metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Šaty jsou důležitým nástrojem v politice. Flanelku lidé objevili díky generálovi

  5:15
Světoví politici jsou zvyklí investovat do vzhledu miliony. Ti čeští si se šatníkem hrají relativně krátce.

Další 1 fotografie v galerii
Petr Pavel v populární košili | foto: Twitter

Michelle Obamová během volební kampaně svého manžela Baracka nosila garderobu výhradně složenou z amerických značek. Donalda Trumpa si každý svého času pamatoval mimo jiné i podle jeho červené kšiltovky. Václav Havel se stal svého času nechtěnou módní ikonou kvůli krátkým kalhotám. A je jí vlastně dodnes.

Košilatá podpora
Prezidentské volby již dávno nejsou jen hrou o to, kdo povede zemi, ale také o to, kdo si co oblékne. Své o tom ví Petr Pavel, který je pro letošní rok suverénně největším tuzemským propagátorem nezbytnosti pánského šatníku – flanelové košile. Ta se stala prakticky přes noc tématem mnoha vášnivých diskusí. A fanoušci generála ji nyní nosí jako symbol podpory „svého“ kandidáta na českou hlavu státu v houfech.

Mužně a neformálně
O styl generála Pavla se stará česká návrhářka a zakladatelka značky May Štěpánka Pivcová. Svěřila časopisu Forbes, že měl flanelovou košili prezidentský kandidát v šatníku již před kampaní, a protože podle Pivcové v ní působí „mužně a neformálně“, rozhodla se ji stylistka ve vizuální komunikaci politika ponechat.

Klasická flanelová košile by se však samozřejmě v tuzemsku bezpochyby houfně nosila i bez Pavlových fandů. Jen by neměla svůj současný význam. Flanel milují mladší i starší ročníky, několik posledních let je módní nosit flanelovou košili nejen jako spodní vrstvu, ale klidně i jako svrchní v podobě lehké košilové bundy.

Sázka na oblek
Nutno podotknout, že si svůj šatník pečlivě vybírá i Andrej Babiš, respektive on a jeho tým. Bývalý premiér a adept na prezidentské křeslo je dlouhodobě známý tím, že má nejlépe ušité a padnoucí obleky z celé tuzemské politické scény. Signál, který se tím snaží vyslat do světa, je jasný. Jeho outfit působí profesionálně.

Babiš se dokonce loni v únoru chlubil svým šatníkem na sociální síti TikTok. Mladému tiktokerovi s přezdívkou Jetleg prozradil, že nosí oblek i boty značky Corneliani, košili Janek a hodinky Garmin. Zároveň měl na sobě trenýrky Hugo Boss, ty ale předvést divákům odmítl. Podle tiktokera musel stát Babiše jeho outfit i s hodinkami mezi 42 200 až 109 100 korunami.

Obleky italského typu má mimochodem i díky Pivcové nyní v oblibě také Pavel. V anglických oblecích z tvídu by podle ní totiž kandidát mohl vypadat jako anglický lord. A to nikdo nechtěl.

Sláva Ukrajině
Módní trendy sleduje a určuje i tým, který pracuje s Volodymyrem Zelenským. Ukrajinský prezident nenosí v podstatě nic jiného než vojensky zelené tričko a mikinu s nápisem I’M UKRAINIAN. Tímhle strohým vlasteneckým stylem neokouzlil jen obyčejné smrtelníky a smrtelnice. Jeho styl od něj odkoukal i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten se po setkání se Zelenským nechal vyfotit v Elysejském paláci v mikině francouzských parašutistů divize CPA 10.

Kalhoty „na Havla“
Módní ikonou byl i dramatik, a především bývalý prezident České republiky Václav Havel. Dnes je tomu mimochodem přesně 25 let od jeho posledního zvolení. Po jeho inauguraci v roce 1989 se mluvilo o jednom módním detailu – krátkých kalhotách, které měl na sobě při hradní přehlídce. Pánský krejčí Zdeněk Hartl i samotný Havel k přešlapu zpětně uváděli, že bývalý prezident na poslední chvíli nešťastně vyměnil opasek za šle. Kalhoty se tak příliš povytáhly, a působily proto jako moc krátké.

Šaty dělají politika

  • Poprask na mediální scéně způsobil v roce 2011 tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten na chvíli zavřel oči na bezpečnostní konferenci v Bělehradě. Veřejnost přitom zaujaly jeho křiklavě červené ponožky, které zvolil v kombinaci se šedivým oblekem.
  • Odborník na etiketu Ladislav Špaček to tehdy komentoval slovy, že si osobnost Schwarzenbergova formátu může takto odvážnou volbu dovolit. Mezi tuzemskými politiky je ale jedním z mála.
  • V zahraničí jsou velké téma i boty, které politici nosí. Americký exprezident Donald Trump či bývalá francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy jsou typickými případy politiků, kteří pro dosažení dominantnějšího vzhledu neváhají obouvat polobotky se zabudovaným skrytým klínem. Takto mnohdy na míru upravené boty jejich nositeli umějí okamžitě přidat až osm centimetrů výšky.
  • Podobnou obuví se jednorázově vybavil i bývalý americký prezident George W. Bush, a to do debaty s jeho tehdejším demokratickým rivalem Alem Gorem. Podobnou aférku jsme v roce 2006 řešili i v tuzemsku. Zhruba 175 centimetrů vysoký Jiří Paroubek byl totiž tehdy před kamerami v pražském Kongresovém centru coby předseda vlády a lídr ČSSD při debatě v Otázkách Václava Moravce stejně vysoký jako šéf ODS Mirek Topolánek.
  • Vše divákovi ještě během debaty osvětlil jeden nelichotivý záběr na Paroubkovy nohy. Paroubek stál na stupínku. Moravec tehdy uvedl, že rozhodně nešlo o podmínku samotného Paroubka. Taková praxe byla podle něj obvyklá i v zahraničí a vyplynula z výzkumů mediální komunikace. V televizích totiž bývá znevýhodněn ten menší a ČT „rovné podmínky pro všechny“ včas oznámila.
  • Paroubkova nově nabytá výška tehdy neunikla ani Topolánkovi. Ten při svém příchodu do studia kroutil hlavou: „Co ten stupínek tady?“
  • O tom, že je za každou druhou stylovou volbou politika mnohdy záměr, ví své francouzský prezident Emmanuel Macron se svou uhlazenou kšticí, ponožkově kreativní kanadský premiér Justin Trudeau i diktátor Vladimir Putin, který se s oblibou prochází ruskou přírodou nahoře bez.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek