysílání v Japonsku, USA a v Evropě.
Na evropském kontinentu představila tento typ vysílání lucemburská společnost Société Européenne des Satellites (SES), první evropský soukromý provozovatel satelitů se sídlem v Betzdorfu. Ta vypustila svou první družici ASTRA 1A do vesmíru v roce 1988. Nesla šestnáct transpondérů, z nichž každý dokázal přenášet signál jednoho analogového televizního programu. Poprvé umožnila příjem televizního signálu pomocí malé satelitní antény o průměru 90 cm. Tato evropská společnost vyvinula revoluční techniku nazvanou kolokace, tedy umístění více satelitů na téměř stejnou orbitální pozici. SES dnes přenáší více než 7740 programů.