Český zákoník práce má například v komentovaném vydání 1688 stránek. Odborníci tvrdí, že nadměrná regulace a svázanost pracovních předpisů, pravidel a nařízení nedovoluje lidem i firmám pružněji reagovat na situace, které přináší ekonomická skutečnost.
Profesní migrace je nejsnazší na severu Evropy
V některých případech se dá mluvit až o pravidlech, která nejsou daleko od cechovních nařízení před dávnými staletími. „V Česku máme velice nízkou mobilitu na pracovním trhu,“ říká Filip Pertold z CERGE EI a současně člen externího poradního týmu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Mobilitou nemá na mysli fyzické stěhování za prací v rámci republiky, ale přechod pracovníků mezi jednotlivými odvětvími a profesemi. Nejvyšší je v Evropě v Dánsku a ve Finsku.
V Česku naopak panuje vysoká míra certifikace jednotlivých profesí. To znamená, že pokud chcete změnit branži, v řadě případů je rekvalifikace příliš dlouhá a předpisově složitá. Pokud už některé přeškolení absolvuje, v rámci živnostenského zákona pro něj neexistuje tabulka, musí hledat náhradní škatulky.
„Je obdivuhodné, že jsme dokázali absorbovat kolem 120 tisíc ukrajinských válečných uprchlíků, ale většina z nich pracuje pod svou odbornou kvalifikací, celkově na to naše ekonomika doplácí,“ upozorňuje Pertold.
Šedá sféra a švarcsystém
Právě složitý přestup z jedné odbornosti do druhé ženě, a to nejen Ukrajince, do šedé ekonomiky. Ačkoli větší podíl nezdaněné práce a platů mají u sousedů v Polsku a v Německu, u nás ji například posilují vysoké sociální odvody i z nízkých výplat. Také zrušení EET neevidovaný pohyb peněz posílilo. Také podíl lidí, kteří pracují jako OSVČ, je v Evropě jeden z nejvyšších.
Konkrétně má tento „glejt“ jako hlavní zdroj příjmu asi 650 tisíc osob, dalšího půl milionu lidí ho využívá k vedlejším výdělkům. I přes přísné kontroly úřadů práce a ministerstva financí není takzvaný švarcsystém ani zdaleka mrtvý, dokonce ho využívají hojně nejrůznější start-upy.
Nejde jenom o zubaře
Nedávno proběhly mediálním prostorem odmítavé názory České stomatologické komory (ČSK). Ta odmítla novelu, která by měla usnadnit využití služeb zubařů ze zemí mimo Evropskou unii. Novela podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera přinese ohrožení pacientů.
„Ti, kteří přijdou, budou v postavení studenta. Nebude se zjišťovat, jestli absolvovali lékařskou fakultu. Za tři měsíce se teprve bude kontrolovat diplom, ale formálně. Oni nemusí vůbec umět český jazyk,“ uvedl Šmucler. Velkým problémem u příchozích do Česka bude i to, že nebudou například znát české zákony, třeba složitý pojišťovnický zákon.